Aasta viimased aiatööd: külva, istuta, korista

kodus.ee
Shutterstock

Loodus on olnud sel aastal soojaga helde ja suve võis nautida veel oktoobriski. Nüüd hakkab elu meie ümber siiski talveunne suikuma ja varsti saab ka aiapidaja väljateenitud puhkusele. Enne seda jagub siiski veel pea detsembrini aias toimetamist. 

Aasta viimased, kuid olulised aiatööd toob välja K-rauta Tondi kaupuse juhataja Eveli Uibomets.

1. Külva köögivilja ja maitserohelist

Seni kuni suuri külmakraade pole põhjust peljata, võib külvata erinevaid köögivilju ja maitserohelist, näiteks porgandit, sibulat, küüslauku, redist, kaalikat, aga ka tilli, lehtsalatit ja peterselli. Külvamise eelduseks on väikesed plusskraadid nii päeval kui öösel või mõõdukad miinuskraadid öösel. Kui ilm kisub talviseks, ei tasu külvamisega riske võtta, sest taimed ei hakka maapinnas idanema. Sügiskülvil võiks olla kastmisega ettevaatlik, kasta tasub tagasihoidlikult, mitte rikkalikult. Külvata tuleb kuivi ja terveid seemneid ning hoolitseda selle eest, et muld on toitainerikas. Katta pole köögivilju talveks tarvis. Sügisel tehtud külv on küll pisut riskantne, aga tavaliselt saavad taimed kohe esimeste kevadiste kiirtega idanema hakata, arenevad tugevaks ja terveks ning annavad varasemat saaki kui kevadel külvatud viljad.

2. Pane mulda sibullilled

Tulbid ja krookused võib ka veel novembris mulda pista, peaasi, et sibulad saaks sügavale, sest juurduda need enne talve niikuinii ei jõua. Kui ilm seda soosib, võib nii saada õitsva lillepeenra juba märtsis.

3. Istuta lehtpuid ja kata need multšiga

Lehtpuid ja -põõsaid võib istutada seni kuni maa pole külmunud, kasvõi detsembrini. Okaspuid reeglina hilissügisel enam istutada ei soovitata, erandiks on külmakindlad taimed, näiteks kuusk ja mägimänd. Puid peab pärast istutamist korralikult kastma, isegi kui väljas on külm. Värskelt istutatud puude ja põõsaste külmumise vältimiseks võiks katta tüve ümbruse 20-sentimeetrise kaitsva multši-, turba- või kompostikihiga.

4. Tee külmakartlikele taimedele pesa

Külmakartlikele taimedele, näiteks roosidele, võiks teha talvitumiseks korraliku sooja pesa kas kuuseokstest või kattematerjalist, mille leiab ehituspoest. Taimi ei tohi katta liiga vara, seega võiks jälgida ilmateadet.

5. Enneta talvetorme

Torme ennetades tasub noored puu- ja põõsavõrad, samuti ronitaimed korralikult kokku siduda.

6. Korista ja riisu

Leidub inimesi, kes arvavad, et lehti pole vaja sügisel kokku riisuda ja need võiks jätta talveks murupinnale. Oluliselt rohkem on lehtedest aga kasu, kui need riisuda marjapõõsaste alla, pehmeks kaitsvaks kihiks talvekülma vastu. Muru vastu talve madalaks niita ei tasu, pigem võiks muru talvele vastu minna pisut ülekasvanud moel, nii peab see külmale ja heitlikule ilmale paremini vastu.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid