Pabertapeet on taas moes. Ära unusta tapeetimisel eeltöid

kodus.ee
Tapeediga saab väljendada nii kodu iseloomu kui pererahva elulaadi. | Shutterstock

Paljusid meist tabab uue aasta hakul soov oma kodus midagi muuta. K-rauta sisekujundaja Merike Hirvoja räägib, kuidas tapeedi vahetamisega anda kodule täiesti uus ilme ning millised tapeedid on taas moodi tulnud. 

Tapeedi vahetamine on soodne ja lihtne. Ammu on vajunud unustustehõlma aeg, kus tapeedi seina paigaldamine oli justkui mitme muutujaga võrrand, sest kunagi ei võinud teada, kas tapeet rebeneb või liim jääb tapeedi alt läbi kumama. Tänapäevased tapeedid on mõne kümnendi tagustega võrreldes palju tugevamad, vastupidavamad ja lihtsamini paigaldatavad. 
 
Kui ajaloo jooksul on olnud moes kõikvõimalikud erinevad tapeedimaterjalid, siis nüüd on taas au sisse tõstetud klassikalised ja kvaliteetsed pabertapeedid, mida on lihtne paigaldada ja mille alt ei jää väikesed konarused näha. Nagu paljude teistegi materjalide puhul on trendisõnaks öko ning pabertapeet on üks väheseid seinakattematerjale, mis on looduslik ja hingab. 

Samas on pabertapeedi kõrval müügil ka teised tapeedid ja igaüks saab valida endale meelepärase ning taskukohase lahenduse. Näiteks vinüültapeedid näevad välja ilusad ja kvaliteetsed, kuid hinnaklass on oluliselt soodsam kui pabertapeedil. Meeles tasub siiski pidada, et erinevalt paberist vinüültapeet ei hinga. 

Soovitud efekti saab kiiremini

Tapeedi tootmise tehnoloogiad on teinud aastate jooksul tohutu arenguhüppe. Lisaks materjali kvaliteedile on paranenud ka fotokvaliteet, mis võimaldab tapeedi abil luua efekti, mille saavutamiseks tuli varasemalt palju rohkem vaeva näha. 

Kui pererahvale meeldib laudissein, kuid selle paigaldamine paistab tüütu, kulukas ja aeganõudev, siis võib selle asendada tapeediga, mis näeb välja täpselt nagu laudis. Selliseid tõeste imitatsioonidega tapeete on praegu ehituspoodide valikus palju, olgu siis sooviks luua näilisus laminaadist, bambusest, kivist, betoonist, tellistest või krohvipinnast. 
 
Ka loodus on oluline võtmesõna, sest inimesed mõtlevad rohkem tervisele ning loodusel on teraapiline ja inspireeriv toime. Trendikas on tuua loodus tuppa näiteks tapeediga, mis imiteerib looduskivi või puitpaneele, kuid selle kõrval on hinnatud ka loodusest inspireeritud tapeedimotiivid – linnud, lilled, oksad, puud ja lehed.   

Oma koju tapeedi valimise puhul ei saa rääkida värvitrendidest, sest pererahval peab olema valitud värvide vahel mugav ja mõnus elada. Sama motiivi võib kasutada nii värviküllastel kui tagasihoidlikel hallides ja valgetes toonides tapeetidel. 

Tapeediga saab väljendada nii kodu iseloomu kui pererahva elulaadi, seetõttu tuleb uut tapeeti valides alati läbi mõelda, kas see ikka sobib minu koju ja minu perele. Kui trendid ja maitse-eelistused ei ühti, siis tuleb järgida oma sisetunnet. 

Vedeltapeet – midagi teistmoodi

Vedeltapeet on põnev looduslik siseviimistlusmaterjal, mis sobib kuivade ruumide seinte katmiseks. See ei sisalda toksilisi aineid ning on lõhnatu. Puuvilla baasil valmistatud naturaalne vedeltapeet jääb seinal pehme ja struktuurne.
See pehme seinakate on talvel soojendav ja suvel jahutava efektiga. Siin võib unustada tolmu ja seina kolletumise ega pea ka muretsema vigastatud või määrdunud kohtade parandamise pärast. 
Seinakatte eemaldamiseks pihustatakse määrdunud kohale vett kaasates kindlasti ka puhast katet umbes 15 cm raadiuses, lastakse oodata ca 20 minutit. Määrdunud kate eemaldatakse ning visatakse minema, vana puhas kate (15 cm) samuti eemaldatakse, lisatakse juurde 20% uut tapeeti, segatakse kokku ühtlaseks massiks ning asetatakse tagasi. Niimoodi ei tule seinale uue ja vana tapeedi tooni vahet!

Oluline ja vajalik enne ning pärast tapeetimist

Ekslik on arusaam, et tapeet katab kõik aluspinna konarused või augud – sõltuvalt materjalist (näiteks ühevärvilised metalse läikega seinakatted) võib juhtuda, et konarused tulevad hoopis esile! 
Seepärast tuleb aluspind pahteldada võimalikult siledaks. Pahteldamine on lihtne ja ilmselt kõigile jõukohane, meeles võiks pidada vaid seda, et mida korrektsemalt ja siledamalt pahteldada, seda lihtsam on hiljem lihvida. Pealegi on lihvimine ilmselt üks ebameeldivamaid tegevusi üldse – see on aeganõudev, väsitav ja vägagi tolmune töö.

Pahteldamisel tasub tähelepanu pöörata ka sellele, millist pahtlit osta – pisikeste täkete katmiseks piisab väiksemast viimistluspahtli tuubist, suurema prao katmiseks tuleb kasutada liimisemat ja tugevamat pahtlit, mis omakorda aga ei sobi jällegi viimistlemiseks, kuna on raskesti lihvitav.
Kuid pange tähele – mustrilise tapeedi puhul ei maksa enne tapeedi seina kleepimist kogu materjali paanidesse valmis lõigata, sest olukord võib muutuda – näiteks on seinad veidi viltu ning siin piisab vaid paarist millimeetrist, kui muster enam kokku ei lähe. Seega, tapeedid, mida tuleb mustrisse ajada, tuleb lõigata jooksvalt, üks paan korraga. 
Enne kui värskenduskuuri lõpetatuks võib lugeda, tuleb meeles pidada veel ühte raudset reeglit: liimiplekid tuleb eemaldada kohe, sest kuivanud liimiplekke hiljem enam maha saada ei pruugi. Pole isegi vahet, kas tegemist on heleda või tumeda tapeediga – tumedalt tapeedilt võivad liimiplekid jääda välja paistma igal juhul, heledalt aga torkavad plekid silma vastu valgust vaadates.  
 
Lisaallikad:  Värvikeskus, Kiilto
Tapeedi liikidest ja tapeetimise vajalikest töövahenditest saad põhjalikumalt lugeda siit. 
Kuidas toimetada aga mustriga tapeedi puhul, sellest on põhjalikumalt juttu siin.  
 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid