Kodukujundus: millised värvid toob aasta 2018?

kodus.ee
Sadolini aasta värv 2018 Heart Wood
Sadolini aasta värv 2018 Heart Wood interjööris | Sadolin/promopilt

Kodus.ee uurib, millised värvid on trendikad tuleval aastal ja kuidas neid oma kodu kujundusse tuua.

Sadolin: sume Heart Wood

Oktoobri lõpus esitlesid Eesti Sisearhitektide Liit ja Akzo Nobel Baltics AS Sadolini aasta värvi 2018: see on Heart Wood (B5.05.52). See vaoshoitud, samas meeldivalt sume toon on inspireeritud loodusliku puidu soojusest ja lihtsusest, mõjudes õdusalt ning kergelt ning sobides ideaalselt põhjamaiselt halli kliimasse.

 „Elu muutub üha kiiremaks ja nüüd on aeg pausile vajutada,“ ütleb Heleen Van Gent, AkzoNobel Ülemaailmse Esteetikakeskuse loominguline direktor. „Meie kodud peavad olema kohad, kus meil on võimalik heli maha keerata ja lihtsalt lõõgastuda. Värv võib mängida olulist rolli tasakaalu leidmisel välise müra ja sisemise rahu vahel. Heart Wood ja selle neli täiendavat värvipaletti aitavad tarbijatel luua kutsuva ja unikaalse kodu.“

"Nii maailmas kui Eestis on juba mõnda aega väga tuntav trend liikumine looduse ja looduslikkuse suunas. Eestis armastatakse väga rahulikke, neutraalseid, loodusest inspireeritud värvitoone ja naturaalset puitu. Sadolini aasta aärv Heart Wood esindab naturaalse puidu soojust, seega nii Heart Wood kui seda tooni täiendavad neli värvipaletti, kust leidub nii rahulikke kui julgemaid toone, sobivad ideaalselt Eesti inimestele ja siinsetesse kodudesse,” sõnas sisearhitekt Lilia Kristianson Eesti Sisearhitektide Liidust, kelle eestvedamisel aasta värvi Eesti publikule esitleti.

pantone
Pantone aasta värv 2018: ultravioletne | Pantone

Pantone: 2018. aasta värv on ultravioletne

Värvitoonide standardsüsteemi pidav Pantone on oma kaheksa tuleva aasta värvisoovitust kodule samuti teada andnud - aasta värv on 18-3838, Ultra Violet. Loominngulie, jõuline ja hulgaliselt  väga erinevaid lähenemisvõimalusi pakkuv, võiks seda iseloomustada.

Varem on pantone tuleva aasta värvigammast kõneldes pakkunud värvipaletis marjatoonidest vanaroosa varjunditeni, sekka mõni lõbus Minion.Looduslähedane palett sisaldab rohekaid heledamaid loodustoone, mis on kombineeritud sinast  marjalise sinakaslillani, pakkudes põnevaid kontraste. Oranžid ja sinised toonid  on huvitavaks värvikombinatsiooniks neile, kes otsivad võimalust juba olemasolevat kodu trendivärvidega veidi elavdada.

Ei puudu ka mängulisus: mõtle minionidele ja kaunista kodu seiklusliku sinise, lustaka kollase või laimirohelisega. Väljapeetud nostalgilised toonid on aga endiselt au sees ehk vanaroosa erinevad varjundid nagu roosakaslilla, kahvatu lilla jms. Roosa ruulib! Etno on kodukujunduses aktuaalne ja puutumata sellest ei jää ka Pantone värvipalett:  värskendavalt ühendatakse kolm populaarset roosat tooni  jääkohvikarva või rubiinpunasega ning mõned musta musta värvi toonid maisikollasega.

