Mida teha, et kadunud hääl tagasi saada?

Kodutohter
22.11.2018
Väsinud häälepaeltele tuleb puhkust anda, mitte neid edasi koormata. | Shutterstock

Hääl on meile igiomane nagu sõrmejälgki. Seda kallist looduse kingitust tuleb hoida, et ta oleks alati kodus ega oleks ära – alati suhtlemis- või esinemisvalmis.

 

Usutakse, et mida pikemad on häälepaelad, seda madalamat heli need teevad nagu pillikeeledki ja seda madalam on hääl. "Hääletekitamine ei olene siiski ainult häälepaelte pikkusest, vaid kogu kõri ja ka pehme suulae ehitusest, samuti üldisest kehaehitusest, näiteks sellestki, kas kael on peenike või jäme," selgitab kuulmiskeskuse Audiale nina-kurgu-kõrvaarst Carina Truuverk.

Üks asi on looduse kingitud hääl, teine see, kuidas meie eluviis, tervis ja keskkond seda mõjutavad. "Häält muudavad eelkõige suitsetamine ning pikka aega saastunud õhus viibimine, samuti ülemiste hingamisteede haigused. Oma mõju on ka hormonaalsetel, näiteks kilpnäärmehaigustel – kilpnääre asub ju hääleaparaadi lähedal," selgitab tohter. "Keskkond mõjutab häälepaelte niiskust, kui palju on seal lima. Näiteks algajal suitsetajal lähevad häälepaelad sageli liiga kuivaks, aga kui pikaajalisest suitsetamisest on tingitud juba kopsukahjustus, siis võib lima olla liiga palju."

Samamoodi toimib tolmune õhk. Näiteks lauljad on kurtnud, et kui esinemise ajal pihustatakse laval õhku mingit pulbrit, ärritab see häälepaelte limaskesta ja teeb need kuivaks. Häälepaelad saavad normaalselt talitleda ainult siis, kui nende limaskestadel on lima parasjagu.

"Karjumine mõjub häälepaeltele loomulikult halvasti, sest see on ülepingutus, vale hääletekitamine, kui just koolitatud näitleja seda laval ei tee." Aga kui oma lemmikmeeskonnale või -bändile kaasa elades ülekeevast rõõmust end peaaegu hääletuks karjume? "Häälepaeltele mõjub see samamoodi nagu igasugune karjumine, aga nii ei ela me kaasa ju kogu aeg. Häälepaeltele teeb halba ka ülepinge kestus: kui ikka kümme minutit järjest kellegi peale röögime, siis võib hääl ära minna küll."

Muide, pidev karjumine mõjub halvasti oma kõrvadelegi: "Kuulmine läheb halvemaks, sest me kuuleme ju ka iseenda karjumist."

Karjumine mõjub häälepaeltele loomulikult halvasti, sest see on ülepingutus. | Shutterstock

Kähe või täiesti tumm

Tööl või kodus palju rääkijatel, samuti neil, kes peavad tundide viisi telefonikõnesid, läheb õhtuks hääl kähedaks. "Eks väsinud hääl kipub muidugi kähisema. Kui päeval on olnud palju rääkimist, siis järgmisel päeval tuleb võimaluse korral häälele rahu anda – rääkida nii vähe kui võimalik ja kindlasti mitte sosistada, sest see koormab kõrilihaseid ja häälepaelu veel rohkem."

Kui aga sellist olukorda tuleb tihti ette ja hääl on töövahend, peaks kindlasti otsima abi kõrva-nina-kurguarstilt. Arst selgitab välja hääleaparaadi seisukorra, et seal ei ole mingit haigust. Näiteks võib olla häälepaelte (krooniline) põletik, võivad olla häälepaelte sõlmed ja muud haigusseisundid – nagu juba öeldud, kilpnäärmehaigused. Kui aga häälekähedus tuleb sellest, et inimene kasutab oma häält valesti, siis on selleks harjutused, mis aitavad kõri asendit õigesti hoida ja õppida paremini häält tekitama.

Mistahes eas ei tohi laulda külma saanud häälega, näiteks viirushaiguse ajal. Mõnikord ei tulegi külmetushaiguse ajal suust piuksugi. Ka siis on vaja häälele rahu anda, isegi mitte sosistades rääkida.

Juua tuleks sooja teed mee, ingveri ja paari sidrunilõiguga; rahvaravis on abi leitud ka sooja kummeliauru sissehingamisest. Apteegist võib küsida leevenduseks kurgupastille. Kellel kipub hääl kähedaks või päris ära minema, nendel soovitab tohter õues külmaga kindlasti nina kaudu hingata.

 

Häälekõla meeldivamaks
 

"Põhjus on selles, et me kuuleme oma häält ka läbi sisekeskkonna – see kajab vastu ninaõõntes ja kurgus. Hääl läheb rääkides välja ja tuleb sealt kõrva tagasi. Nii on meil oma häälest natuke teistsugune ettekujutus kui nendel, kes meid kuulavad, hääl tundub võõras ja imelik. Need aga, kes esinevad palju televisioonis ja raadios, harjuvad salvestatud hääle kõlaga ära."

Kas häälekõla annab meeldivamaks muuta? "Jah, ka rääkimishäält annab muuta," tõdeb audioloog. "Tihtipeale on inimestel kõneledes kõri asend vale – selle saab hääleseadja juures õigeks rihtida. Harjutada saab intonatsiooni, hääletugevusega mängimist."

 

Lase häälel tagasi tulla!

Kui hääl on kähe või täiesti ära viiruslikust külmetushaigusest, aitavad häälel kiiremini tagasi tulla mõned kodused nipid.

Räägi võimalikult vähe

Anna väsinud ja/või põletikus häälepaeltele puhkust: räägi vaikselt ja ainult nii palju, kui on hädavajalik, kuid kindlasti ära sosista, sest see pingutab liialt häälelihaseid.

Joo sooja sidruni-ingveri-meeteed

Sidrun ja mesi on ka häälele palsam. Pane sooja (mitte kuuma!) tee sisse paar ingveritükki ja sidruniviilu ning teelusikatäis mett. Joo mitu korda päevas.

Pane soe sall ümber

Kuigi sall ise ei ravi, hoiab see kaela soojas ja aitab põletikul kiiremini taanduda, liiati ei külmeta siis juurde. Püüa õues hingata nina kaudu, et häälepaelad külma õhku ei saaks.

Allikas: Kodutohter

Sarnased artiklid