7 šikki toakaaslast. Miks mitte ka putuktoiduline taim

Evelin Nigula
Katleia on eksootiline kaunitar. | Shutterstock

Öeldakse: ”Näita, kes on su sõbrad ja ma ütlen, kes oled sina!” Ka läbi toalillede on võimalik end väljendada, näidates loovust ning luua erilisem õhkkond koju.
 

Taimede valikul peaks kindlasti lähtuma peale kasvukoha ka toalillede kasvatuskogemusest ja -oskustest. Nii saame vältida olukorda, kus ilusa ja terve toalille asemel „ilutseb” kole pilgupüüdja.

Kui oled algaja rohenäpp ja sooviksid kasvatada midagi natuke erilisemat kui vanaemalt saadud aaloe või soolaleivaks kingitud kaktus, siis vali alustuseks mõni lihtsalt peetav taim – näiteks sulgvõhk
Lopsaka pitsilise lehestiku ja karvaste ”käpakestega” Kanaari jänesejalg Davallia canariensis on omaette vaatamisväärsus või siis natuke nõudlikum õiekas pärgväändik Stephanotis floribunda, mis õitsemise ajal paneb oma intensiivse aroomi ja säravvalgete õitega möödujatel pead pöörama.

Kes vajavad väljakutseid ning enese proovilepanekut, võiksid tutvust teha väga erilise ja huvitava kanntaimega Nepenthes või uhkelt poseeriva oivalise korallpõõsaga Medinillia magnifica, mida kutsutakse ka malaisia orhideeks.

Orhideesõbrad, kes siiani on piirdunud kuukingade Phalaenopsis kasvatamisega ja sellega edukalt toime tulnud, võiksid sammukese edasi astuda ning täiendada oma kollektsiooni mõne erilisema pärliga. Väärisdendroobium Dendrobium nobile ja katleia Cattleya on rohkem tähelepanu nõudvad orhideelised. Õige hoolitsuse ning kasvutingimuste loomisel saab nautida väärisdendroobiumi varrele kinnituvate õite rohkust. Katleia ülilopsakate õitega sordid on värvikirevuse ja meeldiva aroomiga elegantsed pilgupüüdjad, kes ei jäta kedagi külmaks.

Dendroobium Dendrobium on üks liigirohkemaid orhideeperekondi, pildil väärisdendroobiumi D. nobile sort. Kasvukohaks sobib õhurikas ja valgusküllane koht. Kastmiskordade vahel peab pott kindlasti jõudma ära kuivada, et vältida ülekastmist. Meeldib piserdamine vihmaveega.

Tiigerlehik Calathea on kaunite ja liigiti varieeruvate lehtedega taim. Ideaalseks kasvukohaks on poolvarjuline, soe ja kõrge õhuniiskusega ruum. Suvel kasta rikkalikult; talvel nii, et potimuld oleks niiske.

Kanaari jänesejalg Davallia canariensis on põnev toasõnajalg, mille kauni pitsilise lehestiku all asuvad hallid karvased juured. Sobib poolvarjulisse kasvukohta. Vältida mulla läbikuivamist, meeldib piserdamine. Võib kasvatada ka kuivas ruumis. 

õiekas pärgväändik

Nõudlik õiekas pärgväändik on intensiivse aroomiga.
Shutterstock

Õiekas pärgväändik Stephanotis floribunda. Pilkupüüdev tumeroheliste nahkjate lehtede ja valgete õitega ronitaim. Teda tuleb kaitsta ereda päikesevalguse eest, kasta mõõdukalt. Et taim oleks ilus ja õitseks rikkalikult, vajab ta kindlat kasvukohta ning kevadel võrsete tagasilõikamist. Vältima peab tuuletõmbust.

Oivaline korallpõõsas Medinillia magnifica e Malaisia orhidee sobib soolotaimeks, kes vajab suurte lehtede ning lopsaka kasvu tõttu (kuni 1,3 m) ruumi. Eriti pilkupüüdev suurte roosade õiekobaratega. Eelistab sooja ja kõrge õhuniiskusega kasvukohta. Kasta korrapäraselt, õitsemise ajal rikkalikult.

Katleia Cattleya on eksootiline kaunitar, kes püüab pilke oma lopsakate, värvikirevate ning meeldivalt lõhnavate õitega. Eelistab valgusküllast kasvukohta. Õitsemise ajal kasta rikkalikult, lastes kastmiste vahel taheneda. Talvel ainult piserdada leige veega.

Kanntaim Nepenthes on putuktoiduline taim, kelle nahkjate lehtede ostes asetsevad kannukujulised püünisorganid. Kasvukohaks sobib talvel võimalikult valge, suvel poolvarjuline koht. Vajab kõrget õhuniiskust (50%). Kui putukaid on piisavalt, pole väetamine vajalik.

Kanntaim

Kui putukaid jagub, siis ei pea taime väetama.
Shutterstock

Sarnased artiklid