7 head nippi langenud lehtede kasutamiseks
Kaja Kurg
Kodu & Aed
Puulehed sügisel
Puulehed sügisel | Shutterstock

Ära saada puudelt ja põõsastelt maha langenud lehti kilekottides prügimäele, vaid kasuta ära oma aia hüvanguks!

 

1.Tee mõnusat mulda

Mida värskemalt lehed komposteeruma saavad, seda paremini need lagunevad. Kuna lehtedes on vähe lämmastikku, mida mikroorganismid oma lagundavaks tegevuseks vajavad, sega lehtede hulka lämmastikurikast muruniidet. Puhas lehekompost on happeline ja sobib vaid turbaaia taimedele. Happesuse neutraliseerimiseks viska lehekihtide vahele puutuhka või aialupja. Niiskuse ja soojuse hoidmiseks kata kuhi mullaga. Lagunemine kulgeb tõhusalt, kui hunnik on u 2 m laiune ja 1,5 m kõrgune.

2. Kasuta multšimiseks

Riisu lehed puude ja põõsaste alla ning püsilillepeenrale multšiks. Puista juurde puutuhka või aialupja, sest haigustekitajad ei talu leeliselist ja neutraalset keskkonda. Lehekatte alla koguneb palju vihmausse, tänu neile laguneb lehemass kiiremini toitvaks kompostiks.

3. Laota sibullilledele soojakatteks

Kui lillesibulate istutamine jäi hilja peale, kata peenar paksult lehtedega. Sooja teki all saavad sibulad jätkata juurdumist.

4. Kasuta mulla parandamiseks

Vii lehehunnikud peenramaale ja kaeva mulla sisse. Lehed (v.a tamme- ja pöögilehed) lagunevad kiiresti, muudavad mulla kobedamaks ning lisavad sinna taimetoitaineid ja huumust. Eriti tasub seda nippi kasutada raske savimulla heastamisel.

5. Väeta muru

Kui kõik lehed on puudelt langenud, niida muru üle ning jäta lehe- ja rohupudi murule. Tööle asub vihmausside ja mikroorganismide armee, kevadeks on kõik lagunenud. Kuna lehe- ja rohukõdu muudab mulla happelisemaks, mis meeldib samblale, siis puista hilissügisel murule aialupja või puutuhka.

6. Pane roosidele talvekasukaks

Kasuta ära vihmata päevad ja pane kuivi lehti suurtes kilekottides hoiule. Kui saabub aeg katta roose või viinapuid, on neid siis hea võtta. Lehtedele pane vettpidav kate, sest märg materjal enam sooja ei hoia. Hiirte tõrjeks torka lehtede vahele mürkhõrgutisi.

7. Abista talvel kompostrit

Kuivi lehti tasub koguda ka selleks, et neid panna talvel kompostrisse köögijäätmete vahele. See suurendab kuivaine hulka ja paneb lagunemisprotsessid õigesti kulgema.

 

 

 

Sarnased artiklid