Kasvuhoone puhtana talvituma

Eneli Käger
Shutterstock

Kui teed sügisel kasvuhoone ja lavad põhjalikult puhtaks, on järgmisel aastal hulga vähem muret taimehaiguste ja kahjuritega.

Novembriks on kiired aiatööd tehtud ja nüüd on aega kasvuhoone ning lavad ette võtta. Eestis ringi sõites on jäänud silma, et nii mõnessegi kasvuhoonesse on taimed talveks sisse jäänud. Selle kohta ei oska muud arvata kui seda, et küllap olid aiapidajad noored ja algajad ega teadnud, et oma töö ära teinud tomati- ja kurgitaimed tuleb kindlasti välja viia ning seejärel kasvumaja põhjalikult puhtaks pesta.
Vastasel juhul, eriti viimase aja pehmetel talvedel, on haigustekitajatel ja kahjuritel ideaalsed tingimused talv üle elada ning kevadel hoogsalt levima hakata. 

 

Mida ja kuidas teha?
 

1. Kasvuhoones kasvanud taimed on targem välja viia kilekottides, eriti kui neil oli haigusi ja kahjureid. Nii toimides ei pudista sa kurke, tomateid, paprikaid ja pommusid vaevanud taimekahjustajatega taimejäänuseid aeda. Näiteks leiab kurke kiusav väga tüütu kedriklest endale talvitumiseks kiiresti uue kodu ning taimed, mida kevadel kiusama hakata.

Mida teha taimejäänustega täidetud kottidega edasi? Eriti just väikeses linnaaias võib see osutuda ootamatult keeruliseks, sest kompostihunnikusse nende sisu panna ei tohi, lõket teha samuti ei tohi. Nii jääb üle toppida kotid prügikonteinerisse, mis tundub olevat ainuke mõistlik utiliseerimise koht.

Üks võimalus on taimejäänused kääridega väiksemaks hekseldada ja seejärel  keeva veega üle valada. Mahajahtunult on taimemass tunduvalt ohutum kui enne ning sobib ka komposti. Saadud vedelikuga võib isegi pritsida puid ja põõsaid lehetäide vastu, sest tomatilehti on ju ikka selleks kasutatud.

NB! Muide, tomatilehti ei soovitatagi otse komposti panna, sest need takistavad  kõdunemisprotsesse.
Kui juba väljaviskamiseks läks, siis ei maksa unustada ka sidumiseks kasutatud nööre.

 

2. Kui kasvuhoones on olnud rohkesti haigusi, siis tasub mulla peamine kiht 3–5 cm sügavuselt eemaldada. Kuhu selline saastunud muld panna? Elupuuheki alla ei saa – seal on ju koorepurumultš. Marjapõõsad ja viljapuud kasvavad murus ning nende alla mullaring ei sobi …

Haigustekitajatest tulvil mulda saab muuta ohutumaks, kui kastad võimalikult kuuma veega tasapisi kogu kasvuhoone mullapinna üle. Muld peab märguma vähemalt 3 cm sügavuselt. Kogu vaev ei tundugi nii ületamatu, kui sa ei taha kasutada keemilisi taimekaitsevahendeid.

Haigustekitajate arvukust aitab vähendada ka mulla pealmise pinna katmine õhukese, 1–3 mm paksuse tuha- või aialubjakihiga. Jäta see sinna seisma vähemalt kuuks ajaks, enne kui mulla ringi kaevad. Aga tähelepanu! Enne uute taimede istutamist kontrolli kindlasti mulla happesust. Enamikule köögiviljadest meeldib nõrgalt happeline ja neutraalne muld (pH 5,6–7,2). Tegelikult kontrollib tõeline aednik mulla happesust nagunii korrapäraselt, kui ta tahab saaki saada ja mitte oletada, mis taimedel viga on, et need nii viletsalt kasvavad.

 

3. Pese kasvuhoone seest rohelise seebi või soodaveega üle. Rohelise seebi lahus muudab klaasid hallikaks ja need tuleb puhta veega üle loputada. Soodavesi teeb klaasid kirkaks. Kata muld ajalehega, et pesuvesi ei rikuks kasvupinnast. Pesemiseks võib kasutada ka spetsiaalset kasvuhoone- ja keldriseptikut.

 

4. Kui kasvuhoones möllasid sipelgad, siis nüüd on õige aeg kontrollida, et vundamendiservades ei oleks sipelgapesi, ja kui on, siis need kuhugi mujale toimetada.
Vundamendi ja puitdetailid võiks üle pintseldada lubjaseguga. Lisa sinna pisut raud- või vasksulfaati vähendamaks võimalust, et mõni seeneeos talve üle elab. Need, kes kasutavad kasvuhoone korrastamisel väävlit, peaksid arvestama, et alumiiniumkarkassile see väga ei meeldi.

 

5. Kaeva pinnas ringi ja nüüd peaks vähemasti ühe aasta jälle muretumalt hakkama saama. Kui kasvupinnast on vaja juurde tuua, siis on mõistlik see varuda juba sügisel, kuid jätta kottides kasvuhoonesse.

 

6. Ära unusta sedagi, et puhtaks tuleb pesta kõik kiled ja katteloorid, mida on hooaja jooksul kasutatud. Eriti heaks haiguste ja kahjurite levitamise vahendiks on katteloor. Pesemiseks sobib roheline seep. Võid kasutada ka mõnd kloori sisaldavat pesupesemisvahendit, mis muudab katteloori küll rabedaks, kuid on tõhus kedriklesta vastu. Aga ehk on siiski targem osta uus katteloor kui riskida vana rikkumisega.

 

Uksed-aknad hoia kinni
 

On teada-tuntud soovitus jätta kasvuhoone aknad ja uksed talveks lahti, et külm pääseks sisse toimetama ja taimekahjustajaid hävitama. Viimased aastad pole kahjuks enam väga külmad olnud ja pakase abile taimekaitses väga loota ei maksa.

Samas pääseb lahtiste akende ja uste kaudu kasvuhoonesse tuul lõhkuma. Tugev tuul väänab ja murrab õhukest kasvuhoonekarkassi ning lammutab plastpaneele, sest nendest käib ta jõud üle.
Pigem tuleks paigaldada kasvumajja mõned lisatoed, et ootamatult saabunud rohke lumi ei suruks katust sisse ja külgi laiali.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid