Kuidas multš su aiale kasulik on

Inese Käspri
Multš
Multšimine | Shutterstock

60% kodus.ee küsitlusele vastanuist kasutavad mahalangenud puulehti kompostiks või purustavad multšiks.  TM Kodu & Ehitus vaatleb multši lähemalt: see täidab aias nii dekoratiivseid kui ka praktilisi funktsioone, pakkudes taimedele soodsaid kasvutingimusi ja takistades umbrohu teket. Tooraine ja materjali struktuuri järgi saab valida sobivama multšitüübi.

Orgaaniline multš on taimne materjal, mis pinnasel tasapisi lagunedes annab sellele tagasi orgaanilised ained ja suurendab pinna viljakust. Kõige sagedamini kasutatavad orgaanilised multšimise materjalid on kooremultš, puiduhake, saepuru, männikäbid, turvas, kompost, põhk, lehed ja niidetud rohu mass.

Viimasel ajal on suure populaarsuse osaks saanud männikooremultš. Ja pole ka ime – männikooremultš ei ole mitte ainult väga dekoratiivne, vaid kaitseb mullapinda kuivamise ja muda tekkimise eest sademete ajal. See takistab muidugi umbrohu arengut, vähendab järske temperatuurimuutusi pinnase ülemises kihis, soodustab biokeemilisi protsesse, mikroobide tegevust ja hea mulla struktuuri moodustumist, täiendab huumuse sisaldust mullas ja ei võimalda vihmal pinnast minema uhta.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid