Hakkame tomatitaimi kasvatama! Kuidas toimetada noorte taimehakatistega?

Kaja Kurg
Märtsi lõpus pista tomatiseemned mulda. | Shutterstock

Aknalaual tomatitaimi kasvatades on paras aeg seeme mulda pista märtsi lõpul või aprilli algul. Aprillipäikesega arenevad taimed hoogsalt.

Pole midagi mõnusamat kui noppida suvel oma kasvuhoonest päikese käes küpsenud tomat ja sealsamas nahka pista. Tomatitaimed võib osta maikuus aiaärist või laadalt, aga pole mitte mingi kunst need ka ise ette kasvatada.
Arvestades seda, et kütteta kasvuhoonesse saab Eesti kliimas istutada tomatitaimed tavaliselt mai teisel poolel – ilm on siis enamasti juba piisavalt soe ja öökülmaoht läbi –, on paras aeg hakata taimi ette kasvatama alates märtsi eelviimasest nädalast.
Varem pole mõtet, sest aknalaual ei ole siis veel piisavalt palju valgust. Väheses valguses venivad istikud välja ja jäävad nõrgaks. Aprillis kosuvad tärganud külvid küllusliku kevadpäikese käes silmanähtavalt ning teevad „kaotatud aja” kiiresti tasa.

 

Seeme mulda!
 

Külvimuld olgu värske. Eelmisel aastal kasutatud kraam sisaldab suure tõenäosusega haigusetekitajaid ning tõusmepõletik võib külvi hukutada.
Kuna värske tomatiseeme tärkab pea täielikult, tasub külvata ühekaupa kassetti või tablettidesse. Siis pole hiljem pikeerimisega muret. Vanema seemne võib külvata näiteks plastkarpi. Täida see umbes 5 cm paksuselt mullaga, vajuta kergelt tihedamaks ja kasta pritspudelist korralikult niiskeks.

Laota seemned mullale hajusalt või tipi ritta. Vahekauguseks jäta mitu head sentimeetrit, sest liiga tiheda külvi puhul kipuvad tõusmed välja venima. Kata seemned u 1 cm paksuselt, vajuta muld tihedamaks ja piserda korralikult niiskeks.

Pane anumale niiskuse hoidmiseks peale klaas või kile. Idanemiseks piisab, kui sooja on 18–20 °C. Jälgi, et mulla pind ei kuivaks. Kui see juhtub, kergitavad tõusmed selle nagu kaane õhku ja hakkavad valgust otsides venima, kuna kaane all on ju pime. Külvi võib katta liivaga, siis on kate raskem, lisaks hoiab liivakiht niiskust.
Kui esimesed tõusmed hakkavad end mullast välja ajama, eemalda kohe kate ja pane külvianum võimalikult valgesse paika, kuna sirguvad taimehakatised vajavad ilusateks istikuteks saamiseks palju valgust. Sooja võiks olla umbes 20 °C.
Tugev varakevadine päike võib õrnu tõusmeid kõrvetada. Varjutamiseks kata aken valge paberi või õhema kattelooriga.

 

Julgelt kurguni mulda
 

Tärganud taime esimesed kaks lehte ehk idulehed on pärast seemnekestast vabanemist püstised. Tasapisi hakkavad nad allapoole vajuma. Kui idulehed on muutunud rõhtsaks ja nende vahelt paistab esimene pärisleht, on paras aeg pikeerida taimed külvikarbist eraldi pottidesse. Võta 10 cm läbimõõduga potid, sest tavaliselt piisab nendes istikule kasvuruumi kuni välja istutamiseni.
Pikeerides suru pikeerimispulk (sobib ka söögipulk vms) juure alla ja kergita taime, samal ajalt hoia teise käega kinni idulehtedest, mitte varrest. Kui vars kogemata murdub või saab muljuda, oled istikust ilma, idulehe vigastamine nii halvasti ei lõpe. Kiduramad taimed on targem ära visata.

Külvitabletis või -kassetis kasvanud taimed istuta suuremasse potti siis, kui neil on 2–3 pärislehte ja juurtel hakkab kitsaks jääma.

Potis pane taimehakatis kuni idulehtedeni mulla sisse. Mulda jäänud varreosale tekivad juured ja taim saab võimsama juurekava, millega ammutab paremini vett ja toitaineid. Kurguni mulda pandud istiku kasv peatub mõneks ajaks, mis ongi hea –  siis ta ei kasva potiperioodil liiga kõrgeks. 

Pärast ümberistutamist kasta potid korralikult läbi ja hoia võimaluse korral veidi jahedamas (17–20 °C), aga kindlasti valges kohas, et taimed liiga ruttu ei kasvaks. Jahedamas areneb tihedam lehestik ja tugevam vars. Kui valgust napib, hoia istikuid veelgi jahedamas (15–16 °C), et nad välja ei veniks.
Umbes nädal pärast pikeerimist, kui istikud on juurdunud, võid lisada kastmisveele veidi väetist. Kui taime juba enne õitsemist regulaarselt toitma hakata, on loota ka rohkelt vilju. Kõige sobivam on tomati eriväetis, kus kõik toitained on õiges vahekorras.

shutterstock_651123271.jpg

Kui idulehed on võtnud rõhtsa asendi ja nende vahel on näha esimest pärislehte, on aeg asuda tärganud taimi ümber istutama.
Shutterstock

Sarnased artiklid