Kuju muutev maja Koidu külas

Kersti Pikk
Diivan
10.04.2017
Hoonel on liimpuidust katusekonstruktsioon, põhimahu konstruktiivses osas on kasutatud nii puitu kui ka kivi. Fassaad on kaetud mustaks värvitud vertikaalse lehiselaudisega. | Tõnu Tunnel

Kümmekond aastat tagasi kerkima hakanud elamupiirkond Saue külje all esindab tüüpilist linnalähedast uusasumit, kus vaiksete tänavate ääres seisavad reas rahulike koduõuedega eramud. Üllatav on leida küla servast maja, mis piirkonna pretensioonitu arhitektuuriga kuidagi sulanduda ei püüa. Kadarik Tüür Arhitektide kavandatud eramu on julgelt eristuv ja isepäine.

 

Eramu Koidu külas

Arhitektuur: Kadarik Tüür Arhitektid

Sisekujundus: Margit Hansmer

Netopind: 157,7 m2

Krunt: 2079 m2

Valminud: 2016

Tumeda puitfassaadiga ühekorruseline eramu paelub huvitava vormimänguga. Kadarik Tüüri arhitektid (Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Aleksei Petrov, Tanel Trepp) on origamiga sarnaselt nurki ja servi kokku murdnud ning voltinud, saades tulemuseks põnevalt liigendatud maja. Napp materjalivalik – mustaks värvitud vertikaalne lehiselaudis – toob arhitektuurse lahenduse veel selgemalt esile.

«Hoone on oma olemuselt kujumuutja, pakkudes erinevate nurkade alt muutuvaid vaateid,» ütlevad arhitektid. Tõepoolest, kui tänavapoolne fassaad jätab mulje madalast kastjast mahust, siis õuealal avaneb kord madalamate, kord kõrgemate ning sisse lõigatud mahtude tegelik geomeetria. Viimane tuleneb krundi reljeefist ning soovist tekitada maja lõunaküljele tuulevaikne ja päikeseline sisenurk. Avarat terrassi varjestab eenduv katusenurk, mis kaitseb vihma ja suvel elutuba terava lõunapäikese eest. Talvel, kui päike liigub madalamalt, pääseb see katusenurga alt mõnusalt eluruumi soojendama.

Krundi idaküljel asuva künka sisse on kavandatud väike maakelder ning grilli- ja väliköögiala, mida ühendab peamajaga kitsas laudtee ning kuhu paistab mahe õhtupäike. «Grillimaja suhestub elamuga, mõjudes selle asendiplaanilise kajana,» selgitavad arhitektid. «Kaks mahtu tekitavad krundi keskele kuldlõikelise proportsiooniga ristkülikukujulise platsi ehk sisehoovi. Maastik hoiab kinni liiklusmüra ja pakub privaatsust.»

 

Ratsionaalne maja

Netopinda on majas 157 ruutmeetrit ja leidlik planeering paigutab kõik viieliikmelise perekonna igapäevaeluks vajalikud ruumid kompaktselt ühele korrusele. Omanikud, kelle jaoks see polnud esimene majaprojekt, oskasid oma soove ja vajadusi hästi sõnastada. Lähtuti ennekõike ratsionaalsusest ja mõttest, et kui lapsed ühel hetkel kodust välja kolivad, ei jääks maja kõledalt suureks ega tühjaks.

Avar elutuba, mille kõrgus ulatub kohati kuni kuue meetrini, hõivab maja läänekülje, avanedes kahte ilmakaarde. Piki põhjakülge asetsevad kõrvuti neli magamistuba ja garderoobid ning tualettruumid. Eluruumidest pisut eraldi asuv suur saun koos majapidamis- ja pesuruumiga on paigutatud maja idatiiba.

Avatud köögiga ruumikas elutuba on koht, kuhu pere õhtuti koguneb. Siit saab astuda terrassile ja suurele muruplatsile aias. Arvestades võimalust, et väärtuslikku õhtupäikest võib tulevikus varjata kõrvalkrundile kerkiv naaberhoone, on kõrgesse elutoa küljeseina «raiutud» eraldi suur ruudukujuline päikeseaken.

Hubane interjöör

Sisekujundaja ametit pidav perenaine Margit Hansmer on oma kodu kujundades silmas pidanud lihtsust ja selgust. «Mida vähem, seda parem,» rõhutab ta. Põrandaid katab ilus lai tammelaud ja seinad on ühtlaselt valged. Lakoonilist joont jätkavad ka siseuksed, mis on seinaga ühes tasapinnas, ilma piirdeliistude ja liigsete detailideta. Selline vaoshoitud lähenemine õigustab end igati arhitektuurselt keerukas ja ebastandardses ruumis, kus on palju erinevaid kõrgusi ja nurki.

Värvi toovad interjööri sisustus, tekstiilid ja elu ise. Suurem osa mööblist – diivan, tugitool, söögilauakomplekt – pärineb salongidest Vepsäläinen ja BoConcept. Lahtiseid kappe või riiuleid ei tahetudki, kuna asjade hoidmiseks on piisavalt panipaiku ja garderoobe. Tekstiilid – värvilised kardinad ja eritööna valminud diivanipadjad – telliti Smartex Disaini kangasalongist. Loomulikku valgust on suurte akendega elutoas palju, õhtuti aitab aga erinevaid valgusmiljöösid luua peidetud karniisivalgustus või söögilaua kohal rippuv efektne kuppel.

Pisut romantilisemas ja lõbusamas võtmes kujundas perenaine lastetoad – siia on valitud toredad tapeedid ja praktiline eakohane sisustus. Eesti kodule iseloomulikult oli perele oluline suur saun koos eesruumi ning võimalusega astuda välja terrassile. Ruutmeetritega pole kokku hoitud ei leili-, duši- ega eesruumis. Pärast sauna saab istuda diivanile ja võtta külmikust värskendav jook; funktsionaalse poole pealt on puhkeruumi delikaatselt paigutatud ka pesumasinad ja muu majapidamises tarvilik.

Ratsionaalne ja otstarbekas ruumiprogramm on üks osa tervikust – puidu kui taastuva materjali kasutamine nii maja konstruktiivses kui ka fassaadilahenduses räägib soovist hoida oma ökoloogiline jalajälg võimalikult väike. Liimpuidust katusekonstruktsioon on kohalikust puidust ja valminud Eesti firmas Arcwood.                

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid