Aasta kodu 2017: lihtne ja aus
Ele Praks
Kodu & Aed
Kodu kauniks 2017, aasta kodu
"Kodu kauniks 2017": aasta kodu preemia pälvis Lee ja Mehis Paju kodu tsaariaegses kivimajas Rakveres | Juta Kübarsepp

Konkursi "Kodu kauniks 2017" võitjad on selgunud: tiitliga Aasta kodu 2017 pärjati Lee ja Mehis Paju kodu tsaariaegses kivimajas Rakveres. Kodu pälvis ka 2500 eurose peapreemia Swedbankilt.

Kes: Lee (27), Mehis (28), pisitütar Loviise (2) ja Prantsuse buldog Ruuben hüüdnimega Ruts (6)

Mis: 49,5 m² renoveeritud korter

Kus: Rakveres kivimajas, mis on 1905. aastal ehitatud ja 1961. aastal kortermajaks ümber ehitatud

Kodu kujundades liigub mõte tavaliselt ikka õuest toa sisemuse poole. Hästi kokkuvõtlikult: kõigepealt valitakse välja maja ja korter, siis vaadatakse, kus ja millise viimistlusega võiksid olla vaheseinad, ning lõpetuseks tulevad padjad diivanile. Lee ja Mehise juurde sisse astudes kangastub vastupidine liikumine: et nad ise kiirgavad helget valgust ning selle helenduse toimel on nende kodus iga asi oma kuju võtnud ja õigele kohale asetunud, seinad ja aknad on saanud pühitsetuks ja valgustatuks ning asunud leebelt oma valdusi kaitsma. Maja ise on tänavalt vaadates turd ja roosa, selle kivine välisilme ei reeda mingeid saladusi.

Küllap on eelpool kirjeldatud mulje siiski subjektiivne, sest ka Lee ja Mehis räägivad endast ja oma kodu rajamisest nagu tavalised Eesti inimesed – üsna napisõnaliselt, nagu polekski tegu millegi erilisega. Aga aasta kodu on eriline! Tuled üle läve ja mõistad kohe, et siin on kõik puhas ja värske ja vajalik, ei midagi üleliigset. Nagu mõtestatud teos, milles on tähtis koht ka pausidel. Selline pala sünnib ande ja harjutamise toel ning võib-olla on üks kaasautor ka elu ise. Vahel õpetavad elu keerdkäigud jõuliste võtetega, mis on oluline ja mis jälle üldse mitte.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.