AASTA AED 2018 | Aed nagu rätsepatöö

Kaja Kurg
1340 m2 suurune isikupärase kujundusega liigirikas aed, mis on „valgunud” ka krundilt välja tänavaäärsele alale. | Tiit Koha

Vahvalt vormi lõigatud puud ja põõsad, aiabonsaid, justkui lekaaliga tõmmatud looklevad peenraservad – tundub, et siin aias tegutseb keegi, kes rätsepatööd hästi tunneb. Täpselt nii ongi.

Aia üks „peaaednikest” Jelena Gontšarenko lõpetas omal ajal Peterburis kunstniku-modelleerija kõrgemad kursused ja teenib leiba eraõmblejana. Naise ameti tõttu sattuski varem Pärnus korteris elanud pere Paikusele, sest oli vaja avarat tööruumi. Rohelisest aedlinnast leitud majakarp ehitati lõpuni valmis ning samal ajal hakkas ilmet võtma ka aed.
Teine „peaaednik” on Jelena ema Galina. Kahe naise ühise töö ja loominguna ongi saanud kunagisest ehitusmaterjali alla mattunud krundist põnevate sopikestega roheline oaas.
Ema ja tütart köidavad aianduses erinevad valdkonnad, mis kokku moodustavad aga ilusa terviku. On kujunenud välja mõlemale sobiv tööjaotus.

„Mulle meeldivad rohelised toonid ja kivid, okaspuid armastan veidi rohkem kui lehtpuid. Värvikirevad õied mind ei köida, samas armastab neid aga ema. Mina lõikan, pügan ja niidan, ema istutab, rohib ja väetab,” räägib Jelena. Kui vaja, tuleb naistele appi ka meespere. Vladimir tunnistab näiteks muiates, et aitab raskusi vedada ja tõsta.

 

Okkaline algus
 

„Kui olime platsi puhtaks teinud, uue mullaga katnud, muru külvanud ning sai hakata kujunduse ja taimedega tegelema, valdas meid tohutu vaimustus. Ostsime kokku ilupuid, eriti palju just okaspuuvorme, istutasime õuna-, kirsi- ja ploomipuud. Aianurka rajasime kaks veesilma ja hakkasime sealt tasapisi kujundusega edasi liikuma. Kõik tuli kuidagi iseenesest, oma ideede järgi,” meenutab Jelena.

Perel oli varem Pärnu külje all Tammistes suvila, kus toimetades oli aianduspisik idanema hakanud. „Igal õhtul pärast tööd tormasin suvilasse, et seal midagi teha,” ütleb Galina.

Sel suvel 18 aasta vanuseks saanud aias on kujunenud aja jooksul kenad taimekooslused. Põhiliselt igihaljaste taimedega kujundatud eesaed on aasta ringi roheline: siin on sihvakad elupuusambad, roomavad kadakad pinnakatjaks, sekka pukspuu ja elupuu ümarad kerad. Toredad okkalised vormid püüavad pilku ka tiiginurgas.

Okaspuud on silmatorkavalt ilusad ja terved. Kui okkalises võras on näha pruunistunud kohti, tõmbab Jelena kätte tugevad keevitajakindad ning puhastab puu surnud okkapudist. Nii mõnigi puu on tulnud kahjuks ka maha võtta. Sel kevadel pidid pererahva kurvastuseks lahkuma näiteks kaks kevadpäikeses põlenud suurt kadakat.
Veesilmade ümbruses köidab pilku kaunilt kujundatud kivine maastik. Kivid on olnud mõlema naise kirg: „Kui teised läksid jalutama, siis meie suundusime kive otsima. Sünnipäevaks palusime tuua kingituseks ikka ilusaid kive.”

 

Tembutused taimedega
 

Jelena naudib taimedega tegelemist suure lustiga ja laseb oma loomingulisel mõttel vabalt lennata.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.

Artikli märksõnad