Magus vaheldus kartulile – bataat ehk maguskartul

Kaja Kurg
Bataadis on palju häid kasulikke aineid. Tasub proovida ise seda köögivilja kasvatada. | Shutterstock

Troopikast pärit bataati ehk maguskartulit (Ipomoea batatas) saab meil kasvatada vaid kasvuhoones. Mugulad jäävad küll kõhnakesteks, kuid maitse on see-eest „säravam” kui poebataadil.

Suuri lihavaid bataadimugulaid saab osta pea igast toidupoest. Paljud oskavad neist teha maitsvaid toite ja on õppinud armastama bataadi omapärast „külmavõetud kartuli” magusat maitset.

Aga uudishimulikumad aiapidajad on proovinud bataati ka ise kasvatada. Prisked piklikud mugulad juurikaletil ju lausa kutsuvad katsetama, kas õnnestub sellelt lõunamaiselt köögiviljalt põhjamaa oludes saaki saada. Saaremaa naine Heli Kuusk võib kinnitada, et õnnestub küll. Järgnevalt räägibki ta oma kogemustest.

 

Mugulad potti juba kevadtalvel
 

Esimene katsetus aastaid tagasi läks aia taha. Heli tegi selle vea, et pistis mugulad nagu hariliku kartuligi otse mulda, kui maa oli kevadel parajalt soojenenud. Seda, et bataat on väga soojalembene, naine muidugi teadis ja tegi katselapi põllu asemel kasvuhoonesse.

Paari kuu jooksul ei tõusnud mullast ühtki võrset, suve lõpus mõni siiski tärkas. Järgmisel aastal oli katsetaja juba targem ja kasvatas taimed ette: pani pottidesse liivaseguse mulla, mugulad sellele pikali peale ja katteks vaid kergelt mulda.

Mugulatega potte tuleb hoida soojas kohas, näiteks põrandaküttega ruumi põrandal, ahjuserval või radiaatori peal. Kasvud võivad Heli sõnul ilmuda väga ruttu, vahel on tulnud neid oodata aga väga kaua. Esimene kord ootas ta neid lausa kolm kuud. Vahel võib mugul ka ära mädaneda.

Bataadi ettekasvatamist tuleb alustada väga varakult, sest saagi saamiseks vajab ta meie oludes vähemalt üheksat kuud kasvuaega. Mugulad võib potti pista juba jaanuaris, märts on selleks aga küll viimane aeg.

 

Teine võimalus – pistikud
 

Bataaditaimi saab ka varrepistikutest. Otsi väikese suuga purk, mille otsa saab pikliku mugula istuma panna, nii et pool mugulast jääb vee sisse. Laiema suuga purgi otsa saab mugula sättida nelja hambatikust toe abil, mis hoiavad mugula ülemist poolt veest väljas. Tikud torka mugula sisse.

Hoia purki soojas kohas ja vaheta kindlasti vett, et see roiskuma ei hakkaks.

Kuna kõik mugulad ei pruugi juuri ja võrseid kasvatama hakata, siis tasub hakkama panna mitu purki. Kui kas või ainult üks mugul elustub, on asi õnnestunud. Nüüd tuleb vaid oodata, et võrsed kasvaksid pikemaks, kuni neid saab hakata juppideks lõikama. Sobiv varrepistik on 20–30 cm pikkune ja nelja lehega.

Pista varrejupid kolmveerandi ulatuses märja mulla sisse, aga neid saab juurutada ka vees. Varsti on sõlmekohtadele ilmunud juurekesed ning pistikud võibki istutada kasvuhoonesse alalisele kohale. Kui ilm on veel jahe, tuleb taimi ühekaupa pottides edasi kasvatada.


Tihe ja lopsakas sasipundar
 

Kasvuhoo sisse saanud taim hakkab väätide abil laiali roomama. Varred juurduvad sõlmekohtadelt ja hakkavad mugulaid kasvatama. Bataat tahab korralikult juua, kahe kastmiskorra vahel peab muld saama aga taheneda.

Taimi on lihtne hooldada. Puhmikud kasvavad nii tihedaks, et umbrohi ei saa nende all tärgata. Varred võivad venida mitme meetri pikkuseks, aga sel pole mõtet. Neid tuleb kärpida, et taim saaks oma jõu kulutada saagi kasvatamisele.

Lihakatest risoomidest arenevad piklikud mugulad. Tuleb jälgida, et hiired ja mügrid neid nahka ei pistaks, sest selline magus suutäis meeldib neile vägagi. Näriliste kaitseks kasuta mürksöödakuubikuid.

Suve esimesel poolel võib süüa ka bataadi noori võrseid ja lehti. Mugulaid võib panna ahju, praadida, keeta ja kasutada küpsetistes. Bataat pehmeneb sama kaua kui kartul. Retseptides saab bataadiga asendada kõrvitsat. Temast saab teha ka krõpse nagu kartulist.

Meie poodides on silma jäänud põhiliselt tumeroosa koorega bataadid, aga on ka pruunikaid, kollaseid, oranže ja lillakaid sorte. Sisu võib olla valkjast punaseni. Mida tumedam sisu, seda tugevam on maitse.

 

Kuidas kasvatada

* Vali juurikaletist sellise suurusega mugulad, mis mahuvad ära kasvupotti.

* Kodus pese mugulad puhtaks ja seejärel leota mitu tundi, et kasvu pärssivad ained lahustuksid. Leotamine äratab kiiremini ka „silmad” ehk pungad, millest hakkavad arenema kasvud.

* Alusta ettekasvatust hiljemalt märtsis.

* Bataat armastab sooja kerget mulda. Sega see turba- ja kompostmullast, millele lisa veidi liiva.

* Sobivaim temperatuur kasvuajal on 20–25 °C.

* Kui soojust on alla 15 °C, jääb külmaõrna bataadi kasv seisma. Alla 10 °C võivad taimed hukkuda.

* Võta mugulad üles siis, kui sügisene jahedus on pealsed hävitanud.

* Suure veesisalduse tõttu saak kaua ei säili. Mugulaid võib lühikest aega hoida niiskes liivas, hoiukoha temperatuur ei tohi langeda alla 5 °C.

* Külmkapis hoides lähevad mugulad veelgi magusamaks.

bataat

Mugulale võib ka vees juured ja võrsed kasvatada.
Shutterstock

Sarnased artiklid