Unikaalne korter Kadriorus

Eve Arpo
Diivan
01.04.2015
Elutoas loovad meeleolu nii algupärased detailid kui ka nüüdisaegne disain. Aktsentideks on ruumis originaalkujul säilinud kamin, Oot-Ooti mooduldiivan ja Constance Guisset’ disainitud valgusti Vertigo. | Tõnu Tunnel

Tallinnas Torupilli miljööalal asuv modernistlik kortermaja esindab 1930ndate aastate jõukama keskklassi korterelamut. Hoone arhitekt Alfred Kehva projekteeris enda korteri maja neljandale korrusele vastavalt tolle aja vajadustele. 94,6 m² suurusele läbi maja ulatuvale elamispinnale mahtus avar esik, kamina- ja söögiruum, teenijate ruum, köök, magamis- ja vannituba. Sisekujundaja Angelika Vaht seadis endale ülesandeks nüüdisajastada korteri planeeringut ja luua unikaalne keskkond, kus originaaldetailid on kombineeritud tänapäevase disainiga.

 

Viiekorruseline esindustraditsionalistlik korterelamu on ehitatud jõukale keskklassile. Kortermaja on osa terviklikust ansamblist, mille kohta on tehtud ettepanek see kultuurimälestisena arvele võtta. Hoonet ilmestavad vertikaalsed raamvööd akende ümber ja tammepuidust art déco valgmikuakendega uksed, terrasiitkrohv fassaadil lisab esinduslikkust. Trepikojas loovad tervikliku keskkonna kõigil korteritel säilinud vanad välisuksed. Omaette elamust pakub originaalne lift. Praegu võib hoone elanikkonna jaotada kaheks: uued elanikud ja vanema põlvkonna esindajad. Viimased hoolitsevad selle eest, et trepikojas tervitavad sisenejat vaasi seatud männioksad ja Alfred Kehva portree.

Teenijatoa-ajastu lõpp

Korteri renoveerimine algas planeeringu nüüdisajastamisega. Esiku arvelt suurendati vannituba, sest enam polnud tarvis otsest läbipääsu söögituppa ja kööki. Pisikese teenijatoa arvelt saadi köögile ruumi juurde. Korter on avar ja helge, akendest avanevad vaated korrastatud Politseipargile, peagi valmivale Hiltoni hotellile ning lõuna poolt üle rohelise hoovi Tallinna city’le. Hoovi pool asub korteri juurde kuuluv privaatne rõdu.

Kontrastide kooskõla

Korteri siseviimistlus on üles ehitatud kontrastidele – vana ja uus, hele ja tume. Kogu korteri seinad ja laed on värvitud valgeks, söögituppa on valitud õrna tooniga tapeet. Parkett-põrandad on vastukaaluks õlitatud tumedaks. Mustas ja tumehallis toonis köögimööbel on valminud eritellimusena. Köögikapid on valmistatud värvitud MDF-plaadist, tootja Hektolan. Samalt ettevõttelt on tellitud ka garderoobiuksed magamistoas ja vannitoakapp. Uue materjalina on köögis kasutatud marmorkivi ja betooni. Töötasapind on valatud betoonist, millele on lisatud toonitud värvipigmenti. Tasapind on lihvitud ja lakitud ning kannatab kuumust, tootja Sisustusbetoon. Minimalistlik köögitehnika on tellitud Ritz Köökide salongist.

Ausalt algupärane

Siseviimistluses säilitati võimalikult palju algupärast. Korteri rahuldav seisukord võimaldas kõikides tubades taastada kalasabaparketi ja laekarniisid, siseuksed ja sisseehitatud garderoobikapid. Esiku ja magamistoa vahel tuli remondi käigus välja siseaken, mis oli peegli taga varjul olnud. Siseakende klaas valiti väikese ruudustikuga, et valgus murduks ja vannitoas klaasile kogunev niiskus näha ei oleks. Enamik uksi restaureeriti, magamistoa ja vannitoa uksed ning sisemine välisuks telliti Haapsalu Uksetehasest.

Siseuste uued klaasid telliti fassetiga, mistõttu valiti nelja millimeetri paksune klaas ning raskuse tõttu installeeriti ustele alla rullikud. Vanad madalad liistud säilitati kappide juures, kuid põranda- ja usteliistud vahetati laiade vastu. Peaaegu igasse ruumi oli arhitekt planeerinud sisseehitatud kappe ja panipaiku. Kõik kapid jäeti originaalkujul alles, vaid töötoas kapi kuju pikendati ja seetõttu paigaldati ka uued uksed. Kuna säilinud oli vaid üks algupärane kapinupp, lisati kappidele uued messingist uksenupud.

Korterile annab unikaalsust elutuba koos originaalkujul säilinud kaminaga. Keskkütteradiaatorid ja kraanid on samuti ajastutruud, radiaatorid puhastati nii seest kui ka väljast. Elektrisüsteemi juhtmestik oli paigaldatud torudesse, tänu millele sai lihtsama vaevaga süsteemi välja vahetada. Lülitid jäid algsetesse asukohtadesse, vaid pistikupesi loodi juurde. Veksellüliti kamina- ja töötoa vahel võimaldab valgust lülitada mõlemast ruumist.

Tähelepanu valgustitel

Esikuvalgustiteks valiti Tõnis Vellamaa juurest endised Estonia teatri valguskerad. Söögitoa valgusti jäi korterisse eelmistelt omanikelt ning seda tuli vaid veidi kohendada. Köögivalgustid on valitud moodsad, tootja on Artermide. Elutoa valgusti Vertigoga kaasneb lustakas lugu, kuidas sisearhitektile jäi valgusti Soomes reisides meelde, kuid salongi visiitkaart koos tootja nimega oli kadunud. Hädast aitas välja Google’i pildiotsing, mis aastaid tagasi tehtud ähmase foto põhjal valgusti tuvastas ja Soome sisearhitektile viitas. See on meeleoluvalgusti, mille eesmärk pole ruumi valgustamine – ühe võtmeesemena ühendab see algupärast ruumi ja tänapäevast disaini, luues unikaalse keskkonna.

Eesti mööbel esikohal

Pehme mööbli valikul otsustati jääda kodumaiste tootjate juurde. Korter on üks esimesi, kuhu jõudis Oot-Oot Stuudio uus minimalistliku joonega mooduldiivan, millest saab luua väga erinevaid lahendusi. Moodulid on omavahel fikseeritud spetsiaalsete klambritega, mis annab võimaluse soovi korral mooduldiivanit hoopis uuel moel kokku panna, kujundada ruumi vastavalt oma elumuutustele ringi uut diivanit ostmata.

Nüüdisaegse diivani ja valgusti dialoog vana maja seinte vahel annab ruumile juba nii selge identiteedi, et palju rohkem mööblit ja detaile poleks nende taustale tegelikult vajagi.Diivanilaud on seetõttu valitud rahulik, diivaniga ühe terviku moodustav ja mitte iseseisva objektina esiplaanile trügiv. See on samuti pärit Oot-Ooti valikust.

Samade disainerite ehk Marko Ala ja Joonas Torimi loomingut esindavad korteris veel kaks ustega TV-kapiks mõeldud kappi, millest küll kumbagi selleks otstarbeks ei kasutata. Osa mööblit, näiteks söögilaud, on aga pärit 1970ndatest aastatest ja hoolikalt restaureeritud. Avaruse säilitamiseks pole korterit aksessuaaride ega kunstiteostega üle koormatud. Kaminal on üks kuulsamaid Martin Lazarevi fotosid, rahulikult mustvalge portree, ning huvitavaks ja pisut humoorikakski aktsendiks skulptuursena mõjuv antiigiärist leitud vana lennukipropeller.

Sarnased artiklid