Elegantne talvetaim – asalea. Mida vajab toarododendron pikaks elueaks?
Tiina Tammet
Asalea kastmiseks kasuta pehmet vett – hästi sobib vihma- või lumesulamisvesi. | Shutterstock

Talveajal kingime sageli täisõies ja uhketes värvides asaleasid. Ühel kingi saajal püsib lill aastaid ja õitseb korduvalt, teisel võib taim juba nädala möödudes õiepungad ja lehedki maha poetada.  Kuidas hooldada asalead nii, et rõõmu jätkuks kauemaks?

Pikka talve aitavad mööda saata meeldivad emotsioonid. Toalilled on just sellised kaaslased, kes tasapisi pikenevate päevadega ärkavad, kevade tulekut kuulutavad ja positiivsust sisendavad.

Toalillena kasvatatav asalea on õuerododendroni sugulane, ladinakeelse nimega Rhododendron simsii. Taim pärineb Ida-Aasia mäestikumetsadest, populaarseks toataimeks saanuna on temast aretatud palju erivärvilise ja erineva täidisastmega õitega sorte skaalal valgest punase ja lillani.

Asalea edukas kasvatamine on taimesõbrale väike väljakutse, sest ta tahab mõningaid tingimusi, mida igas kodus pole nii lihtsalt võtta.

 

* Taim vajab palju valgust ja jahedat ruumi. Talvel on ideaaltemperatuur 5-8°, õienuppude moodustamise järel 10–15° ,õitsemise ajal kuni 18°, seega on eluruumi tavapärane soojus neile liig. Soojas ja kuivas ruumis õitseb taim kiiresti ära, kuivus võib põhjustada ka lehtede varisemist.
 

* Taim tahab ka kõrget õhuniiskust, seda aitab tõsta poti asetamine laiemale kivikestega alusele, kuhu saab valada vett. Ka sarnaste vajadustega naabertaimed aitavad parendada mikrokliimat.
 

* Nagu õuerododendronidki, armastavad asalead haput mulda. Kasvusubstraadiks sobib õhurikas vähekõdunenud turbasegu, kust ka vesi peab hästi läbi käima. Asaleal, nagu teistel ta sugulastel, on suhteliselt pinnapealne juurestik, seega võiks istutusnõu olla lai ja madal.
 

* Kastmiseks kasuta pehmet vett – hästi sobib vihma- või lumesulamisvesi. Lubjarikast kraanivett saab hapustada, nt lisades 1 g sidrunhapet 1 l veele. Ka väetamisel kasuta hapulembeste taimede väetist (rodod, sõnajalad, orhideed). Väeta alles siis, kui peale õitsemist taim taas kasvama ja uusi võrseid ajama hakkab.
 

* Kasta hoolikalt, muld ei tohi läbi kuivada ega ka vettida. Aeg-ajalt võib mullapalli paremaks märgumiseks pehmes vees vannitada. Enne järgmist kastmist peaks mullapind olema tahenenud.
 

* Asalead istutatakse ümber ja pügatakse peale õitsemist. Aeglase kasvuga taimest võib aastatega lausa õitsva bonsai kasvatada.
 

* Suvel võid taime õue poolvarjulisele kohale viia ja enne öökülmade tulekut taas tuppa tuua. Võid istutada ta potist välja turbasegusse või jätta potti, ent jälgi hoolikalt, et pinnas läbi ei kuivaks. Suvine õuesolek muudab taime tugevamaks.

 

Millised on 13 mürgist toataime, sellest saad teada siit. 

Toataimede hooldamisest loe pikemalt siit.

Sarnased artiklid