Hakkame tomatitaimi kasvatama! Kuidas toimetada noorte taimehakatistega?
Kaja Kurg
Märtsi lõpus pista tomatiseemned mulda. | Shutterstock

Aknalaual tomatitaimi kasvatades on paras aeg seeme mulda pista märtsi lõpul või aprilli algul. Aprillipäikesega arenevad taimed hoogsalt.

Pole midagi mõnusamat kui noppida suvel oma kasvuhoonest päikese käes küpsenud tomat ja sealsamas nahka pista. Tomatitaimed võib osta maikuus aiaärist või laadalt, aga pole mitte mingi kunst need ka ise ette kasvatada.

Arvestades seda, et kütteta kasvuhoonesse saab Eesti kliimas istutada tomatitaimed tavaliselt mai teisel poolel – ilm on siis enamasti juba piisavalt soe ja öökülmaoht läbi –, on paras aeg hakata taimi ette kasvatama alates märtsi eelviimasest nädalast.

Varem pole mõtet, sest aknalaual ei ole siis veel piisavalt palju valgust. Väheses valguses venivad istikud välja ja jäävad nõrgaks. Aprillis kosuvad tärganud külvid küllusliku kevadpäikese käes silmanähtavalt ning teevad „kaotatud aja” kiiresti tasa.

 

Seeme mulda!
 

Külvimuld olgu värske. Eelmisel aastal kasutatud kraam sisaldab suure tõenäosusega haigusetekitajaid ning tõusmepõletik võib külvi hukutada.

Kuna värske tomatiseeme tärkab pea täielikult, tasub külvata ühekaupa kassetti või tablettidesse. Siis pole hiljem pikeerimisega muret. Vanema seemne võib külvata näiteks plastkarpi. Täida see umbes 5 cm paksuselt mullaga, vajuta kergelt tihedamaks ja kasta pritspudelist korralikult niiskeks.

Laota seemned mullale hajusalt või tipi ritta. Vahekauguseks jäta mitu head sentimeetrit, sest liiga tiheda külvi puhul kipuvad tõusmed välja venima.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.