Kuidas saada lahti saaki hävitavast õunakoist? Väldi seda taime õunapuu läheduses
Kaja Kurg
Õunasaak ussitanud. | Kaja Kurg

Õunasaagi võib mõnel aastal totaalselt ära rikkuda õunakoi (Argyresthia conjugella) röövikud, kes pärast noortele õuntele munetud munadest väljumist tungivad viljade sisse ja asuvad seal isukalt kaevandama, et süüa ja täiskasvanuks saada.

Õunakoi peamine toidutaim on tegelikult pihlakas, kelle viljadele ta oma munad poetab. Sellistel aastatel, kui pihlakad vähe õitsevad ja seega on ka marju vähem, ründavad õunakoid õunapuid, et järglastele toidulaud kindlustada. Kahjuri täpne nimetus ongi õuna-pihlakoi.

Õunakoi liblikate lendlus, mille ajal nad munevad, algab õunapuude õitsemise lõpus ning võib kesta kaks kuud. Röövikud maiustavad õuntes umbes kuu aega. Siis laskuvad nad niidi abil maapinnani, poevad mulla sisse, nukkuvad ja jäävad talvituma. Nukud võivad talvituda ka varisenud lehtede vahel ning puutüvel korba ja samblike all. Kevadel koorub nukust liblikas, kes muneb õunahakatistele ja kõik kordub.

Kuna pihlakad meelitavad õunakoid ligi, siis oleks parem, kui õunapuude läheduses pihlapuid ei kasvaks. Aga õunakoi röövikuid on leitud ka viirpuumarjadest, seega võiksid viirpuudki kaugemal olla.

Võitlus õunakoiga peab algama kohe praegu, sügisel.

* Kuna nukud talvituvad mulla pealmises kihis, kaeva õunapuude võraalused läbi. Maapinnale või liiga sügavale sattunud nukud hävivad.

* Niiske novembriilmaga on hea puhastada õunapuude tüvesid korbast ja samblikest, et sinna talvituma pugenud nukkudest vabaneda.

* Kuna õunakoi liblikatele meeldib tegutseda tuule eest varjatud kohas ja nad  valivad munemiseks eelkõige varjus olevad noored viljad, siis lõika kevadel õunapuud hõredaks – nii, nagu vanad aednikud armastavad öelda: „Et mütsi saaks läbi võra visata.” Kui õhk liigub ja päike jõuab iga õunani, on lisaks kahjuritele ka haigusi vähem.

* Õunapuude õitsemise lõpus riputa üles õunakoi feromoonpüünised. Kasuta neid kahjurimürgiga pritsimise asemel, sest kemikaalid hävitavad valimatult kõiki, ka kasulikke putukaid. Kui siiski pritsida, siis neemipuust valmistatud loodusliku vahendiga NeemAzal.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid