Toataimed võtavad oma õigustatud koha sisustusmoes
Ele Praks
Kaja Kurg
Parempoolsemal laual potis iluleb sõnajalgade hulka kuuluv äärisjalg, efektsel pilttapeedil säravad monstera, lehvikpalm ja kuuking. | Pixers

Sisekujunduses teeb praegu ilma troopika: monstera ja mitmesugused muud palmid, sõnajalg, aaloe ja kaktused, kerges möödunud sajandi retrovõtmes lopsakas rohelus. Aiatoimetaja annab nõu, kuidas neidsamu taimi ka elavana kasvatada.

Kentiapalm (Howea) on armastatud vähenõudlik toapalm. Pärit on ta Vaikse ookeani Lord Howe’i saartelt. Dekoratiivne puu sobib tuppa ja talveaeda. Vajab palju valgust, kuid ära hoia teda kõrvetava päikese käes. Lepib ka poolvarjulise kohaga. Armastab suurt õhuniiskust, kuiva õhu korral piserda teda sageli. Hoia muld ühtlaselt kergelt niiske. Vajab talvelgi sooja ruumi (mitte alla 18 °C). Vanema taime võib suveks potiga õue viia.

Lehvikpalm (Livistona) on klassikaline pilgupüüdja suurtes, avarates ruumides, talveaedades ja sissekäikude juures. Tema kodumaa on Jaapanis ja Kagu-Aasia saartel kuni Austraaliani. Noored taimed on suurte sügavalt jaguste lehtedega, leheroots on teravalt hambuline. Läikivad lehed sirutuvad jäigalt ülespoole. Ruumis vajab aasta ringi võimalikult valget kohta, võib olla ka otsese päikese käes. Talve tahaks ta veeta veidi jahedamas (15 °C), suvel võib õue viia.

Monstera (Monstera) on meie toataimeklassika. Suurte kaunite sulgjaguste lehtedega ronitaim on tõeliselt imposantne. Pärit on ta troopilise Ameerika vihmametsadest.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.