Keerukus, intensiivsus, mitmekihilisus ja draama peegeldub ka 2018. aasta värvipaletis: pakutakse eklektilisi värvikombinatsioone, intensiivsus väljendab teatud tugevust, jõudu, sügavust ja keerukust. Pruunikate, rohekate ja rohekassinistele toonidele sekundeerivad julged oranžid ning lipupunane särisev tulekahi. Paletti täiendavad kuld ja must. Metallitoonide kõrval säravad ka türkiissinine,  roheline ja fuksiaroosa, millele sekundeerib säravvalge.

Loodustoonide kõrvale veidi draamat

"Värvid on teatavasti üks elu oluline osa. Need ümbritsevad meid kõijal ja mõjutavad päris ootamatul tasandil," räägib sisekujundaja ning blogi Home for Soul autor Katariina Kalda. "Nõnda ehk toit maitseb paremini, kui värvid on erksad ja tuba mõjub soojalt ja hubaselt, kui toonid on tumedad."

Kuigi Katariina sõnul võib väita et, värvigammas on alalised klassikud alati hinnas, siis sellegipoolest näeme igal aastal ka värvimaailmas uusi trende.  "Kui viimastel aastatel on olnud hinnas eriti looduslähedased ja neutraalsed toonid, siis nüüd hakkab elu veidi põnevaks minema. Pead on juba tõstnud tumedad rohelised ja sinised värvid, kuid sinna kõrvale leiavad juba koha ka pehmed marjatoonid,  sügavpunane, pastelsed oranzid ja sinihallid ning sinkjasrohelised värvid," räägib ta.  Millest need toonid siis kõnelevad? "Oranžid toonid on mõnusalt pehmed ja sobituvad soojalt teiste mainitud toonidega. See on paras vahepeala, mis muudab jahedad sinkjashallikad ruumid soojemaks või lisab veelgi õhtupäikese varje juba niigi soojadele marjavärvidele," räägib ta.

tume
Tumedaid toone ja kontraste ei maksa peljata | Ikea/promopilt

Kontrastne ja tume

Roheline ,mis muutub aina enam tumeda metsa värvi ja mõned aastad tagasi armastatud salatiroheline on sootuks pildilt kadunud. "Roheline on ju tegelikult see armastatud värvinüanss, mis annab elu ja soojust jahedasse kliimasse, sobib meeldivaks kontrastiks heledalt viimistletud kodudesse," soovitab sisekujundaja. "Diivan, mis kutsub oma rohelise ja veluurse välimusega, mõjub kahtlemata mõnusalt. Ei pea aga piirduma mööblidetailidega - loodus ise pakub toataimede näol päris hulganisti võimalusi rohelist värvi tuppa tuua."

Marjatoonid on sisekujundaja sõnul nagu magus suudlus. "Roosakad, lillakad, mahedad punased, mis omavahel suurepäraselt on harmoneeruma pandud muutuvad isegi konservatiivsele eestlasele lõpuks isuäratavaks," loodab ta. "Pisidetailidena on neid nõnda lihtne interjööri paigutada ja joopis uusi nüansse nõnda lisada. Sidudes jällegi teada tuntud lihtsad sisustusaksessuaarid nagu padjad, pleedid, küünlad, vaasid, vaagnad, laudlina, lauamatid,  Aga ka mööbli puhul ei tasu kinni jääda trotslikult valge ja halli külge," soovitab Katariina.

 "Miks mitte värvida sügavroosaks või ploomilillaks mõni mööblitükk või toolid: olgu see siis üksik tool, uue kattega, üle võõbatud taburet esikus või peegliraam vannitoas, mille juurde just sobiva seebilause ja hambaharjatopsi kuskilt juhuslikult leiab," räägib ta. "Eks need kontrastid ja tumedam koloriit tekitavad ehk veidi ehk umbusku ja võõristust, kuid nagu iga asjaga, siis vajab silm veidi harjumist. Enne ,kui uued trendituuled peale tulevad , on need meie meeled vallutanud nii riidekapis kui ka interjööris," sõnab Katariina Kalda.

Sarnased artiklid