Kuidas aed sügiseks ette valmistada?

Shutterstock

Kui valmistad aia sügiseks ette, võidad kevadesse aega juurde: kõike, mille nüüd ära teed, ei ole enam vaja teha siis, kui päike hakkab taas kõrgemalt käima. Nii et kitku välja vanad taimed ja umbrohi, kanna hoolt muruplatsi eest ning istuta maha need taimed, mida soovid kevadel õitsemas näha, soovitab Husqvarna esindaja Kati Plaamus.

Aia sügiseks ja talveks ette valmistamine ei ole tegelikult keeruline, isegi kui see nõuab natuke rohkemat kui lihtsalt aiamööbli kokku panemist. Sügis on kindlasti parim aeg uute taimede istutamiseks ning järgmiseks aiahooajaks valmistumiseks.

 

Mulla läbikaevamine varustab seda hapnikuga

 

Peenarde ja aiamaa mulla sügisene kobestaminee rikastab seda hapnikuga ja muudab pinnase sõmeramaks. Kobestamise käigus on võimalik eemaldada ka hulgaliselt umbrohtu, eriti kui pöörad tähelepanu sellele, et saaksid kätte ka nii palju umbrohujuuri kui võimalik. Kobestamist on võimalik teha nii käsitsi, nt labidaga kaevates, kui mullafreesiga, mis on kasulik abivahend eriti suuremate põllulappide kobestamiseks.

Veendu kindlasti ka selles, et aiamaa saaks puhastatud vanadest köögiviljadest ja lilledest. Kõdunevad köögiviljad on pidusöögiks taimekahjuritele, kes võivad järgmisel saagihooajal suuri probleeme põhjustada. Kasuta kindlasti juhust ja kaeva aiamaal või peenras korralikult maasse kompostmuld või lehekompost. Nii parandad mulla olukorda ka pikemas perspektiivis.

 

Kaeva läbi ka oma kompostihunnikud

 

Kui kogud komposti, on hea mõte ka see läbi kaevata enne talveks ära külmumist. Kui kompost on kuiv, võid seda eelnevalt pisut kasta. Aga ole kaevama hakates ettevaatlik! Siilidele meeldib komposti sees talvituda ja nad võivad olla end juba talveuneks valmis seadnud.

 

Riisu lehed kokku või haki need väiksemaks

 

Kui su muruplatsil on palju lehti, võid need kokku riisuda või lehepuhuriga puhuda ning viia kas kompostihunnikusse või muruniidukiga ära multšida. Koos niidetud muruga saab neist muruplatsi jaoks oivalise väetise.  Lehti saab murult korjata ka kogujaga muruniidukiga – nii saab kogu lehepuru murult kergesti ära.

Kui sul on koduaias aga tammepuid, peaksid vältima tammelehtede viimist oma tavalisse kompostihunnikusse, sest need kõdunevad aeglaselt ja sisaldavad parkhapet, mis paljudele taimedele ei meeldi. Vii tammelehed hoopis eraldi kompostihunnikusse või kaeva need rododendronipõõsaste ümber maasse, sest rododendronitele meeldib happeline pinnas.

Peenardes ning põõsaste ja hekkide all olevad lehed võid sinna jättagi. Seal kõdunedes aitavad nad mulla omadusi parandada.

 

Sügisväetise lisamine ning sambla rünnak

 

Sügisel võib hakata muruplatsil sammal kasvama, nii et septembris-oktoobris tasub kasutada samblatõrjevahendit. Samblavastases võitluses aitab kaasa ka muruõhutamine – õhutajat tasub kasutada nii sügisel kui kevadel.

Hilissügisel hakkab ka muru end talveks ette valmistama ja siis on kasulikuks abimeheks just sügiseseks kasutamiseks ettenähtud väetis. Sügisväetis ei sisalda mitte lämmastikku, vaid hoopis fosforit ja kaaliumit, mis aitavad murul ja taimedel talvise külma ja haigustega paremini toime tulla.

 

Kui kaua muru niita? Järgi number viie reeglit!

 

Kui ööpäevane keskmine õhutemperatuur on 5 kraadi, lõpetab muru kasvamise, et hoida end samal kõrgusel seni, kuni jälle soojemaks läheb. Siis võib sel hooajal veel viimast korda muru niita (või lasta robotmuruniidukil töö ära teha), kuid oluline on jälgida, et muru ei jääks lühem kui 5 cm. Vastasel juhul võib murul olla keeruline talv üle elada. Rohukõrred on juurestiku peegelpilt ja mida pikemad on juured, seda kergem on murul püsima jääda.

 

Sügis on parim aeg istutamiseks

 

Kui tahad istutada suuremaid taimi, näiteks põõsaid või puid, on sügis selleks parim aeg: õhk on niiskem, maapind on märjem ja taimed seavad end puhkama. Tihtipeale on sügisel ka odavam taimi osta. Veendu ainult selles, et kaevaksid piisavalt suured augud, et taimedel oleks võimalik korralikult juurduda. Vastasel juhul võib juhtuda, et külm võtab nad ära.

 

Kaitse taimi metsloomade eest

 

Talvel on tavaline, et näljased jänesed ja metskitsed tulevad aedadesse toitu otsima. Kui sul on viljapuid või muid puid, mille pärast muretsed, peaksid neid metsloomade eest kaitsma. Selleks pane tüve ümber nt plastvõrk ja seda soovitatavalt enne lume tulekut. Keri see nagu nöör ümber puu – kaitsevõrgu ja tüve vaheline õhuruum kaitseb jäneste ja teiste näriliste eest ega lase neil võrgust läbi närida ja puud kahjustada.

 

Saada aiatehnika talveunne

 

Sügisel, aktiivse aiahooaja lõppedes tasub üle vaadata ka oma aiatehnika ning vajadusel teostada selle hooldustööd. Nt puhastada oma muruniidukid rohujääkidest, viia robotmuruniiduk talveks hoiule professionaalse hooldaja kätte, kaitsta külma eest robotniiduki laadimisjaama ja toiteallikat ning mitmeid muid töid.

 

Sügisene ettevalmistus on hea algus kevadeks

 

Kui järgid neid nõuandeid, oled loonud endale hea stardipositsiooni kevade saabumiseks! Oled ära teinud suure osa raskest ja isegi pisut igavast tööst ning võid end täielikult pühendada kõigele toredale, mis aiapidamisega kevadel kaasneb!

 

8 viisi, kuidas aed sügiseks ette valmistada
 

Sügisene kaevamine või freesimine – kobesta peenarde ja aiamaa mulda.

Riisu lehed muruplatsilt kokku, aga las nad jäävad peenardele ning põõsaste ja hekkide alla.

Puhasta aiamaa vanadest köögiviljadest ja lilledest.

Kui väetad, jälgi, et sügisväetis ei sisaldaks lämmastikku.

Viimast korda muru niites järgi number viie reeglit.

Sügis on parim aeg suuremate taimede, nt puude ja põõsaste istutamiseks.

Kaitse oma puid metsloomade eest – keri plastvõrk ümber tüve, et peatada jänesed ja metskitsed.

Vaata üle oma aiatehnika ning vajadusel teosta nende hooldustööd.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid