Värvikas ümbersünd

Kätri Keerd (Värvikeskus)
Kodu & Aed
01.07.2015
Värvilise aiamööbli saad ise teha | Juta Kübarsepp ja Kätri Keerd

Suvi on õige aeg aiamööbli värskendamiseks. Isikupärase istumisnurga võib kujundada aga ka vanast metalljalgadel mööblist!

Enne värvitoonide ja viimistlusmaterjalide valimist selgita välja, mis materjalidega on tegemist ja millega see on enne viimistletud. Vajaduse korral küsi nõu värvikaupluse spetsialistilt. Heas korras oleva puitmööbli puhul võib kasutada toonitud õli, mida kasutades jääb puusüü läbi kumama. Kehvas seisukorras mööblieseme viimistlemiseks on aga värvimine parim lahendus: võimalusi on rohkem ning soovi korral saab kasutada rõõmsamaid toone. Vana metallraamil vineermööbli puhul ei olnud teada, millega see oli varem viimistletud, seepärast otsustati mööbel värvida.

Vajad:

  • liivapaberit ja lappi
  • lahustit
  • värvi Hammerite Satin
  • universaalvärvi Master Novus
  • pintsleid
  • madalakarvalist rulli ja värvivanni
  • Tesa täpsusteipi Prescision Mask

Tee nii:

  1. Võta mööbel osadeks, sest nii on kõige mugavam värvida – pindadele pääseb paremini ligi.
  2. Puhasta metallraam liivapaberiga. Metalli ei pea täiesti puhtaks kraapima, tähtis on, et vana lahtine värv ja rooste saaksid eemaldatud ning pind oleks enne värvimist puhas ja kuiv.
  3. Pühi metallipinnad üle lahustise lapiga, et ka peenikesest roostetolmust vabaneda.
  4. Värvi metallpinnad üle – sobiv on Hammerite Satin, mis ei nõua eelnevalt kruntvärvi. (Kindlasti on vaja kruntvärvi, kui on tegu värvilise metalliga või pinnaga, millel on tugev koormus.)
  5. Lihvi puidudetailid vajaduse korral üle, et eemaldada vana, aja jooksul krobeliseks muutunud viimistluskiht.
  6. Puhasta lapiga lihvimistolmust.
  7. Immuta pinnad enne värvimist Pinotexi puidukaitsekrundiga, mis kaitseb mädaniku ja hallituse eest. Lase kuivada.
  8. Kata puidupinnad universaalvärviga Master Novus. Kasuta madalakarvalist rulli. Värvi kahes-kolmes kihis ning kihtide vahel tee peene liivapaberiga kerge vahelihv ja eemalda lihvimistolm. Enne uue värvikihi pealekandmist lase pinnal kuivada 6–8 tundi. Kui soovid kasutada erinevaid värvitoone, kasuta täpsusteibi abi: konkreetsete servade ning triipude värvimiseks on parim valik Tesa täpsusteip Prescision Mask, millega pole ohtu, et servad jääksid sakilised, nagu tavalise maalriteibi puhul võib juhtuda. Õhuke teip täidab ära ka kõige väiksemad konarused ja üleminek jääb korrektne.

 Tänapäeval on võimalik värvida põhimõtteliselt kõike, tuleb vaid valida aluspinnale sobiv värv ja jälgida spetsialisti nõuandeid, et tulemus saaks kauakestev. Isegi vanadele plasttoolidele saab aerosoolvärvidega kerge vaevaga värske ilme! Õlitatud pinda peab värskendama aasta või kahe tagant, värvitud mööbel peab aga kaua vastu, kui see ei pea väga palju taluma päikest ja seisvat vett. Et vesi maha voolaks, aseta horisontaalsed pinnad väikese kalde alla. Infot saad Värvikeskusest.

Et rõhutada toolide erikujulisi osi, said vineerosade servad värvitud külgedest erinevat tooni. Selline töö vajab natuke rohkem täpsust, aega ning korralikke töövahendeid, kuid tulemus on seda väärt. Aiamööbli värvitoonide valimisel tasuks lähtuda kindlasti ka maja fassaadist ja teistest olulistest objektidest aias, et mööbel õueruumis võõrkehana ei mõjuks.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid