Kalamaja kapritšo
Tiina Kolk
Lävepakkude, põrandaliistude ja lahtikäivate usteta korteris on «voolav» interjöör. | Terje Ugandi

Hiljuti valminud omanäolise arhitektuuriga elamu kogu katusekorrust hõlmavasse korterisse on loodud voolava ruumi, kunstiteoste, raamatute ja toataimedega mõnus kodu.

 

Võluv ainulaadsus
 

Kuigi korteris on omajagu soppe, on kodu üldmulje avar ja valgus­küllane. Akendest ja rõdudelt näeb Kalamaja katuseid ning romantilisi hoove.
«Kuna siin on palju loomulikku valgust, julgesin ruumides tumedamaid toone kasutada,» mainib sisearhitekt. Halliks ja siniseks värvitud seinu ning tumedaid kivipindu tasakaalustavad toonitud puitpaneelid.
«Seinapaneelijaotus ja leedvalgustite paigutus neis on inspireeritud taimelehe makrovõttest. Viltused rootsud sobituvad hästi katusekorruse viltuste lagedega,» lausub Hannelore Kääramees, kes kasutas sama motiivi ka roosipuust plaadiga toekale söögilauale jalgu disainides.
Samuti on ta projekteerinud kogu korteri unikaalmööbli. Näiteks elutuppa, kabinetti ja tütre tuppa vahva jaotusega raamaturiiulid.
«Esialgse plaanilahenduse mõte oligi teha elutuppa suur raamaturiiul, mis annab õdusust ja seetõttu, et kunstihuvilisest ettevõtjal on peale taieste ka palju raamatuid. Riiuli taha peitsime majandusruumi, sest koristustarbeid jms peab ju kusagil ­hoidma,» selgitab sisearhitekt.

Elava tulega kamina asukoha määras juba keset ruumi asetsev kommunikatsioonide šaht. Samas jagab see tulekolle eluruumi söögitoaks ja puhkenurgaks, kus Softrendi suurel Meta sohval mõnuledes saab filme vaadata ja muusikat kuulata.

Avatud köögiga elutoa toiduvalmistamise tsoon on minimalistlik, aga kõik hädavajalik on olemas, et kokata ise ja kostitada ka sugulasi-sõpru. Suure söögilaua kohal ripub Vibia valgusti Cosmos. Selles kodus peetakse lugu nii maailmakuulsast kui ka heast Eesti disainist ja kunstist.

Elutoa ehe on korteri omanikule silma jäänud kunstnik Toivo Freemani loodud skulpturaalne taies «Bitcoini sikk». Sama autori teoseid leidub teisteski ruumides – need inspireerisid omal moel ka Elina Niemineni sisehaljastust looma ja taimemahuteid kavandama.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.