AASTA AED 2018 | Aed nagu rätsepatöö

Kaja Kurg / kodus.ee
Perekond Gontšarenko aed Pärnumaal Paikuse alevis on konkursi "Kodu kauniks" Aasta Aed 2018. | Tiit Koha

Perekond Gontšarenko aed Pärnumaal Paikuse alevis on parim iga kandi pealt: omanäolise kujunduse ja mitmekesise taimevalikuga ning ka eeskujulikult korras. Ruumi on nii ilu- kui tarbeaiale, mis moodustavad kena terviku. Kolmel põlvkonnal on aias tore tegutseda ja aega viita. Kena haljastuse on saanud ka väljapoole aeda jääv omavalitsusele kuuluv tänavaala.

Vahvalt vormi lõigatud puud ja põõsad, aiabonsaid, justkui lekaaliga tõmmatud looklevad peenraservad – tundub, et siin aias tegutseb keegi, kes rätsepatööd hästi tunneb. Täpselt nii ongi.
Aia üks „peaaednikest” Jelena Gontšarenko lõpetas omal ajal Peterburis kunstniku-modelleerija kõrgemad kursused ja teenib leiba eraõmblejana.

Sel suvel 18 aasta vanuseks saanud aias on kujunenud aja jooksul kenad taimekooslused. Põhiliselt igihaljaste taimedega kujundatud eesaed on aasta ringi roheline: siin on sihvakad elupuusambad, roomavad kadakad pinnakatjaks, sekka pukspuu ja elupuu ümarad kerad. Toredad okkalised vormid püüavad pilku ka tiiginurgas.

Ilusat värvimängu pakub ka turbaaed. Varasuvel õitsevad siin kaks valge- ja neli lillaõielist igihaljast rodo. Viimaste õitsemise ajal värvub lillaks ka suur lapp liivateed.
Aias näeb ka nutikat taaskasutust: kahe pika sirge lillepeenra serv on saanud laiast kummiribast äärise. Tegu on kalatööstuses kasutuses olnud vana transportöörilindiga.

Auhind 2500 € Bauhofilt.

Millised aiad said eripreemiad, sellest loe ja vaata SIIT.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid