Keha kiidab tarka toiduvalikut

Maria Torm
08.05.2018
Tähtis on kiusatuse puhul teha veidi tervislikum valik. | Shutterstock

Kas soovid toituda tervislikult, aga nõrkushetkel söödud koogitükk või hamburger tõmbab su pingutustele vee peale? Pakume mõne tervislikuma võimaluse just sellisteks olukordadeks, kus vaim kipub keha soovidele järele andma.

 

Iga terviseteadlik inimene oskab öelda, mida peaks sööma-jooma, et keha saaks vajaliku hulga energiat, vitamiine ja mineraalaineid: pool taldrikust peaks olema kaetud köögiviljadega, veerand kartuli, riisi või makaronidega ning veerand liha, lihatoodete või kalaga. Lisaks veel iga päev leiba, piima ja piimatooteid, puuvilju ja marju ning küllaldaselt vett. Loomulikult peaks hoiduma liigsest alkoholist ning sööma võimalikult vähe kiirtoitu ja maiustusi.

Ent keegi ei suuda kõikidele ahvatlustele vastu panna ja selleks ei ole ka vajadust – tähtis on kiusatuse puhul teha lihtsalt veidi tervislikum valik.

 

* Jäätis asenda banaani-marjasmuutiga

Mida soojemaks ilmad lähevad, seda ahvatlevamaks muutub mõte ühest heast rammusast jäätisest. Vaheta see kaloripomm välja koduse hõrgutise vastu: pane kooritud banaan pärgamentpaberisse mässitult sügavkülma; kui soovid magusaisu rahuldada, sega külmutatud marjad ja banaan kookospiimaga, püreesta ühtlaseks seguks ning naudi.

 

* Kartulipüree asenda kaalika-lillkapsapüreega

Kuna kartulipüree glükeemiline indeks on suur – selle söömisel tõuseb veresuhkrutase kiiresti –, paigutatakse kartulipuder mõnikord vähem soovitatud toitude hulka.

100 grammi kaalikat annab vaid 37 kilokalorit energiat – põhiliselt pärineb see süsivesikutest, millest enamik on kiudained. Tänu sellele täidab kaalikas hästi kõhtu ja sobib koormusvabal päeval ka inimesele, kes tahab kaotada liigseid kilosid. Lillkapsas on suhteliselt palju vett (92 protsenti) ning selle energiasisaldus 100 grammi kohta on 30 kilokalorit, seega on ta kaalunumbrit silmas pidavale inimesele ideaalne valik.

Pese lillkapsas ja eralda õisikuteks.

Pese, koori ja tükelda 1–2 kaalikat.

Pane köögiviljad kuuma vette ning keeda tasasel tulel umbes 10 minutit või kuni need on pehmed.

Püreesta koos keeduleemega, lõpuks lisa 1–2 tl õli.

NB! Et oleks hea pärast koos vedelikuga püreestada, ei tohiks vett olla liiga palju.

 

* Hamburger asenda portobelloga

Rasvase hamburgeri asemel võid proovida portobelloseent, mis kahe kukliviilu vahel õigete lisanditega annab hamburgerile maitse poolest silmad ette.

4 väiksemat portobellot

4 tl külmpressitud oliiviõli

4 väikest täisterakuklit

100 g määrdejuustu

2 viilutatud tomatit

peotäis värskeid rukolalehti või lehtsalatit

soola ja musta pipart

Vala iga seenekübara sisse lusikatäis õli ja maitsesta soola-pipraga.

Prae või grilli seeni mõlemalt poolt, kuni need on kenasti küpsed ja ilusa värviga.

Lõika kuklid pooleks, aseta (grill)pannile, lõikepind allpool, ja küpseta minut-paar.

Määri ühele kuklipoolele määrdejuustu, pane peale mõned rukola- või salatilehed ja paar tomativiilu.

Tõsta peale grillitud seenekübar ja kata teise kuklipoolega.

 

* Klaas veini asenda mineraal- või mulliveega

Isegi kui jood igal nädalavahetusel ainult kaks klaasi veini, lisab see aastas su kehakaalule üle kuue kilo. Peale selle paneb alkohol meid keskenduma silmapilksele naudingule, mistõttu väheneb meie tahtejõud. Nii eirame võimalikke tagajärgi ning kipume tegema kiireid ja ebatervislikke toiduvalikuid.

Asenda alkohol klaasikese mineraal- või mulliveega – nii jääb sul 120 milliliitrist ehk väikesest klaasist 14-protsendisest veinist saamata rohkem kui 80 kilokalorit; 175 milliliitrist ehk keskmisest klaasist sama kangest veinist aga juba 119 kilokalorit. Muidugi võib mullivee asemel juua ka tavalist vett või suhkruta taimeteed.

Samamoodi võid asendada kihisevad magusad joogid. Üks 300-milliliitrine purk sisaldab umbes 120 kilokalorit – su kehal ei ole nende lisatud suhkrutega midagi kasulikku peale hakata.


* Koogitükk asenda tumeda šokolaadiga

Üks keskmise suurusega šokolaadikoogitükk võib sulle anda 300–400 lisakilokalorit. Magusaisu taltsutamiseks vali hoopis tume ehk suure kakaosisaldusega šokolaad.

Loomulikult tuleks šokolaadi süüa mõõdukalt. Pisikese tahvli võib endale aeg-ajalt ikka lubada – mõistlikus koguses tume šokolaad ei tee paksuks. Šokolaadis on ka aineid, mis aitavad kaasa mitmete haiguste ennetamisele, maandavad stressi, tõstavad tuju ja lisavad eluenergiat.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid