Lastetuba aknalaual

Alari Suurmets
Kodu & Aed
taimed
Taimede ettekasvatamine aknalaual | Shutterstock

Mis oleks, kui prooviks tänavu ise taimed ette kasvatada? Saagu mõtted teoks!

Taimede ettekasvatamise vajaduse tingib ennekõike meie lühike ja jahe suvi. Kui me taimi ette ei kasvataks, siis õied või saak hilineksid, halvimal juhul jääksime neist üldse ilma. Levinumate taimede ettekasvatamisega saab hakkama igaüks. Peab olema vaid tahtmist ja julgust katsetada, pealegi on seemnest ettekasvatamine väga põnev. Kuni ninasid veel mullast näha pole, käib peast läbi miljon mõtet: kas tegin ikka kõik õigesti? Kas külv on piisavalt niiske? Kas temperatuur on idanemiseks sobilik? Rahune, küll nad tärkavad!

Millal algab külviaeg?

Lähtu suvelillede külviaja valimisel sellest, kui palju aega kulub soovitud taimel külvist esimese õitsemiseni. Enamik suvelilli tuleb külvata veebruari lõpus või märtsis. Kõige pikemat ettekasvatust (kuni neli kuud) vajavad petuuniad, lobeeliad, lemmaltsad, raudürdid, salveid, päsmaslilled või lihtsad pelargoonid. Aega vajavad kindlasti ka eksootilised taimed, keda soovid peenral näha suure ja uhkena: riitsinused, kannad, inglitrompetid.

Kuidas ettevõtmine kindla peale õnnestub?

Mõtle esmalt läbi, milliseid taimi ja lilli soovid oma rõdul, peenral või kasvuhoones näha. Ette võib kasvatada peaaegu kõiki taimi, tuleb vaid teada, kuidas on seda parim teha ja millised on taime nõudmised. Osa taimi näiteks eelistab otsekülvi kasvukohale, osa vajab aga külvamist sügisel. Paljud taimed on juurevigastuste ja ümber istutamise osas tundlikud ning seepärast ongi parem neid mitte ette kasvatada.

Eduka ettekasvatamise tingimused:

• Eelista kvaliteetsete tootjate seemneid. Poekauba puhul näitab kvaliteeti kindlasti kaubamärk. Meie aianduskeskustest leiab paljude firmade kvaliteetseid seemneid. Kindlasti tunneme hästi Suvipiha, Sestoni, Thompson & Morgani jt firmade seemneid. Pakkujaid on väga palju ning iga huviline leiab endale parima.

• Vali hea idanevusega seemned. Pakendil on märgitud idanevuse protsent. Mida suurem see on, seda kindlam ost, sest tootja annab seemnetele garantii.

• Vali värsked seemned. Vaata pakendil olevat pakendamise ja kasutuskõlblikkuse kuupäeva. Loomulikult ei keela keegi katsetada ka aegunud seemnetega – tihti juhtub, et külvid tärkavad

suurepäraselt.

• Jaga taimedele piisavalt tähelepanu. Külvide ja seemikute eest tuleb alguses hoolitseda regulaarselt iga päev. Hiljem, kui taimehakatised on kosunud, annavad nad rohkem vaba aega.

• Külva kvaliteetsesse külvisubstraati. Õige külvimuld on väga tähtis, sest muld on tärkavate taimede toit. Väga hästi toimib universaalne kasvuturvas. See on neutraalne ning sellesse sobib külvata peaaegu kõiki seemneid. Iga muld ei sobi külviks või vähemalt mitte kõigile seemnetele.

• Loo külvide idanemiseks vajalikud tingimused ja kliima.

Enne külvamist:

• Vaata üle kõik oma seemnevarud. Kontrolli seemnete aegumiskuupäevi. Aegunud seemned ei pruugi idaneda või on idanevusprotsent väike.

• Mõtle hoolega läbi, kui palju ja mida külvad.

• Tee ostunimekiri enne seemnepoodi minekut, kuna poes võib see osutuda keeruliseks. Valik on hooajal väga suur ja võid kergesti lasta end eksitada.

• Tee nimekiri vajaminevatest vahenditest – külvinõud, tarvikud ja külvimuld – ning vajaduse korral hangi puuduolev poest.

• Mõtle kodustele tingimustele. Kas suudad täita kõigi külvatavate hoolealuste nõudmised?

• Tutvu külvatavate seemnete vajadustega. On seemneid, mille külv on lihtne, aga on ka nõudlikumaid.

• Külvamine peab olema lõbu ja nauding. Tee seda hea tujuga!

Külvamise ABC

Kui kõik vajalik on olemas, on aeg külviks küps. Alustame!

1. Leia valgusküllane koht, kus külvata: laud, kus leidub piisavalt tegutsemisruumi.

2. Sorteeri külvatavad seemned näiteks külviaja järgi.

3. Märgista külvinõud ja -kassetid. Kirjuta sordilipikule külvatava sordi nimi, võid lisada ka kuupäeva. Sordilipiku asemel võid kasutada maalriteipi, mille saad kleepida külvinõule.

4. Võid seemnepakid korraga avada ja õige nõu juurde panna. Mullaste näppudega võib see hiljem raskemaks osutuda.

5. Valmista ette külvimuld: veendu, et see on ühtlaselt niiske, lisa vajadust mööda vett ja sega korralikult läbi. Lase mullal natuke seista, et vesi saaks ühtlaselt imenduda.

6. Täida külvinõud mullaga, nii et servast jääb umbes 1–2 cm mullavabaks.

7. Raputa ja vajuta muld külvinõusse õrnalt ühtlaseks kihiks.

8. Külva seemned mullale ja kata õhukese mullakihiga.

9. Kasta külv väga ettevaatlikult korralikult läbi. Veendu, et liigvesi ära nõrgub.

10. Läbikuivamise vähendamiseks aseta kastetud külvipott kilekotti, minikasvuhoonesse või kata nõu pealt toidukilega. Ümara poti puhul on hea kasutada majapidamiskumme. Need hoiavad asetatud kile potisuul kenasti paigal.

11. Aseta külvid valgesse ja sooja kohta 

Sarnased artiklid