Lusthoone talu saunamaja
Eve Arpo
Kersti Pikk
Efektne valguslahendus on sauna arhitektuuri oluline osa. | Tõnu Tunnel

Pika ajalooga Lusthoone talu krundil seisab üks eriline saunakompleks, kus arhailist talusauna embab selle vormi imiteeriv moodne juurdeehitis. Arhitektid Peeter Pere ja Eva Kadelauk (Peeter Pere Arhitektid) on võluvalt ühendanud uue ja vana, tumeda suitsuse palgi ning heleda valtspleki ja klaasi, ümbritseva maastiku ja uhke valguslahenduse.

 

Eve Arpo  uuris Peeter Pere Arhitektidelt, kuidas projekt valmis.

Milline oli teile antud lähteülesanne? Kui vaba te lahendusega edasi liikumisel ja detailide puhul olite?

Tulemuseks pidi olema äge «arhitektuuripurakas». Siinkohal suur kiitus tellijale julguse ja usalduse eest. Vabadus oli peaaegu absoluutne, koostöö laabus hästi ja detailides olime samuti mõistlikult vabad.


Milliseid ideid veel arutasite ja kaalusite, mis laualt läbi käis?

Pakkusime välja kolm varianti: eraldiseisev lihtne futuvormiline lahendus, vertikaalne nelja tasandiga torn ja vana saunaga seotud, seda embav ja selle kohal hõljuv uus saun. Kaalusime nii- ja naapidi. Otsus on valmiskujul näha. Kaalukausil oli kõva konkurendina tornivariant, kuid selle funktsionaalsus tekitas küsimusi. See määraski lõppvaliku.

 

Tutvustage palun hoonet ümbritsevat keskkonda ja konteksti.

Sauna laiendus sai paigutatud põllule, kuid seal oli pererahval istutusmaa, nii et sellega läks kehvasti, ja servapidi kuivenduskraavi – ka sellega läksime libedale pinnale. Kraavil oli veel omakorda kaitsetsoon, mis lisas paberitööd. Lõpp hea, kõik hea – kaitsetsooni enam ei ole, see oli jäänuk nõukogude ajast. Saun on püsti ja mine tea, ehk on põllumaa nihutaminegi viljakusele hea.


Olete otsustanud luua vastanduse: talusaun versus selle vormi imiteeriv ja jätkav metallümbris, kus hoonemaht on täielikult avatud või kaetud suurte klaaspindadega, vana saunahoone aga varjab oma sisemust ja loob salapära.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.