Aknalaual tärkab ürdiaed
HELI VIEDEHOF
Tamme talu ürdiaia perenaine
Seemneid võib külvata varakevadel tuppa külvikasti või -kassetti, aprilli alguses kasvuhoonesse. | Shutterstock

Maitsetaimede ettekasvatamiseks kulub 4–7 nädalat, seega on praegu paras aeg alustada. Ka loomulikku valgust on väljas juba piisavalt.

Kõigepealt võiks muidugi mõelda: kas kasvatada ise taimed seemnest või taimed hoopis osta? Ise kasvatamine hoiab kõvasti raha kokku, aga siin on ka oma ohud.

Külvid võivad ebaõnnestuda, kui taimed nakatuvad liiga tiheda külvi korral tõusmepõletikku, lähevad ülekastmise tõttu mädanema või kuivavad vähese kastmise tõttu hoopis ära. Seemnest tärganud taimi võib saada ka lihtsalt liiga palju ja siis tuleb pead murda, kellele nad ära sokutada.

Kui istikute ettekasvatamiseks sobivaid tingimusi pole, saab kevadel osta aianduskeskustest väikesed noortaimed või juba suuremad potitaimed. Aianduslaatadelt ja turult saab soetada ka paljasjuurseid taimi.

Kuna lavendel, rosmariin ja suhkruleht idanevad aeglaselt ja ebaühtlaselt, on need targem osta noor- või potitaimena.

Suuremate taimede oluliseks eeliseks on see, et neid saab kiiremini tarvitama hakata. Lõhna- ja maitsenauding, mille saate päikesesoojadest tomatitest koos esimese basiilikuga, on võrratu. Küsimus on vaid, kas saate seda naudingut tunda juba juunis või alles augustis! Meie suvi on väga üürike ja kahju oleks omakasvatatud värskete ürtide kasutamiseks parimat aega suve esimesel poolel kulutada taimede sirgumist oodates.

 

Kasti või kassetti?
 

Seemneid võib külvata varakevadel tuppa külvikasti või -kassetti, aprilli alguses kasvuhoonesse või ilma soojenedes esimesel sobival võimalusel peenrale. Viimasel juhul tuleb taas arvestada, et taime kasutusaeg lükkub kaugemale kui toas ettekasvatatud taime puhul.

Kasuta külvimulda, millele soovitan lisada peenikest puhast liiva vahekorras 1 : 1 (umbkaudse kaalu, mitte mahu järgi). Nii saab muld koredam, seob paremini niiskust ega lase turbal läbikuivamise korral kõvaks tükiks muutuda. Samuti on hilisemal pikeerimisel või ümberistutamisel taimi külvikastist kergem kätte saada.

Turbaga segamiseks ja külvide katmiseks sobivad ka peenema fraktsiooniga vermikuliit ja perliit, mis on saadaval aianduspoodides.

Taimede kodusel ettekasvatamisel on väga mugav kasutada minikasvuhooneid, mida saab osta aiaärist. Suurepäraselt sobivad käepärasteks külvinõudeks madalad plastkarbid, mille nurgad on liigse kastmisvee väljaimbumiseks ära lõigatud.

Eraldiseisvate pesadega kassetid on head, kuid puuduseks on pesade ebaühtlane läbikuivamine. Samuti on taimedel oht kiiresti üle kasvada, sest juurte arenemiseks on ruum piiratud. Kasseti eelis on aga see, et kassetipeas sirgunud kompaktse mullapalliga taimi on hiljem mugavam ümber istutada.

 

Valgusidanejad
 

Oluline on teada, et osa maitsetaimi vajab idanemiseks valgust. Neid ei kaeta mullaga või siis kaetakse väga õhukeselt.

Valgusidanejad on basiilikud, mündid, kummel, liivateed, koirohi, harilik kikkaputk, aed-harakputk, vene estragonpuju ja piparrohud.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.

Sarnased artiklid