Kaunista kodu elavate õitega

Kaja Kurg
Silmarõõmuks ja värvilaiguks võib koju tuua ka eksootiliste õitega tillandsia. | Meeli Tulik

Traditsioonilise jõulutähe kõrval saab luua pidulikku aastalõpu meeleolu ka teiste toalilledega, kui neid kaunistada valgusketiga või sättida kokku lihtne taimeseade.

Kui rohelistele toataimedele sättida peale lambikesed, saab lillelauast roheline muinasjutumets. Patareidega töötavaid leedvalguskette võib siin julgelt kasutada, sest nad ei kuumuta taimi. Saada on nii sooja kui ka külma valgusega tulukesi. Ööseks võiks need siiski välja lülitada, sest elavad taimed tahavad samuti puhata.

Roheluse sekka tasub silmarõõmuks tuua ka värvikaid õisi. Kui õiteaeg lõpuks otsa saab, et maksa muretseda, kui näotuks muutunud taimi pole enam isu edasi pidada – võta neid kui hooajalilli, mis ongi mõeldud vaid mõneks nädalaks silma rõõmustama.

 

Valged liblikad jõuluöös
 

Kuukingade valged õieliblikad paistavad hästi silma ka detsembrihämaruses. Madalas klaasanumas on kolm potti, mis on kaetud sädeleva kunstlumega. Lume alla saab hästi peita ka valgusketi patarei. Taimedele keritud tillukeste tulukeste õrn valgus helgib tagasi kunstlumelt ja klaasilt. Vaatepilt on helge ja pidulik.

Orhideesid ostes jälgi alati, et taimel oleks veel puhkemata õiepungi – siis saad osa õite avanemise ootusest ja õitsemise aeg kestab kauem.

Pärast õitsemist lase õisikuvarrel kuivada, seejärel lõika see ära ja istuta taimed värskesse orhideesubstraati.

 

Kuldne hiilgus
 

Suure kuuse või -nulu asemel saab tuua koju jõuluhõngu ka pisikeste kalifornia ebaküpressidega ’Ellwoodii’. Kaarele keerdunud õiekas pärgväändik lisab okkamustrile lehe- ja õieilu. Ühes stiilis arhailise pinnatöötlusega metallanumad seovad kolm taime üheks rühmaks. Metallpinnad võimendavad valgusketi sumedat kuma.

Soojas toas tahavad ebaküpressid palju juua. Kui unustad kasta, on nad varsti kuivanud. Mida jahedam koht, seda paremini need taimed end tunnevad.

 

Puhkemise põnev ootus
 

Hüatsint on armastatud jõululill, mille kasvamist ja õidepuhkemist on põnev jälgida. Klaasvaas oli täpselt paras kolmele sibulale. Lehtede vahelt paistavad juba prisked õisikupungad, mis kerkivad iga päevaga aina kõrgemale. Kaunid on ka lumivalged juured, mis läbi klaasi paistavad.

Hüatsindivaas toob elevust igasse päeva – kas õiepungad näitavad juba värvi ning kas esimesed lõhnavad õied on juba avanenud? Kasta vähe, sest rohkelt kastes õitseb taim kiiremini ära. Jahedas ruumis püsib õieilu pikemalt.

 

Nagu tähed valges lumes
 

Kui ostad jõulutähe, siis lase ta poes keerata korralikult paberi sisse isegi siis, kui väljas on plusskraadidega ilm – jõulutähele ei meeldi vähimgi temperatuurimuutus!  Soojast kauplusest jahedasse sattunud taim võib kodus mõne päeva pärast hakata lehti langetama. Koju jõudes ära paki jõulutähte kohe lahti, vaid lase tal paar tundi aklimatiseeruda, et temperatuurimuutus poleks liiga järsk.

Pea meeles, et jõulutäht ei talu tõmbetuult, läbikuivamist ega „jalgupidi” vees ligunemist. Kastmiskordade vahel veendu, et muld oleks tahenenud, aga mitte veel täiesti kuiv.

Ära peida ilusat jõululille aknalauale kardina taha, vaid hoia teda seal, kuhu pilk kõige sagedamini langeb!

 

Pidulik roosa
 

Silmarõõmuks ja värvilaiguks võib koju tuua ka eksootiliste õitega tillandsia. Ta õitseb kaua-kaua. Kasta teda nii, et vesi ei satuks lehekodariku vahele, kuna siis võib kaunis bromeelialine kergesti mädanema minna ja hukkuda. Kui pärast õitsemist tundub potis olev roheline lehetutt liiga igav, tõsta taim silma alt ära ja too koju uus õitsev hooajataim.

 

Särav okkakera
 

Grusoni siilkaktuse pikad kollased astlad on nagu loodud selleks, et neile sättida valguskett. Pane kõrvale veel samasugused ümmargused sädelevad pallid ning pidulik jõulumeeleolu ongi olemas.

 

Aiake kolme jõulutähega
 

Pisikestest mini-jõulutähtedest saab kujundada madalale taldrikule toredaid seadeid. Kolme säravpunase tähe kaaslasteks on kaks ääris-draakonipuu ladvapistikut, mille laiali sirutunud lehed meenutavad samuti tähte. Aluse keskel on õrn adiantum, ümarate lehtedega toasõnajalg.

Pane tillukesed potid niiske liiva sisse, siis ei kuiva nad nii ruttu ära. Pärast pühadehooaega pole jõulutähti mõtet kauem hoida, teised taimed istuta eraldi pottidesse.

Sarnased artiklid