Nutikas vannituba säästab ja teeb elu mugavamaks. Muusika otse vannist
TM Kodu & Ehitus
Ultramoodne tuledes vannituba. | Tootja/JUNG

Targad lahendused vannitoas teevad elu mugavamaks ja mõnusamaks. Mis need võimalused siis on? Näiteks muusikat mängiv vann, mäluga tualetipott ja vaid lapiga puhastatav sanitaarkeraamika.
 

Vett säästvad lahendused

"Inimesed mõtlevad üha enam keskkonnale ning ka tootjad püüdlevad selle poole, et sanitaartehnika aitaks nii energia- kui veekulusid oluliselt vähendada. Seepärast on vannitubadesse jõudnud tehniliste lahendustega tooted, mis on varustatud energia- ja veesäästufunktsioonidega. Näiteks varasemalt vaid avalikes tualettruumides kasutusel olnud kontaktivabad segistid on leidnud tee ka kodudesse," räägib Villeroy & Boch Gustavsberg Eesti müügi- ja turundusjuhi Aivi Paju.

Sedavõrd lihtsaski vidinas nagu segistiotsik on võimalik veesäästunippe juurde mõelda: Hansgrohe lõi nimelt aeraatori Softjet Ecosmart. Lihtsasti segisti otsa keeratav veesäästuvidin suudab kokku hoida kuni 60% vett, kuna aeraator-otsikus segab AirPower tehnoloogia liitrile veele kolm liitrit õhku, mis tagab koheva ja pritsmevaba veejoa, kuid säästab sealjuures vett.

Ka tualeti veekasutusel on ökonoomsus aktuaalne – on ju see suurim veekulutaja. Sestap on mõistlik eelistada kahesüsteemset potti, et mitte iga nupuvajutusega tervet ämbritäit vett raisata.

"Enamus tualettpoti veepaake on kahesüsteemsed, standardse kuue- ja kolmeliitrise loputusvee kogustega, mis võimaldab kasutada loputusel ka vähe vett. Saadaval on ka nelja- ja kaheliitrise loputusvee kogustega WC-potid, mida on vajadusel lihtne suurematele kogustele ümber seadistada," räägib Geberiti müügiesindaja ja tehniline nõustaja Pekka Porkanen. "Valdavalt katab vähese veega loputamine tualeti puhtuse ja hügieenilisuse."

Muide, kellel siiski liiga suure veekuluga tualetipott, võib loputuskasti panna veega täidetud plastpudeli – selle koguse võrra peatab ujuk veevoolu varem.


Aja kokkuhoid hooldamises
 

"Põrandale toetuva WC-potiga tualettruumi on keerukam koristada, sest see lahendus võimaldab mustusel varjatult kogunema hakata," tõdeb Geberiti tehniline nõustaja. "Seinale kinnitatava poti puhul on aga põrandat selle all ja ümbruses lihtne puhastada, samuti ei saa mustus kogunema hakata. Ja kui loputuspaak asetseb seina sees, muutub koristusaeg vannitoas mõnusalt lühikeseks."

Porkaneni sõnul aitavad nii vannitoas kui tualettruumis koristusaega lühendada ka põrandamaterjali valikud. "Mida tasasem ja siledam on põrandapind, seda lihtsam hooldada. Juhin ka tähelepanu tualetipoti pinnakattele: kõrgekvaliteediline glasuur tagab potile pika eluea, sõltumata kangest kodukeemiast. Turuliidrid pööravad sellele suurt tähelepanu, tualetipottide pinnastruktuure testitakse ja täiustatakse pidevalt spetsiaalsetes laborites."

Et vannitoa koristamist hõlbustada, pakuvad mitmed tootjad spetsiaalse pinnatöötlusega (CeramicPlus, HygieneGlaze, Ifö Clean) sanitaarkeraamikat.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.
Artikli märksõnad