Elina Netšajeva: "Muusika on nagu õhk, milleta ma ei saa hingata"
Kadri Kütt
Armastus muusika vastu on juhtinud Elinat läbi elu. | Olga Makina

Ooperilauljatar Elina Netšajeva (26) on võtnud sihiks klassikalise muusikaga maailma vallutada – armastus laulmise vastu ja sihikindel töö on talle sel teel tuule tiibadesse andnud. Neiu peab kõige aluseks enda eest hoolitsemist, et tema tähtsaim instrument ikka kaunilt kõlaks.

Elina muusikaline teekond algas nelja-aastaselt, kui ema ta Raduga laulukoori viis. Lapsena oli Elina väga tagasihoidlik, aga laval tundis ta end juba tol ajal vabalt. "Tavaelus olin endasse tõmbunud ja kartsin oma arvamust välja öelda, esinedes julgesin end aga väljendada. Elu jooksul on see muutunud ja nüüd tunnen end ka igapäevaelus vabalt."

Armastus muusika vastu on juhtinud Elinat läbi elu. Kogu tema pere on muusikakooli taustaga ja klassikaline muusika on Elina kodus alati väga tähtsal kohal olnud. Lapsepõlve loomuliku jätkuna käis ta Tallinna prantsuse lütseumiga paralleelselt Georg Otsa muusikakoolis klassikalist laulu õppimas. Pärast seda jätkusid Elina õpingud Tallinna ülikoolis lauluõpetaja erialal ning magistritasemel Eesti muusika- ja teatriakadeemias klassikalise laulu erialal. "Muusika poole on mind alati väga tõmmanud. Pere ja klassiga kontsertidel käimine ning kooli lauluvõistlused andsid muusikalisele kogemusele minu elus oma kaalu."

Elina on ülikoolis omandatud teadmisi ka praktikas rakendanud. Ta juhendas kolm aastat lauluõpetajana oma lapsepõlvekooris hääleseadet ja andis lastele ka eratunde.
Klassikalise muusika populariseerimist peab Elina enda salamissiooniks. Ta soovib tõsise klassikalise muusika veidi kergema versiooni kaudu tutvustada noortele midagi teistsugust ja neis selle vastu huvi tekitada.

 

Sihikindel maksimalist
 

Laval tunneb Elina end koduselt ja seda tõestas ka tema suurepärane esinemine Eurovisionil. Televaatajaid oli lauluvõistlusel üle 200 miljoni ja sellele lisandus kohapealne publik. "See tunne ja publiku kaasaelamine oli fantastiline. Esinedes ei lase ma ärevusemõtetel endas võimust saada ja keskendun sellele, mida teen. Selliselt tunnen end laval rahulikult ja saan inimestele kinkida minu sees olevaid sooje tundeid."

Edukas esinemine tähendab Elina jaoks põhjalikku eeltööd, mis annab talle kindluse, et tema on parima soorituse nimel omalt poolt kõik teinud. Ta nimetab end maksimalistiks, kellele meeldib kõike, mis tema võimuses, võimalikult hästi teha. Koostööd eelistab ta samuti teha inimestega, kellel on sama mõtteviis.

Eesmärgipärane tegutsemine iseloomustab Elinat igas eluvaldkonnas. Ta armastab ja valdab erinevaid keeli ning kasutab neid ka oma muusikukarjääris edukalt ära. "Minu puberteediiga möödus Jaapani loosungi all. Mu sõbrannal oli jaapanikeelne raamat, millest ma midagi aru ei saanud. See ärritas mind ja hakkasin Jaapani kohta uurima. Olin kõrvuni nende kultuuris: õppisin jaapani keelt, kuulasin nende muusikat ja järgisin välimuses nende stiili."

Hiljem õppis Elina peale eesti keele, koduse vene keele ja koolis kohustusliku prantsuse keele ka saksa ning itaalia keelt, mis on muusikalises mõttes talle vajalikumad. Laulmise ja igapäevasuhtluse jaoks olemasolevat taset soovib Elina lähitulevikus edasi arendada. Itaalia ja saksa keelt kõnelevates maades on klassikaline muusika enam austatud, ning et seal häid tööprojekte teha, peab ta neid keeli valdama.

 

Pidev töö iseendaga
 

Põhjaliku ja eesmärgistatud inimesena peab Elina ka enda eest hoolitsemist väga oluliseks. Tema hääl ja ta ise on ühtlasi tema kui muusiku instrument, mida tuleb korras hoida. Elinale meeldib tervislik eluviis ja liikumine on selle tähtis osa. "Hommikuvõimlemine on minu programmis iga päev, vahet ei ole, mis kell ma ärkama pean. Kiiremal hommikul võimlen 15 minutit, rahulikumal pool tundi. Minu jaoks on see vajalik, et keha üles äratada. Ma ei ole hommikuinimene, ja kui on vaja päeva esimeses pooles laulda, tuleb keha kuidagi üles saada."

Elina sõnul õpetab laulmine väga hästi keha tunnetama, sest mõnikord keha tahab laulda, aga mõnikord ei ole ta üldse sellel lainel. Siis tuleb temaga tegeleda ja selleks peab Elina oskama endaga hästi läbi käia. Vahel on just keha valmis, aga vaim või keskendumine mitte. "Endaga tuleb osata tööd teha, et end õigele lainele saada, ja see ongi kõige keerulisem.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.

Artikli märksõnad