Kuidas ehitada vannitoa äravoolu?
Kristina Traks
TM Kodu & Ehitus
Vannitoa äravool | Promopilt

Vannitoa äravool on koht, mis tuleb rajada erilise hoolega, sest selle ehitamisel tehtud vigade parandamine on kulukas ja aeganõudev, halvimal juhul kogu ehitustöö otsast algamine.

Veevarustus- ja kanalisatsiooniseadmeid müüva ACO Nordic OÜ juht Urmas Truusa ütleb, et eriti iseendale ehitades peaks kehtima reegel, et tööd tehakse ainult üks kord. "Halb on teha ringi kellegi valesti tehtud töid, kuid veel hullem on parandada enda tehtud vigu," ütleb ta. "Kusjuures see põhimõte – teha hästi – ei pruugi sugugi tähendada, et töö läheks meeletult kalliks."

Üldiselt on kujunenud arvamus, et eratarbimiseks ehk koju mõeldud tooted justkui ei pea olema nii vastupidavad ja kestlikud, kui näiteks ühiskondlikes hoonetes kasutatav materjal. "Ma leian, et eramaja või korteri trapikonstruktsioon peaks olema sama töökindel ja kvaliteetne nagu koolimajal, sest ega vannitoa remont või hoonekonstruktsioonist niiskuskahjustuste otsimine ole lihtne," ütleb Truusa. "Trapikomplekti valides peaks vaatama sügavamale ilusast roostevabast pealisosast. Renntrappide puhul tuleks eelistada täielikult roostevabast terasest konstruktsiooni just pikaealisuse ja kestvuse mõttes, sest põhjalikku vannitoaremonti ei taheta ju tihti ette võtta."

Alustame algusest

Vannitoa äravoolu rajamiseks on võimalusi kümneid ning seda ruumi planeerides tasub mõelda kahele võtmeküsimusele: kui suur on vee vooluhulk ning millist põrandaplaati tahetakse kasutada – kas suurt või väikest. Nendest vastustest peakski selguma see, millist resti ja trapikonstruktsiooni on mõttekas kasutada. Tänapäevastes vannitubades kehtib üldiselt põhimõte "less is more" ehk et põrandal tahetakse näha minimaalselt kõrgendikke ja astmeid ning äravoolurestki võiks olla võimalikult minimalistlik. Kas see asub seina ääres või keset duširuumi, on puhtalt maitseasi.

Vooluhulga arvestamisel tuleb aluseks võtta veevõtupunktide vooluhulkade (l/s) summa ehittavas ruumis. Trapisüsteemide müügiga tegeleva Uponor Eesti tootespetsialist Dmitri Sokolov toob arvutuskäiguks näite: pesuruumis on valamu (0,3 l/s), pesumasin (0,6 l/s) ja dušš (0,6 l/s) ning kõik need seadmed kanaliseeritakse trapi kaudu. Seega on summaarne vooluhulk 1,5 liitrit sekundis. Sellise vooluhulga kanaliseerimiseks tuleb 75 mm ühendusega trapp, millele liidetakse sama läbimõõduga kanalisatsioonitoru. "Äravoolu ahendamine ei ole soovitav, kuna see vähendab trapi normäravoolu.

Samal põhjusel pole mõistlik valida trappi, mille ruutkaane suurus on väiksem kui 15 x 15 cm, sest kaanes olevate avade pindala jääb vee ärajuhtimiseks liiga väikseks. Liialt väikese trapiga võib tekkida üleujutus, mis omakorda võib levida teistesse ruumidesse ja tekitada ulatuslikku kahju ehituskonstruktsioonidele," ütleb Sokolov. Oluline on jälgida ka, et ava nii restil kui äravoolul oleks ühesuurune. Tasuks mõelda ka haisulukule. Mõnikord on see komplektis olemas, kuid kui mitte, peaks vaatama, kas seda saab hiljem lisada.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

2015_bathroom_01_g2_hand_cleanline60_bigview.jpg

Geberiti kergesti eemaldatava renntrapi kamm püüab kinni juuksekarvad ja väldib ummistusi
Promopilt