Et palavus ei häiriks
Aita Kivi
Jahutust silmas pidades on suvemajas mõttekas paigaldada seade lõunapoolsesse tuppa. | Tootja

Paljudele inimestele teeb suvel muret ruumide liigne palavus, olgu linnakodus või suvilas. Õnneks saab õhksoojuspumba tööle panna jahutajana. Kodu & Aia küsimustele vastab Tauno Topkin, City Kliima OÜ müügijuht.

Kui on soov õhksoojuspumpa ka jahutajana kasutada, siis mida peaks paigaldades arvestama?

Peaks valima sise- ja välisosaga lahenduse. See on soodsam, võimsam ja efektiivsem. Ilma välisosata mudelid on kallimad ja nende siseosas on ka kompressor, mis on mürarikkam. Arvestama peaks, et külm õhk on raske, kukub seadmest välja ja edasi eriti ei levi. Soe õhk on kergem ja levib kergemini ka teistesse tubadesse. Jahutust silmas pidades on suvemajas hea mõte paigaldada seade lõunapoolsesse tuppa. Kui selle saab jahedaks, siis ei levi liigne soojus ka teistesse tubadesse.

 

Milliseid mudeleid (või milliste tehniliste näitajatega) peaks eelistama, et seade talvel kütaks ja suvel jahutaks kaugjuhtimisega, st mobiiltelefoniga ühendatuna?

Sellisel juhul peaks valima õhksoojuspumba, mis on mõeldud kütma ka põhjamaa kliimas ja millel SCOP külmas kliimas oleks vähemalt üle nelja (> 4,0). (SCOP all mõeldakse sesoonset kasutegurit, mis on arvutuslik keskmine ja mõõdetud erinevatel välistemperatuuridel). Meie kliimas on seadmeid valides oluline vaadelda külma kliima SCOP-d. Euroopas on kolm kliimavööndit: soe kliima – Kreeka, keskmine kliima – Poola ja külm kliima – Soome. Osa kauplejaid kuvab ainult keskmise kliima SCOP. Osa seadmeid pole mõeldud Eesti kliimasse: neil mudelitel pole üldse külma kliima SCOP-d märgitud. Samuti on vajalik jälgida näitajat SEER (sesoonne jahutuse efektiivsuse näitaja) – mida suurem see on, seda parem. Parimatel mudelitel jääb SEER 7 ja 9 vahele.
Enamikul uutel mudelitel on võrgumoodul tava- või vähemalt lisavarustuses. See võimaldab nutitelefonist seadet käivitada, temperatuuri muuta ja saada ka tagasisidet seadme töö ja ruumi temperatuuri kohta.
Näiteks Daikinil on võimalus ühe äpiga juhtida mitut jahutuse siseseadet.

 

Milliseid uudiseid on õhksoojapumpade energiatõhususe, keskkonnasõbralikkuse ja mürataseme osas?

Uued mudelid on R32-freooniga, see on keskkonnasõbralikum. Uutel Daikini siseseadmetel on minimaalne müratase, alates 19 dB, seda enam kõrvaga hästi ei kuule. Energiatõhusust parandab ka Daikini sari „Optimized for heating IV”, kus välisosa sulatus on lahendatud uutmoodi. Välisosas ei ole enam kasutatud elektroonilist küttekaablit. Sulatusvesi pääseb soojusvahetist otse alla ja vahepealset soojendamist enam ei vaja.

Jahutuse koha pealt on uudistooteks nägusa ja õhukese disainiga Midea Breezless, mis tänu unikaalsele tehnoloogiale ja õhuvoolu suunavatele spetsiaalsete avadega labadele võimaldab ebameeldivat külma õhuvoolu hajutada ilma peale puhumata. Tänu uuele invertertehnoloogiale on tegemist väga energiasäästliku mudeliga, samas on uus kompressor väga võimekas ja suudab juba 30 sekundiga külma puhuma hakata. Midea uus Breezeless on nägusa disainiga ning uhkustab jahutusrežiimis energiaklassiga A+++.

 

Kas on saadaval ka seadmeid, mis peale kõige muu ka ruumiõhku ventileerivad?

Daikinil on õhksoojuspumba mudel Ururu Sarara, mis lisaks tavapärasele kütmisele ja jahutamisele puhub tuppa värsket õhku, vajadust mööda kuivatab või niisutab seda.

 

Kui seade on paigaldatud suvekoju ja on suhteliselt harva kasutuses, siis kui sageli ja kuidas toimub selle hooldus?

Hea peremees puhastab seadmes olevaid õhufiltreid kaks-kolm korda aastas, tolmuses keskkonnas isegi tihedamini. Selleks tööks saab tellida ka hooldustehniku, kes peale filtrite puhastamise vaatab ka seadme muud osad üle ja vajaduse korral reguleerib, täidab freooniga ja puhastab.

 

Mitmel korrusel paiknevas kodus paigaldatakse seadme sissepuhuv osa sageli trepi vastu seinale, kuid sel moel ei jõua jahutatud õhk kõrgemale korrusele …

Trepi kohal olev seade on pigem kompromiss: midagi ja natuke igale poole, aga ideaalselt mitte kuhugi. Jahutamiseks soovitan multilahendust, kus ühele välisosale pannakse külge 2–5 siseosa. See tõstab seadmete hinda, aga tagab ideaalse kliima maja erinevates ruumides. Kütmise puhul soovitaks eraldi välisosadega lahendusi, kuna need toimivad meie kliimas paremini.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid