Mida ja kuidas kompostida? Väärtuslik väetis kodusest kompostist

kodus.ee
Komposti tuleb teha nii, nagu küpsetame kooki või leiba. Hea retsepti alus on panna kokku õiged koostisosad õiges vahekorras ja neid õigesti segada. | Shutterstock

Kompostimisel lagunevad biojäätmed toitainerikkaks huumuseks. Aiajäätmetele sobib lihtne õhukeste seintega mahuti, toidujäätmete jaoks valmistatakse spetsiaalseid soojustatud seintega kompostreid.

Tavaliselt ostetakse väetist ja sobivat kasvumulda poest ega mõelda, et kõige mahedam, soodsam ja väiksema ökoloogilise jalajäljega taimeramm võiks tulla kodusest kompostrist. Kompostimise võimalusi tutvustavad Hansaposti veebikaubamaja aiakaupade tootejuht Kristjan Kull ja aiandusekpert Inese Käspri.  

Kogu meie elutegevus tekitab jäätmeid, mõned neist võivad ka kasulikud olla, kui nendega oskuslikult ümber käia. Kompost on võimalus säästa ja kompostimisel on kaks eelist: esiteks on nii võimalik vabaneda umbes 40% prügiämbri sisust ja teiseks saada head aiamaaväetist. Seega pole vaja maksta väetise, samuti aia- ja olmejäätmete äraveo ja ümbertöötlemise eest.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid