Kadaka talu suurejooneline taassünd
Kaja Kurg
Tiigikallas on suviti värvikas. | erakogu

Anneli ja Kalev Saluste on kinkinud vanale metsade keskel asuvale  talukohale uue elu ning oma kodu ümbruse kenasti haljastanud. Konkursi "Kodu kauniks 2018" finalist.

Kadaka talu aed on nii suur ja avar, et seda võiks nimetada lausa maastikupargiks. Ühelt poolt ääristab kaunilt kujundatud aiasaali tumeda seinana kõrge mets, teisel pool laiub raba. Aia suurt muruvälja kaunistavad värvikad istutusalad, kaugemal püüab pilku ilutaimedega raamitud tiigipeegel koos kaldal oleva saunamajaga.
Anneli ja Kalev on teinud mahajäetud paigale hinge sisse puhudes kahekümne aastaga ära tohutu töö. Oma ilusa elamise põlislooduse keskel on nad nutikalt ühendanud ettevõtlusega – nimelt peavad nad ka puhkekeskust. Kõrvemaa kaunis loodus ning lähedal asuvad Aegviidu ja Valgehobusemägi meelitavad siia suviti matkajaid ja jalgrattureid, talvel suusatajaid.

 

Algus polnud lihtne
 

Aastaid tagasi sattus inglise filoloogist Anneli siiakanti õpetajaks ning kohtas Luual metsameheks õppinud Kalevit. Loodi pere ja hakati oma kodu loomiseks kohta otsima.
„Kui läksime Jäneda lähistele Kõrvekülla keset metsa asuvat mahajäetud Kadaka talu vaatama, leidsime võsastunud heinamaalt vaid ühe hoone vundamendijäänused. Aga raba serval olev vaikne paik võlus meid ära ja hakkasime tegutsema,” meenutab Anneli.
Kodu rajamine ei läinud siiski lihtsalt. Kui kahekordne suur elumaja oli peaaegu valmis saanud, läks see teadmata põhjusel põlema ning hävis täielikult. „Maja taga oli kõrvalhoone, ehitasime selle ajutiseks koduks. Elasime seal kümme aastat. Hävinud maja asemele rajasime uue, sisse kolisime 2005. aastal. Kuna teine maja jäi nüüd üle, siis tuligi idee hakata pakkuma majutust,” räägib Kalev.

Turismitalu pidamine eeldab pidevat kohaolu, see sobib aga mõlemale. Anneli pole enam ammu õpetaja, vaid tegeleb tõlkimisega, mida on igati hea sobitada külaliste vastuvõtmise ja aiatööde kõrvale. Tütred Gerli ja Kristel on juba täiskasvanud ning kodust lahkunud. Nii elavadki Anneli ja Kalev oma uhkes suures majas kahekesi.

 

Maastikuaed võtab ilmet
 

„Keeruliste algusaastate tõttu saime aia rajamise ette võtta alles kümmekond aastat tagasi. Selle aja jooksul oleme loonud paarkümmend elupuude, kadakate, lehtpõõsaste ja püsililledega ilupeenart,” räägib Anneli. Puittaimede hooldamisel on marjaks ära kulunud Kalevi metsameheteadmised.

Istutusalade rajamise tingis paljudes kohtades eelkõige praktiline vajadus – näiteks oli mõnda paika muruniidukiga raske ligi pääseda, maapind oli ebatasane või siis tiigikallas liiga järsk. Sellistes kohtades on püsikute ja lehtpõõsastega haljastatud pinda hulga kergem hooldada ning ka silmal on, mida vaadata.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid