Minu esimene orhidee: kuuking
Kaja Kurg
Kodu & Aed
orhidee
Kuukinga ladinakeelne perekonnanimi Phalaenopsis tuleneb kreeka keelest: phalaina tähendab ööliblikat ja opsis sarnast. Kuukinga õied on tõesti nagu õrnad liblikad. | Shutterstock

Algajal lillesõbral on mõistlik valida oma esimeseks orhideeks mõni vähem nõudlik liik, et mitte pettuda – näiteks leplik ja tänuväärselt pikalt õitsev kuuking.

Kuukingal (Phalaenopsis) on tohutu palju sorte ja hübriide, milles võib igaüks veenduda aianduskeskusi külastades. Julgustav on teada, et kuukinga sordid ongi aretatud toas kasvatamiseks, nad on kasvutingimuste suhtes leplikud ja kohanemisvõimelised. Kuuking võib kuude kaupa järjest õitseda ega nõua seejuures erilist hoolitsust. Avanenud õis püsib värskena mitu nädalat, pikal õisikuvarrel või varreharudel puhkeb õisi mitme kuu jooksul aina juurde.

Kuukingad on pärit troopilistest vihmametsadest ning harjunud aastaringse ühtlase soojusega. Neile sobib meie kodude keskmine toatemperatuur 18–25 °C. Liiga palavas (üle 25 ºC) ei tunne nad end enam hästi, samuti siis, kui toas on pidevalt jahe (alla 15 ºC). Kuuking ei talu järske temperatuurikõikumisi. Kui avad akna, tõsta taim mujale.

Palju valgust, aga mahedat

Looduses kasvavad kuukingad puutüvedel ja jämedamatel okstel. Selliseid taimi nimetatakse epifüütideks ehk pealistaimedeks: nad on kinnitunud teisele taimele, kuid ei kahjusta seda. Kuna vihmametsas hajutavad puude lehed päikesekiirte teravuse, ei taha ka toas kasvav kuuking olla otsese päikese käes. Parim koht on hommiku- või õhtupäikesega aknalaual, lõunasse avanevas toas hoia taime aknast veidi kaugemal. Koht olgu siiski võimalikult valge, sest poolvarjus õitseb kuuking vähem. Aasta kõige pimedamal ajal novembrist veebruarini tunneb kuuking end paremini ja õitseb rohkem, kui annad talle taimelambiga 10–12 tunni jooksul lisavalgust.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.
Artikli märksõnad