Panipaigad on koduse korra alus
Jari Kupiainen
TM Kodu & Ehitus
garderoob
Garderoobis saab korra majja siinide, torude, mitmesuguste riiulite ja korvide abil. Üleliigsetest ja harva kasutatavatest riietest oleks parem loobuda. | ELFA

Kodus võib olla ei-tea-mitutuhat asja ja segadus ning kaos on sellise hulga nodiga kerge tekkima. Kuna elujärje tõusuga on inimestel ka asjade hulk kasvan, vajatakse üha rohkem ruumi ka asjade hoidmiseks.

Soomlasest professionaalse kodukorrastaja Annete Velde-Luoma sõnul on inimestel asjadest raske loobuda – inimese aju on selline elund, mis loob sideme kõige ümbritsevaga, mille oleme endile hankinud. Tegelikult on neid asju muidugi liiga palju. Eluolu muutumine võib tuua endaga kaasa asjade rohkuse suurenemise või tingida, et neid peaks hakkama ümber korraldama. Elus tuleb ette kõike – hakatakse koos elama või minnakse lahku, lapsi tuleb peresse juurde või siis "lendavad" nad kodust välja, vanavanemad tahaksid endale väiksemat kodu jne. Asju tekib juurde pärandusena, kolimise tõttu või ise soetatuna. Mida teha?

Kodu projekteerimisel ära unusta panipaiku!

Uue elamu projekteerimisel on vaja arvesse võtta elanike asjaderohkust ja nende säilitamisvõimalusi. Majas peab olema ruumi kappidele, kastidele, riiulitele seinakappidele ja muudele hoiukohtadele. Neid kõiki on võimalik tihtipeale hankida ka samalt firmalt. Maja projekteerimisel tasub arvestada, et majja tuleks piisavalt suur riieteruum ja sobilikud hoiukohad magamistoa asjadele.

Esiku kujundamisele on samuti põhjust panustada, sest see on koht, kuhu külalised esimesena sisse astuvad. Esik peab olema sedavõrd ruumikas, et seal oleks koht, kus hoida riideid ja jalatseid ja ka väiksemaid harrastusvahendeid. Laoruumis või keldris on suuremat mõõtu vabaaja veetmise vahendeid hoida õigem kui esikus või välisukse kõrval – nii on lihtsalt otstarbekas. Hoiuruum peaks suuruselt olema selline, et seal on lihtne asju üles leida. Ja sellisel juhul on see ka igapäevases kasutuses ega jää vaid asjade äraviskamise kohaks.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.
Artikli märksõnad