12 retsepti | Kõige paremad ja rohelisemad kahjurite tõrjevahendid

Eneli Käger
Tubakas hävitab lehemahlast toituvaid ja mullas elavaid kahjureid. | Shutterstock

Olen aastaid kogunud erinevatest allikatest roheliste taimekaitsevahendite retsepte ning neid ka katsetanud. Reeglina jääd siiski truuks mõnele üksikule. Siin on kirjas tihedamalt soovitamist leidnud valik koos minu lemmikutega.

Kahjurite vastu

1. Lõhnav neitsikummel ehk lõhnav püreeter (vahel eksitavalt kitsekakar) kuulub soolikarohu perekonda ning me tunneme teda vana taluaialillena. Vala 20–40 g kuivatatud või 100–150 g värsket ürti üle 200–300 ml 70–80-kraadise veega.
Lase 1–2 päeva suletud nõus seista, siis kurna ja lahjenda 1 liitris leiges vees. Tarvita kohe. Toimib lehemahlast ja lehtedest toituvate kahjurite vastu; lõhnaeksitaja.

2. Soolikarohi. Vala õitsemise algul korjatud 60–100 g kuivatatud või 300–400 g värskele ürdile (maapealsele osale) 1 l vett, lase 1ööpäev seista, kurna ja lahjenda 1 : 10. Tõrjub lehti imevaid putukaid ja lestalisi; lõhnaeksitaja.

3. Kõrvenõges. Kääritise valmistamiseks vala purustatud nõgestele vesi – 1 :1. Umbes 14 päevaga valmib kääritis, mida lahjenda veega 1 : 5 ning kasuta lehetäide ja -kirpude, rohulutikate ning tirtide kiusamiseks. Taimede väetamiseks lahjenda vahekorras 1 : 10. Enne külvi ja istutust on hea kasta muld läbi nõgeseveega soodustamaks taimede juurestiku arengut.

4. Sibulakoored. Kalla 20–30 g sibulakoortele 1 l sooja vett. Kasuta sellist nõu, mida saab kaanega sulgeda. Leota 1 ööpäev. Pritsi ilma lahjendamata. Kasuta lestaliste tõrjeks.

5. Tomat ja kartul. Vala 3–4 kg värsketele lehtedele või vartele 10 l vett. Lase ööpäev seista, siis kurna. Pritsimiseks lahjenda segu veega vahekorras 1 : 3; tõrjub röövikuid ja ebaröövikuid. Sama leotist võib kasutada kapsa- ja naeriliblika petmiseks, pritsides kapsaid, naereid ja kaalikaid. Lõhn eksitab pisut ka hiilamardikaid ning maakirpe.

6. Paiseleht. Peenesta toored lehed. Lase 1 l peenestatud lehedel 10 l soojas vees 2–3 tundi liguneda, siis kurna ja pritsi. Kuivatatud lehti saab kasutada kuni 3 aastat. Tõrjub lehetäisid, ripstiivalisi, lehekirpe, lehti kahjustavaid röövikuid ja kahjureid.

7. Puju. Vala õitsemise ajal korjatud 100 g peenestatud ürdile peale 1 l sooja vett. Siis lase ööpäev seista ning täienda kurnatist 1 liitrini. Pritsi lehekirpude, rohulutikate ja ka röövikute tõrjeks; lõhnaeksitaja.

8. Hariliku siguri juurtest tehtud leotis tõrjub lehti kahjustavaid röövikuid ja imevaid kahjureid. Lisa 1 l kuumale veele 50 ml peenestatud juuri ning lase 3–4 tundi seista. Kurna ja kasutada pritsimiseks.

9. Kesalill. Võta 1 osa õitsemise ajal korjatud peenestatud ürti ja 10 osa vett, lase 12 tundi seista. Siis kurna ja lahjenda vahekorras 1 : 3. Kurnatist võib säilitada õhukindlalt suletud nõus pimedas kuni aasta. Tõrjub lehemahlast toituvaid putukaid.

10. Harilik vereurmarohi. Peenesta õitsemise ajal korjatud taimed. Neljast puhmast valmistatud materjalile vala peale 10 l vett. Lase seista, kuni vedelik muutub pruuniks (u 20 min). Kurna ja pritsi lahjendamata. Aitab lehetäide ja -kirpude ning teiste imevate kahjurite vastu.

11. Peiulill. Leotise valmistamiseks vala õitsvad taimed üle sooja veega ja jäta umbes 2 ööpäevaks seisma. Piirab lehetäide ja kedriklestade levikut, toimib ka lõhnaeksitajana.

12. Tubakas. Lisa 8 sl tubakale 1 l vett ja lase 2 ööpäeva seista. Siis kurna ning lahjenda vahekorras 1 :3. Hävitab lehemahlast toituvaid ja mullas elavaid kahjureid.
Jäta meelde: tubakas on kahjulik ka mullamikroobidele, samuti hobusele. Uuringud on näidanud, et nikotiini jääke leidub isegi tubakaleotisega pritsitud taime seemnest kasvanud taime viljades.

Sarnased artiklid