7 olulist kastmistõde väikeses tarbeaias. Mis meeldib tomatile, mis kurgile ja kõrvitsale?
Eneli Käger
Tomat saab vaatamata oma kasvule hästi hakkama pisikese ruumiga, kui seal on pidevalt olemas vajalik niiskus ja toit. | Shutterstock

Kes tahab taimi kasvatada piiratud tingimustes, näiteks pottides, peab hoolega jälgima kastmisrežiimi.

1. Jälgi, et taimed ei kuivaks läbi. Mida mahlasem on taim, seda rohkem vajab ta reeglina vett. Eriti hoolikalt tuleks kasta suvikõrvitsaid, sest nende veevajadus on tõeliselt suur. Kui kurk ja salat ei saa piisavalt niiskust, muutuvad nad kibedaks. Redised jäävad väikeseks ning salat, spinat, till ja koriander hakkavad lisaks kiiresti õitsema.

2. Kuigi õues sajab aeg-ajalt vihma, jälgi mulla niiskustaset. Kastes väldi taimelehtede märgumist, et ei tekiks paljudele haigustele soodsat keskkonda.

3. Väetiseveega taimi kastes peab muld olema eelnevalt märg.

4. Kastmisvesi ei tohi olla jääkülm, sel peab kindlasti laskma eelnevalt soojeneda.

5. Kasta taimi nii, et mullapind märguks võimalikult sügavalt. See tähendab, et kasta tuleb võimalikult harva, kuid põhjalikult. 10 liitri veega saad 1 m² pinnast heal juhul kuni 10 cm sügavuselt niiskeks. Läbikuivanud liiv-savimuld märgub samast veekogusest vaid 3–4 cm sügavuselt.

6. Kastmisvajadust tuleb kontrollida. Suuremas istutuskastis saab seda teha kühvli abil: suru see ettevaatlikult taimede vahele ja tekita ühekordseks kasutamiseks piilumispragu. Potis kasvava taime mulda katsu näpusügavuselt.

7. Tomat eelistab mulda, mis on sügavamalt märjem, pealtpoolt aga kuivem. Seetõttu võiks teda kasvatada altkastmisega potis. Sellises anumas ei ole vaatamata väikesele kasvupinnase kogusele kiire läbikuivamise ohtu, sest poti põhjas on veereservuaar. Võid teha ka kaheliitrisest korgiga plastikpudelist lihtsa „kastmisautomaadi”. Torgi pudeli kael auklikuks, lõika põhi ära, kaeva see kasti istutatud kahe tomati vahele suu allapoole maasse ja täida veega. Kata pudeli põhi pealt savist alustaldrikuga, et vesi ei auruks.


Kurk ja kõrvits armastavad sooja niisket mulda
 

Eelista kompaktsema taimekujuga kurgi- ja kõrvitsasorte. Potti või kasti sobib hästi salatikurk ’Mini Stars’ F1 või mõni teine nõrgema kasvu ja väiksemate viljadega kurk. Rippvormide asemel tasub taimi kasvatada pigem tugede najal, et vältida taimevarre hõõrdumist vastu potiserva. Mahlakas vars vigastub kergesti ning toitainete vool viljade moodustamiseks on häiritud.

Kõik kurgid jt kõrvitsalised vajavad sooja tuulevaikset kasvukohta ja hea niiskusesisaldusega mulda. Vaatamata sellele, et nad armastavad kõrget õhuniiskust, ei meeldi neile, kui lehed on pidevalt märjad.
Ebasobivates kasvutingimustes haigestuvad taimed kergesti ebajahukastesse, mädanikesse ja neid ründavad kedriklestad. Kõrvitsaliste puhul hoolitse, et mullas oleks piisavalt kaaliumi ja väldi lämmastikuga üleväetamist.

Sarnased artiklid