5 nippi: nii saad kurgipeenralt hea saagi

TM Kodu & Ehitus
Kurgitaim aias | Shutterstock

Kurk on meie suvisel peenral üks lemmikköögivilju: seda kohe peab suvel sööma ning talveks ka purki panema.  Kuidas saada aga oma aiast rohkem kurgisaaki?

Vali õige muld ja anna palju valgust

Kurk on üsna nõudlik kultuur toitainete suhtes. Selle kasvatamiseks avamaal sobib kõige paremini hästi haritud saviliivmuld, samuti kerge kuni mõõdukas reguleeritud niiskusrežiimiga liivsavimuld, mis on kohev ja hea õhuvahetusega. Oluline on, et kasvukoht oleks hästi valgustatud, kurk ei talu varju.


Istikud teiste köögiviljapeenarde vahele

Et luua kurgitaimedele soodne mikrokliima, on hea külvata seeme või panna istikud maha teiste köögiviljapeenarde vahele. See kaitseb tuulte eest.
Parimad eelviljad kurkidele on talvesibul, varane kapsas või varane kartul. Ühes kohas saab kurke muretult kasvatada 3–4 aastat. Hästi lagunenud komposti lisamine(10–20 kg/m²) soojendab pinnast ning rikastab taimede ümber õhku süsinikdioksiidiga, mis on vajalik suure saagi saamiseks. Veelgi parem lahendus on kaasaegsed kuivad granuleeritud orgaanilised väetised, mida lisada pinnasesse. Optimaalne mulla pH on 6,0–6,5 (kuni 7,4).


Tahab sooja

Kurk on soojanõudlik kultuur. Kõige sagedamini külvatakse või istutatakse avamaakurgid otse põllule või peenrasse. Idandatud seemned külvata hästi sooja ja niiskesse mulda. Seemnete idanemiseks on optimaalne temperatuur 25–27 °C, siis toimub see 3 päevaga. Kui sooja on alla 16 °C, kurgi kasv peatub, kuigi täiskasvanud peenrakurgid taluvad lühiajaliselt ka 10 °C. Temperatuuril üle 30 °C on häiritud võime moodustada partenokarpseid vilju. Avamaale külvata seemned maikuu lõpus. Et pinnas kiiremini soojeneks, katta see eelnevalt musta kile või musta kattelooriga. Taimede kaitsmiseks külma eest ning temperatuuri tõstmiseks mõne kraadi võrra võib kasutada valget katteloori.  Õitsemise algul on vaja see mesilaste poolt tolmeldavate sortide puhul eemaldada, kuid isetolmlevatele võib katteloori peale jätta esimese saagini. Külmadel suvedel või väikestel pindadel võib katteloori enne igakordset saagi korjamist eemaldada ja seejärel uuesti tagasi panna.


Kasvata taimest 

Meie tingimustes on nii kasvuhoone- kui ka avamaakurke parem kasvatada taimest. Peenrale istutada taimed 5.–10. juuni paiku. Istutada tuleb nii sügavale, et idulehed jääksid mulla pinnale. Avamaal külvata-istutada 3–5 taime ruutmeetrile. Pärast istutamist kasta taimi hoolikalt ja multšida komposti või  turbaga. Kurgid külvata ridadena või üksikult aukudesse 2–5 cm sügavusele. Reakülvis peab taimede vahe olema 10–15 cm ning ridadel 60 cm.


Saab kasvatada spaleeris

Peenras saab kurke kasvatada ka vertikaalselt, kui kasutada selleks erineva kõrgusega – kuni 1,5 m – spaleere, kus taimed siduda üles nagu kasvuhoones. Teine võimalus on teha umbes 0,5 m kõrgune aed ning suunata kurgi varred üle selle. Samuti võib panna 60–70kraadise kaldega võrgu ja aidata alguses kurkidel sellele ronida, hiljem kinnituvad nad juba ise.
Võrgul kasvatatud kurgitaimed on paremini õhustatud, neil esineb vähem haigusi ja saak on rikkalikum. Vertikaalsel kasvatamisel on mitmeid teisigi eeliseid. Taimedel on rohkem valgust ja õhku. Saaki on palju lihtsam-kiirem koristada, viljad on puhtad.

Meie kliimatingimustes seotakse avamaakurke traadile ainult väikeaedades. Seal on see eriti kasulik, sest võimaldab säästa ruumi. Alates 8. lehest jätta lühiviljalistel sortidel kaenlalehed (külgvõrsed) alles, et saak moodustuks ka külgvõrsetel. Ka kasvuhoonetaimi tuleb kujundada – lõigata ära kõik külgvõsud ning võimaldada saagil valmida ainult peavõrsel. Erand on segaõitega sordid, millel emasõied moodustuvad ainult külgvõrsetel. Hiljem on vaja taime 3.–5. lehe tipp kärpida, et võimaldada areneda külgvõrsetel.

Põnevaid peenrakurke leiad SIIT.
Millal võib kurk mürgiseks kasvada?

 

Sarnased artiklid