Kas keha vajab puhastavat dieeti? Liigne paasutarmastus võib tekitada ortoreksia
Maria Torm
Kodutohter
Dieedi ajal tuleks eelistada värsket ja toorest toitu – mida vähem töödeldud, seda parem. | Shutterstock

Puhastav dieet ehk detox annab suurejoonelisi lubadusi: see vabastab keha mürkidest, vööle kogunenud päästerõngast ning isegi tselluliidist. Kõlab liiga hästi, et olla tõsi? Uurime selle väite tagamaid.

Detox-dieet lubab eemaldada kehast nii loomulikud mürgid, mis tekivad näiteks valkude lõhustumisel, kui ka mürgised ained, millega inimene siin-seal kokku puutub: pestitsiidid, kodukeemia, säilitusained, sigaretimürgid ja raskmetallid.

Puhastavat dieeti pidades hakkavat inimene ka kehakaalu kaotama, muidugi olenevalt tema varasemast elustiilist ja organismi eripärast. Eriti hästi toimivat puhastav dieet nendele, kes kavatsevad oma söömisharjumusi muuta ka pikas plaanis. Kui aga hakata pärast vanaviisi toituma, tulevad ka kilod rangete piirangute lõppedes tagasi.

 

Söö puhast toitu
 

Esimese asjana soovitavad selle toitumiskava entusiastid enne dieedile minekut vähendada tegureid, mis koormavad organismi jääkainetega. See tähendab: võimalikult vähe tarbida alkoholi, kohvi, magustatud jooke, töödeldud valmistoitu ja valget suhkrut. Ka suitsetamine tasub maha jätta ning kasutada võiks puhtamat kodukeemiat ja ohutumaid kehahooldusvahendeid.

Erinevate detox-dieetide kavades jagatavad toitumisjuhised ulatuvad siiski seinast seina. Mõnes soovitatakse loobuda piimatoodetest, suhkrust ja punasest lihast, teises lubatakse juua ainult vett sidruni ning Cayenne'i pipraga.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.

Artikli märksõnad