Kas noored viljapuud on talveks kaitstud?

Kaja Kurg
Kodu & Aed aiatoimetaja
puutüvi
Puutüve kaitse metsloomade eest | Shutterstock

Noore viljapuu koor on talvel metsloomadele magus suutäis. Praegu on paras aeg tüved sisse pakkida või keerata ümber puude turvavõrgust aiakesed.

Kui metsloomad pääsevad aeda kergesti sisse, võivad nad talve jooksul seal palju pahandust teha. Noorte viljapuude ja ka teiste noorte lehtpuude koor ja peenemad oksad sobivad hästi näljastele jänestele, metskitsedele ja põtradele talviseks kõhutäiteks. Nad ei ütle ära isegi noorematest okaspuudest.

Võimalusi tüvede kaitsmiseks

* Aiaärides on müügil spiraalsed plastist tüvekaitsmed ja kitsas džuutkangas, mida on mugav ümber peenikeste tüvede kerida.

* Väga head on kuuseoksad. Seo need tüve külge ladvad allapoole, et nad lund ei koguks.

* Tõhusalt aitab teravate hammaste vastu ka tüvele seotud paksem kihi ajalehti, jõupaberit või pilliroomatte.

NB! Kõik need materjalid kaitsevad noori tüvesid ühtlasi ka pakase ja päikesepõletuse eest, viimane tekitab koorelõhesid.

Metallvõrgust turvatara

Aiapoed müüvad metsloomade kaitseks ka metallist turvavõrku, seda on nii suurema kui väiksema silmaga. Hõredamad on mõeldud suurematele loomadele, tihedamad närilistele. Peenem võrk kulub ära ka kompostihunniku kaitsmiseks hiirte-rottide eest.

Kuidas turvatara püstitada?

* Jälgi, et võrkpiire ulatuks 1–1,5 meetri kõrguseni. Seda sellepärast, et osa võrgust jääb talvel lume sisse ja kõrgemalt hangelt pääseksid jänesed-kitsed muidu ikkagi puu kallale.

* Tüve ja võrgu vahele jäta vähemalt 20 cm.

* Püüa võrku suruda maa sisse, sest siis ei pääse ka hiired altpoolt tüve ligi.

* Metallvõrgust on lihtne keerata turvatara ka ümber noorte okaspuude, mille koor on veel õrn ja kõlbab hamba alla küll.

NB! Võrkaed ei kaitse noorte puude koort päikesepõletuse eest, sellepärast võõpa tüvi ja jämedamad oksad enne turvavõrgu püstitamist üle tüvevalgendiga. Kuna viimane sisaldab kustutatud lupja ja sageli ka raudsulfaati, hävitab valgendamine ka kahjureid ja haigustekitajaid.

Sarnased artiklid