Just nii kiiresti valmib muld komposteris
Kaja Kurg
On tehtud kindlaks, et kompostitav materjal moodustab olmeprügist tervelt 50–70%. | Shutterstock

Korralikus kompostris valmib viljakas kompostmuld aastaga, kompostihunnikus kulub selleks kaks korda rohkem aega.

Nii mõnigi aiaomanik viskab muruniite, aia hooldamisel tekkinud taimejäätmed ja sügisel kokku riisutud lehed prügikonteinerisse, maksab kopsakaid prügiveoarveid ning ostab seejärel kalli raha eest mulda. See ei ole ju mõistlik, kui aias ja köögis tekkivatest orgaanilistest jäätmetest saab teha ise täiesti tasuta viljakat kompostmulda.  

On tehtud kindlaks, et kompostitav materjal moodustab olmeprügist tervelt 50–70%, seega saab kompostimisega kokku hoida umbes pool prügiveo kuludest. Komposti saab teha mitmel viisil: kuhjas, kastis ja kompostris.

Traditsiooniline kuhja- ja kastimeetod on kompostrist aeglasemad, sest komposti valmimiseks kulub kaks aastat. Ka vajavad need rohkem ruumi. Suur puudus on see, et köögijäätmed meelitavad kompostihunniku ja katmata kompostikasti ligi hiired, rotid, kassid ja linnud ning materjali pind saab mõnusaks paljunemispaigaks kärbestele. Ka ei pruugi seal hävineda umbrohuseemned ja -risoomid, kuna orgaanika lagunemise ajal ei tõuse temperatuur piisavalt kõrgele.

Kui sa elad maal või veedad suvilas vaid mõned kuud, siis pole muidugi mõtet kompostrisse investeerida. Kohas, kus kompostihunnik silma all ei ole, võib see ju rahumeeli olla. Moodsa eramu juurde ei sobi aia ääres lösutav kompostihunnik aga kohe kuidagi, seevastu kena disainiga tänapäevane komposter võib seista kellegi ilumeelt riivamata kas või köögiukse kõrval. Väike kast „sööb” ära kõik aias ja köögis tekkivad orgaanilised jäätmed, kuna vajab traditsioonilisest kompostihunnikust mitu korda vähem ruumi. Kindlalt suletav komposter ei tekita huvi ka närilistes ja on täiesti lõhnatu.
 

Milline komposter valida?

 

Väike tubli „ufo”

Ümara kujuga tumeroheline Kekkilä aia- ja suvilakomposter (maht 310 liitrit) sulandub hästi aiarohelusse ja on mahukas. Lisaks aia- ja köögijäätmetele saab seal järelkompostida ka käimlajäätmeid.

Kuna kompostri kest on soojustatud polüeteenvahuga, algavad tõhusad lagunemisprotsessid juba varakevadel ja kestavad hilissügiseni suurema külma saabumiseni. Tänu ümarale kujule on seadeldise välispindala väiksem kui kandilistel mudelitel ning seetõttu on ka soojakadu väiksem.

Ümarat kompostrit on mugav kasutada: tõsta vaid käepidemega kaas ära ja lisa või sega materjali.

Kompost valmib siin kiirelt, vaid aastaga. Temperatuur tõuseb kompostitavas materjalis 40–50 kraadini, mille juures on käärimisprotsess väga aktiivne. Umbrohuseemned hakkavad idanema, kuid idandid hukkuvad. Lagunemine on tõhus ka seetõttu, et kaanel oleva ventilatsiooniregulaatori abil saab õhuvoogu täpselt reguleerida. Kui anumas on liiga palju või liiga vähe õhku, ei kulge protsessid nii nagu vaja.

Komposteerumise käigus väheneb orgaaniliste jäätmete kogumass 7–10 korda. Muruniidet pilgeni täis pandud „ufo” sisu on kolme päeva pärast vajunud poole peale ning nädala pärast on põhja peal järel vaid õhuke kiht. Kinnises kompostris kiirenevad looduslikud protsessid mitmekordselt. Need, kes on harjunud traditsioonilise kompostihunnikuga, on väga üllatunud, et kompostris asi nii kähku käib.

* Leia „ufole” võimalikult päikeseline koht, sest nii lagunevad jäätmed kiiremini.

* Pane põhjale mõne sentimeetri paksuselt peenikesi lehtpuuoksi, et põhjal olevad õhutusaugud ei ummistuks.

* Et käärimisprotsess käivituks, peab materjali olema 50–100 liitrit.

* Üle ühe lisamiskorra sega kompostri sisu.

* Kihtide vahele pane aeg-ajalt sidusaineks eriti hea imavusega kompostiturvast, mis seob niiskust ja lõhnu ning annab kobedust.

* Õhutuslüliti hoia suvel lahti, varakevadel ja hilissügisel keera avaus vähemaks, sest lagunemine on külmal ajal aeglasem ja vajab vähem hapnikku, nii hoiad ka anumas soojust.

* Kui anum on kompostiga täitunud, võta ülemist osa moodustav poolkera ära. Kuna ülemine kiht pole veel jõudnud vajalikul määral komposteeruda, pane see eraldi ning pärast anuma tühjendamist kühvelda põhjale tagasi.

 

Aastaringne mullavabrik

Termokomposter on eriti tõhus jäätmete töötleja, sest tänu paksule soojustuskihile ja spetsiaalsele soojakaanele töötab ta ka mõnekümnekraadise pakasega. Nii on riistapuust abi ka talvel ja köögis tekkivad biolagunevad jäätmed saab aia hüvanguks ära kasutada.

Sisemuses tõuseb temperatuur kiiresti kuni 50–60 kraadini, mis on ideaalne orgaaniliste jäätmete lagundamiseks ja umbrohuseemnete hävimiseks. Küljel olev termomeeter näitab, kui tõhusalt lagunemine toimub.

Nägusa välimusega kompostri võib paigutada näiteks olmejäätmete konteineri kõrvale. Komposter on kasutamiseks mugava kõrgusega, läbi laia hingedel oleva kaane on lihtne lisada materjali. Spetsiaalne õhutussüsteem tagab õhustatuse ka biomassi keskel ning vähendab vajadust seda segada. Valmis komposti saab kätte alt suure tühjendusluugi kaudu.

Aastaringne mullavabrik sobib kuni kuueliikmelisele perele.

                                                                                               

Kompostrisse võib panna:

* kõik rohtsed taimejäägid, muruniide, puulehed, peenikesed oksad;

* toidujäätmed (munakoored tuleb purustada);

* kohvipaks (ka koos paberfiltriga);

* majapidamispaber, pabertaskurätikud;

* puuvillast, linast ja villast riiet väikeste tükikestena;

* mõõdukas koguses puu- ja briketituhka, samuti kriiti, sest need hoiavad peamiselt taimsetest jäätmetest valmivas kompostis ära liigse happesuse.

 

Kompostrisse ei sobi:

* suurtootmisest pärit banaani-, arbuusi- ja tsitruseliste koored, kuna sisaldavad rohkelt taimekaitsevahendeid ja lagunevad halvasti;

* rasvased toidujäätmed (sh piim, kastmed), toiduõli ja nõudepesuvesi (Kuna rasvatilgad katavad kiudained, ei saa bakterid neid ümber töödelda.);

* lihajäätmed ja kondid (Lagundamiseks ei teki piisavalt kõrget temperatuuri ja need lähevad roiskuma.);

* suitsukonid;

* kunstkiust kangas;

* männiokkad, mis rohke vaigusisalduse tõttu ei lagune;

* tuhk, mis on tekkinud pliidi all põletatud ajalehtedest ja pakenditest, sest see sisaldab toksilisi ühendeid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid