Kalamaja kapritšo

Tiina Kolk
12.09.2018
Lävepakkude, põrandaliistude ja lahtikäivate usteta korteris on «voolav» interjöör. | Terje Ugandi

Hiljuti valminud omanäolise arhitektuuriga elamu kogu katusekorrust hõlmavasse korterisse on loodud voolava ruumi, kunstiteoste, raamatute ja toataimedega mõnus kodu.

 

Võluv ainulaadsus
 

Kuigi korteris on omajagu soppe, on kodu üldmulje avar ja valgus­küllane. Akendest ja rõdudelt näeb Kalamaja katuseid ning romantilisi hoove.
«Kuna siin on palju loomulikku valgust, julgesin ruumides tumedamaid toone kasutada,» mainib sisearhitekt. Halliks ja siniseks värvitud seinu ning tumedaid kivipindu tasakaalustavad toonitud puitpaneelid.
«Seinapaneelijaotus ja leedvalgustite paigutus neis on inspireeritud taimelehe makrovõttest. Viltused rootsud sobituvad hästi katusekorruse viltuste lagedega,» lausub Hannelore Kääramees, kes kasutas sama motiivi ka roosipuust plaadiga toekale söögilauale jalgu disainides.
Samuti on ta projekteerinud kogu korteri unikaalmööbli. Näiteks elutuppa, kabinetti ja tütre tuppa vahva jaotusega raamaturiiulid.
«Esialgse plaanilahenduse mõte oligi teha elutuppa suur raamaturiiul, mis annab õdusust ja seetõttu, et kunstihuvilisest ettevõtjal on peale taieste ka palju raamatuid. Riiuli taha peitsime majandusruumi, sest koristustarbeid jms peab ju kusagil ­hoidma,» selgitab sisearhitekt.

Elava tulega kamina asukoha määras juba keset ruumi asetsev kommunikatsioonide šaht. Samas jagab see tulekolle eluruumi söögitoaks ja puhkenurgaks, kus Softrendi suurel Meta sohval mõnuledes saab filme vaadata ja muusikat kuulata.

Avatud köögiga elutoa toiduvalmistamise tsoon on minimalistlik, aga kõik hädavajalik on olemas, et kokata ise ja kostitada ka sugulasi-sõpru. Suure söögilaua kohal ripub Vibia valgusti Cosmos. Selles kodus peetakse lugu nii maailmakuulsast kui ka heast Eesti disainist ja kunstist.

Elutoa ehe on korteri omanikule silma jäänud kunstnik Toivo Freemani loodud skulpturaalne taies «Bitcoini sikk». Sama autori teoseid leidub teisteski ruumides – need inspireerisid omal moel ka Elina Niemineni sisehaljastust looma ja taimemahuteid kavandama.

Rohkesti rohelust
 

Toalilli on praegu 37 ja rõdudele on istutatud üle 200 suve­lille. Magamistoa rõdul aga kasvavad kääbusõunapuu, maasikad, tomatid ja ürdid.
«Esmakohtumisel ütles korteriomanik, et ta tahab palju erakordseid lilli. Minu idee on valida taimed ja nende mahutid ruumist või selles asuvatest esemetest, kunstiteosest vms lähtudes,» kommenteerib Elina Nieminen.
Näiteks avatud söögituppa disainis ta messingukarva potiümbrised, sest seda tooni leidub ka köögiseadmetel.
Kööki valis ta oranžide lehtedega rohtliiliate sordid ‘Fire Flash’ ja ‘Green Orang’ ning elutuppa nõelköied ja kluusiad.

Esikusse tõi haljastaja eri sorti tiigerlehikud. Sebra- ja ­habe-tiigerlehik ning ‘Medallion’ püüavad oma kaunite lehtega pilku, nagu ka nende unikaalsed, Elina Niemineni disainitud ja Hollandi vabrikus valmistatud kõrged savipotid kui minimalistlikud ruumiskulptuurid.

Avatud vannitoaga magamistuppa tahtis ta aga midagi erilist teha. Vanni otsaseinal rippuvalt pildilt sai ta idee kujustada pärlitest potid, milles nüüd sirgivad jaapanlikud taimed ehk põõsas-tarasarik ‘Ming’ ja sulgaspar ‘Plumosus’.
Ruumi eri tsoonide vahelise ala markeerimiseks riputas haljastaja lakke Annike Laigo disainitud imepeenest terasniidist hoidjatega kuld-nõelköied. Rahvasuus Tarzani köieks kutsutud taimedest kasvab ajapikku meeleolukas taimesirm.
«Ka kõige stiilsema ruumi äratavad ellu ikkagi (toa)lilled,» nendib Elina Nieminen.


Erilised lahendused
 

Üllatavalt avarana mõjub avatud magamis- ja vannituba, mille võib mõtteliselt jagada mitmeks alaks: rõivistu, puhke- ja märgruum eraldi vanni ning dušiga. Viimati nimetatute vahel on väike seinaosa, mis varjab voodis lesijale vannitoas toimuva. Seina taga laiub Eesti firma Eumar valamu Carre ja sealsamas kõrval on Balteco vann Flo.
Magamistoa märjema ala seinad on viimistletud halli värvi täismassplaadiga, mille jaotus on samuti ajendatud leherootsu geomeetriast.
Tuba seob korteri teiste ruumidega, rõivistu riidekappide vahelt kulgeb «voolav» käik esikust rõdule.
«Ma ei tahtnud seda teekonda kinni panna ja seina äärde pimedat garderoobi teha, pealegi soovis korteri omanik niisugust magamistuba, kus saab mõnusalt ringi liikuda,» täpsustab sisearhitekt. «Uut korteri planeeringut luues sai silmas peetud, et iga liikumistee lõpeb mingi vaatega, olgu selleks siis aken õue, peegel või kunstiteos.»

Visuaalselt suurendavad korteri avatust ka arvukad, põhjendatud asukohtadega peeglid.
Päikesevalguse mõju saab natuke ka kardinatega reguleerida. «Otsustasime ikkagi klassikaliste kardinate kasuks, mis lisavad pehmust ja hubasust. Osa neist on mootoriga liigutatavad, osa tavalised,» lisab Hannelore Kääramees.

Kuna omanik eelistab looduslikke materjale, on tubades tamme laudparketist põrandad ja dekoratiivvärviga viimistletud seinad, vaid tütar valis oma valdusesse rõõmsavärvilise fototapeedi. Tema toa jagab kaheks – õppimis- ja magamistsooniks –ruumi keskele paigutatud mõlemale poole avanevad riiulid.
Väga huvitava interjööriga on kaldlae ja aknaga külaliste WC, mille oluline kujunduselement on ruumiliste kiviplaatidega viimistletud sein. Viimasega kõlavad hästi kokku Eumari Ovo valamu ja Gessi Equilibrio valamusegisti.
Segisti pronksjast nupust lähtudes valis haljastaja ka akna ­ette sarnase viimistlusega lillepoti ja sellesse sulgvõhu.
Kõik need stiilsed lahendused ja nüansid kokku moodustavad harmoonilise ning eriliselt meeldiva õhustikuga kauni kodu.

Sarnased artiklid