Metsamaa lopsakaks aiaks
Paula Ritanen-Närhi
Paula Ritanen-Närhi

Kuidas küll saada metsane krunt aiaks? Eriti veel põhjamaa karmis looduses. Tuleb osata luua taimedele soodsad kasvutingimused.

Püsiktaimede liigi- ja sordivalikurikkust on üha rohkem näha nii eraaedades kui ka ühiskondlikel rohealadel. Senistele traditsioonilistele püsikutele on lisaks toodud taimekasvatuse harrastajate ja erinevate taimeliikide kogujate poolt uusi ja huvitavaid taimeliike ning -sorte.

Taimede ostjate jaoks on valik kirju puukoolide taimeaedade, aiandusreiside ja internetikaubanduse näol. On neid, kes lepivad kodumaal levinud taimedega, aga neidki, kes ihalevad eksootilisi võõramaataimi.
 

Püsikuteaed metsa asemele
 

Alles kaks aastat tagasi alustatud projekt on ilusti käima läinud, olgugi et aednikust omanik on püüdnud vaid omal käel hakkama saada. Hoogsa tempo ja mõnuga.

Krundi suurus on umbes 5000 ruutmeetrit ja aia rajamist alustati eesõue laugel nõlval. Kuna krundi kõrgem osa oli kuusemets, on pidanud puid maha võtma ja metsapinnase katma uue kasvumullaga. Taimede jaoks head kasvutingimused tagab 34 kuupmeetrit põhiväetiste ja lubjaga mulda, mis senini on mullaparandamiseks vaja läinud.

Et peaaegu looduslikus olekus krundist õueala teha, läks alguses vaja ikka ka masinajõudu – pajustik eemaldati traktori abil. Ümberkujundatud õue osa ongi nüüd suuremalt osalt püsiktaimede ala, kus taimede vahel ristuvad kivisillutisega rajad.

Aednik Suvi Taskinen kavatses aialoomise alguses küll tasapisi asjaga pihta hakata, aga aed laienes eeldatust jõudsamalt lausa märkamatult. Selle aia puhul on eesmärk luua lopsaka taimestikuga taluaia laadne ala, kus ei ole muru nagu tagaõues.
 

Tuhande taimeliigi aed
 

Taimi on aias tohutu hulk – üle 1000 liigi ja sordi. Tihe istutus on eesmärgiga, et umbrohtudele ei oleks kasvuruumi. Kui peenraid vaadata, siis igat taimeliiki on mõni isend. Maapind on värviline nagu lapitekk.

Kui maa on loomuliku taimekasvuga kaetud, võib hakata taimi jagama uutele aladele, aga ka liiga suur levik võib probleemiks osutuda.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Aed & Köök.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid