Aprillis külva ettekasvatuseks
Kaja Kurg
Aprilli keskpaigas külva lillherned. | Shutterstock

Milliseid köögivilju, maitsetaimi ja suvelilli aprillis külvata?

* Köögiviljad

Kuu esimene pool: kaalikas, kapsad.

Kuu teine pool: aeduba, arbuus, lehtpeet, peasalat (jää- ja võisalat), rooma salat, paksoi, melon (kuu lõpp).

* Maitsetaimed

Aed-liivatee e tüümian, aedmajoraan, apteegitill, harilik iisop, harilik mustnupp, harilik pune, harilik portulak, harilik mustnupp, läikiv peiulill, lehtseller, sidrunmeliss, suur-mungalill, vürtsbasiilik.

* Suvelilled

Kuu algus: aedaster, lõvilõug, levkoi, peiulill, keskpäevalill.

Kuu keskpaik: lillhernes, parkjuur, päsmaslill, rebashein, pruudisõlg.

Kuu lõpp: neiusilm, kosmos, aed-rõngaslill, lilltubakas.

 

Külva otse peenrale
 

Kui muld tahenenud, külva kohe aed-harakputk, aedkoriander, aed-piparrohi, aniisi-hiidiisop, apteegitill, harilik iisop, harilik köömen, harilik naistenõges, harilik mustnupp, harilik pune, kurgirohi, lehtpetersell, moldaavia tondipea, pastinaak ja porgand. Aedtill külva hiljem, sest ta vajab idanemiseks soojemat mulda.

 

Kasvata ette ka kõrrelisi
 

Üheaastased kõrrelised, nagu lakkoder, väriheinad, jänesesaba, villane hiidhirss, kukeleivad, harilik hirss, jõhvhirss jt on vahvad just lilleanumates suvelillede vahel, kus nad tasakaalustavad kirevaid õievärve. Neid paljundatakse seemnetega. Kasvata kõrrelised ette, et nad hakkaksid varem oma vahvaid õisikuid näitama.

Kui ostetud külvimuld on liiga turbane, sega sinna veidi puhast liiva. Ära külva liiga tihedalt, sest siis venivad tärganud taimed välja ning jäävad nõrgaks. Hoia külvid parajalt niisked. Kui hakkavad ilmuma esimesed pärislehed, tõsta külvianum valgusrikkasse kohta.

Kui taimekesed on suuremaks sirgunud, istuta nad suurematesse pottidesse. Jõulisema kasvuga liigid istuta 1–3 kaupa, tagasihoidlikumad väikeste kimbukestena. Nii areneb tugev juurestik ja tekib korralik juurepall. Kasvukohale istutatud, juurduvad taimed kiiresti ning hakkavad kohe võsuma, puhmik muutub aina tihedamaks.

Kasta potis olevaid taimi korralikult. Istutades jaota läbipõimunud juurtega taimed ettevaatlikult väiksemateks kogumikeks. Välja istuta siis, kui öökülmaohtu enam pole.

 

Sarnased artiklid