Tormise ranna tare
Karin Paulus
Imeliste vaadetega teisel korrusel on ruumi keskel kamin, kus saab halgudest lausa mustri laduda. Elutoa väga raske tammepuidust söögilaua valmistas käsitööna peremehe vanaonu – kunsttisler Raul Suits. | Terje Ugandi

Kavakava arhitektid lõid Viimsi rannakülla traditsioone stiilselt töötleva elamu. Avaras interjööris on eksponeeritud heledat puitu terviklikult ja võluvalt erksal viisil.

 

Viimsi rannakülades ei tegeleta küll enam põhiliselt kalastamisega, siiski aimub neist, nagu Pringi külastki, kontakt ajalooga. Maastikku pole jõuliselt muudetud, külades pole tunda pealinna tukset, vaid pigem rahumeelset hõreasustusele omast kulgu. Kortermajade rajamise asemel on eelistatud pigem eramuid ja ka teedevõrgu kujunemises on näha vanade kruntide piire. Meri, mis moodsatel inimestel tihti ka akendesse paistab, on mugavustest ja üldiselt tubasemaks muutunud elustiilist hoolimata neis paikades end jõuliselt kehtestanud: veretades õhtuti loojuva päikese käes, tormeldes kohati veidi pelutavalt, suure külmaga aga pakkudes hoopis imaginaarset sädelevvalget vaatepilti. Siinsetes õuedes pole just eriti pikki peenraid, ent see-eest efektseid kivisid, mida võib vabalt Jaapani aiaks kutsuda.


Traditsioone tõlgendades
 

Üsna mere lähedalt leiab ka Kavakava arhitektide – Siiri Vallneri ja Indrek Peili kavandatud avara maja, kus on õnnestunult interpreteeritud traditsioonilisi vorme ja materjalikäsitlust. Omavahel on otsekui kokku liidetud kaks viilkatusega maja, millest moodustub efektne uudisvorm. Räästas on sarnaselt vanade taluhoonetega nii lai, et selle varju jäävad nii rõdud kui ka terrassid. Omamoodi raamina kaitsevad ilmastikumõjude eest ka katusega kokku sulavad majaseinte pikendused, mis lahkesti tuulevarju pakuvad. Nii nagu saledana näida soovijale soovitatakse pikkupidi triipe, lisavad ka muidu matsakale majale sihvakust rõdurinnatise ning esimese korruse postide rütmid.

Nii tegijad kui ka tellijad kiidavad, et tegu oli väga toreda koostööga. Ilmselt võib järeldada, et õnnelikuks tegeva arhitektuuri retsept on üksteise kuulamine ja usaldamine.

Ometi peaks lisama, et Kavakava on üks mainekamaid Eesti arhitektuuribüroosid, kes valib tellimusi väga hoolikalt ja eramuid väga tihti ei projekteeri, sest on olnud seotud pigem suuremate objektidega. Nende tuntumad tööd on Narva kolledž, Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Kultuurikatel, Okupatsioonide muuseum.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.
Artikli märksõnad