Roostest saab lahti vaid tõhusalt puhastades
Ain Alvela(Maaleht)
TM Kodu & Ehitus
rooste
Rooste on eemaldatud, kui kaitsevahendiga töödeldud metalli kriimustades ilmub nähtavale haljas raud. | Ain Alvela(Maaleht)

Rooste sööb metalli kiiremini kui me tavaliselt arvata oskame. Nii võib ehe ja haljas metall niiskes ja soojas keskkonnas seistes juba vaevalt nädalakesega pruunika korrosioonikihiga kattuda. Ja see on kindel märk sellest, et roostetamise protsess on alanud ja metall vajab kiires korras kaitset.

Rahva seas levib teadmine, et tõhus roostesurm on tavaline toiduäädikas – mida kangem, seda parem. Tõsi: ka sellisel moel saab vähemalt osaliselt roostest vabaks, kuigi ilmselt tõhusam on äädikat kasutada veekeetjatest, aurutriikraudadest ja kohvimasinatest katlakivi eemaldamiseks.

Iga hape eemaldab roostet

Rohkem või vähem sööb roostet iga happeline aine, näiteks koola, aga kui tegu juba suurema pinnaga kui köögitarbed või laik kraanikausis, tuleb lahendust ja abi otsida ikka spetsiaalsetest korrosioonitõrje ja -kaitsekemikaalidest. Ja mitte ainult – tänapäeval on saadaval ka vesilahuselisi või suisa bioloogilistest algmaterjalidest valmistatud roostetõrjevahendeid: enam ei kehti reegel, et mida tugevam hape, seda tulemuslikum roostetõrje. Koduses majapidamises ja aias vajavad kaitset rooste eest näiteks aiapostid, keevis- või sepisaiad, aiaväravad, võib-olla trepp või redel pööningule, garaažiuks jm mustast metallist valmistatud detailid.

Kui tehakse uut aeda, võib muidugi kasutada juba eelnevalt tsingitud või kroomitud aiaposte, mis juba vastavalt kuumtöödeldud ja mille külge rooste vähemalt esimestel kasutusaastatel ei tohiks hakata. Vanad mustast metallist osised vajavad aga aeg-ajalt siiski hoolitsevat kätt, sest rooste on metallile nagu mädanik puidule – hooldamata materjal võib ootamatult kiiresti sootuks hävineda. Muide – kõige sagedamini hakkab rooste kõigepealt levima keevituskohtadest. Keevitus on juba oma olemuselt oksüdeerumist soodustav protsess ja kui keevisekohti kohe kaitsma ei asuta, on rooste seal kiire arenema ja edasi levima.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.