Kuused või nulud - keda valida jõulupuuks?
Kaja Kurg
Fraseri nulg. | Shutterstock

Kas tuua koju võrratult lõhnav, kuid okkaid poetav kuusk või hoopis  pudenemiskindel ja kaua kaunina püsiv nulg?

Pühade lähenedes tekivad ostukeskuste juurde ja mujalegi mõnusalt kuusemetsa järele lõhnavad müügiplatsid. Siit saab koju tuua hariliku kuuse, mis on ammustest aegadest olnud eestlaste traditsiooniline jõulupuu.
Suuremates aianduskeskustes on n-ö lõigatud puude valik mitmekesisem. Peale meie armsa kodumaise kuuse on saada ka teist liiki kuuski ja nulge. Mida valida, milline on parim?
Kuused lõhnavad mõnusalt, nulud püsivad toas kaunina aga märgatavalt kauem, sest poetavad pikkade pühade jooksul vaid üksikuid okkaid. Peale lõhna ja okaste püsivuse on jõulupuu juures oluline ka võra värvus ja kuju ning ehtimise mugavus.
Vaatamegi nüüd, millised on iga jõulupuu head ja vead.

shutterstock_198624611.jpg

Harilik kuusk.
Shutterstock

Harilik kuusk Picea abies

 

Paljude jaoks saabub tõeline jõulutunne alles siis, kui toas on tunda magusat kuuselõhna. Jõululõhnade buketis on see tõesti asendamatu komponent!

Hariliku kuuse oksad on nulgudega võrreldes hõredamalt, seetõttu on puud hea kaunistada ning ehted saavad vabalt rippuda. Kuna ehted lähevad kergelt oksa külge, saavad ka lapsed puu kaunistamisel kaasa lüüa.

Oluline puudus on aga see, et kuusk hakkab ruttu okkaid poetama. Kui toas on väga soe ning puu jääb vahepeal ka kuivale, võib massiline pudisemine alata juba pühade ajal.

 

Torkav kuusk Picea pungens

 

Helehalli värvi tõttu kutsutakse seda liiki rahvasuus hõbekuuseks. Hõbedane okkarüü on värskendav vaheldus rohelistele jõulupuudele.
Kuna võra on lai, vajab puu palju ruumi. Võra on küll ilus, kuid okkad on jäigad ja erakordselt teravad, mistõttu on puud raske ehtida. Laiuvad ja jäigad oksad võivad transportides kergesti murduda.
Nagu harilik kuusk lõhnab ka torkav kuusk mõnusalt, ent hakkab ruttu okkaid poetama. Jäikade teravate okaste tõttu ei sobi torkav kuusk perre, kus on väikesi lapsi.

Ametlikus taimenimekirjas on torkaval kuusel veel kaks toredat nime: sinikuusk ja ilukuusk.

shutterstock_830623.jpg

Serbia kuusk.
Shutterstock

Serbia kuusk Picea omorika


Võrreldes hariliku kuusega, on serbia kuuse võra hulga kitsam ja ta võtab vähe ruumi. Lamedad okkad meenutavad veidi nulu omi. Pealt on okas tumeroheline ja läikiv, alt hõbedane. Toas hakkab serbia kuusk aga nagu harilik kuuskki üsna ruttu okkaid puistama.
Serbia kuuse võiks istutada hoopis aeda jõulupuuks. Peale ilusa sihvaka võra on ta vähenõudlik, külma- ja haiguskindel, talub õhusaastet ning mahub ka väiksemasse aeda.
 

Fraseri nulg Abies fraseri


Paljud toovad jõuludeks koju alati nulu, sest temaga on mugav – põrandat ei tule nii tihti pühkida kui kuuse puhul. Jõuludest uue aasta alguseni poetab nulg vaid üksikuid okkaid, sest need püsivad ka kuivanult okste küljes.

Hea on teada seda, et kuna lõigatud nulg hoiab okkaid küljes umbes kuu aega, saab puu enne pühi juba varem tuppa tuua.

Fraseri nulu võra ei laiuta, seetõttu on ta hea valik siis, kui kodus on ruumi vähe. Tumerohelised okkad on alt hõbedased. Ehtimise teeb mõnusaks see, et okkad on pehmed. Tihedatele okstele on mugav sättida elektriküünlaid, oksi on piisavalt ka ladvaosas. Kahjuks ei too puu tuppa mõnusat okaspuulõhna.

 

Kaukaasia nulg Abies nordmanniana


Lääne-Euroopas on see hästi laia võraga liik populaarseim jõulupuu, teda peetakse kõige dekoratiivsemaks. Tumerohelised okkad on laiad ja pehmed, oksakesed meenutavad kohevaid oravasabasid. Okkaid pigistades on tunda meeldivat sidrunilõhna. Oksad on painduvad ega murdu kergesti. Pühade ajal pudeneb maha vaid mõni üksik okas.

shutterstock_755295874.jpg

Hõbenulg.
Shutterstock

Hõbenulg Abies procera

 

Silmatorkavalt ilus hõbedase varjundiga võra on tihe ja korrapärane. Puu on kahar ja vajab palju ruumi, et oma ilu täiel määral eksponeerida. Hõbenulgu on mugav ehtida, sest okkad on pehmed ja painduvad. Okkaid poetab ta tagasihoidlikult, neid on lihtne puu alt ka lihtsalt käega ära korjata. Kahjuks ei rõõmusta see kohev kaunitar aga haistmismeelt, sest tema lõhn on väga nõrk.
Hõbenulul on ka teine ametlik nimi – kaunis nulg.

 

Kuidas kuuske valida? 
 

Mille järgi hinnata hariliku kuuse kuju, et leida koju kauneim jõulupuu? Kuidas teha müügiplatsil kindlaks, et puu ei hakka toas kohe pudenema?

* Metsameeste sõnul on kõige ilusamate proportsioonidega selline kuusk, mille võra laius moodustab võra pikkusest 60% ehk teisisõnu – võra on veidi laiem kui pool pikkust. Sellisel puul on oksad parajalt pikad ja tugevad. Liiga pikad oksad pole head, sest need võivad murduda.

* Väga pika ladvaga kuusel on tavaliselt pikaks veninud kitsas võra ja lühikesed oksad. Selline võra pole proportsioonis.

* Okaste pudenemiskindluse hindamiseks tõmba sõrmedega kergelt läbi okste. Sellest pole midagi, kui mõni üksik okas maha kukub, kuid kui neid pudeneb kahtlaselt palju, siis seda puud ära koju vii.

* Kui lähed ise metsast jõulukuuske tooma (kodumetsast või RMK määratud kohast riigimetsas), siis pea silmas järgmist: ära võta kuuske metsa all või varjus kasvanud puude seast. Lagedal valguse käes kasvanud kuusel püsivad okkad paremini küljes. See on ka üks põhjus, miks tasub eelistada istandikus kasvatatud ja kujundatud võraga kuuski.

Sarnased artiklid