Mida teha purunenud kraadiklaasiga?
Siiri Lelumees
Kodutohter
Elavhõbe moodustab alati veeremisvõimelised kuulikesed ja neist tekib pinnale metallivärvi plekk. | Shutterstock

Purunenud kraadiklaasi elavhõbedaaurud on tervisele ohtlikud. Mida teha, kui vana kooli kraadiklaas põrandale kildudeks kukub?

Elavhõbe on mürgine aine, mida võib leida metüülelavhõbeda kujul kalades, mereandides ja mujal eluslooduses ning ökosüsteemides. See kujutab ohtu inimeste ja loomade tervisele, kusjuures kõige ohtlikum on, kui elavhõbe satub organismi auruna.

Kunagi kasutati elavhõbedat ka kraadiklaasides. Kuigi selliseid enam ei müüda, kasutavad paljud meist külmetushaiguste hooajal kehatemperatuuri kontrollimiseks kunagi soetatud termomeetrit, mis sisaldab kuni kaks grammi elavhõbedat. Vanad asjad on teadagi kerged purunema – sel aastal on terviseameti mürgistusteabe infoliinile korduvalt helistatud just selliste kraadiklaaside purunemise tõttu.
Külmetushaiguste aeg on meid ees ootamas, seega tuleb meelde tuletada põhitõed juhuks, kui selline tervisele ohtlikku elavhõbedat sisaldav kraadiklaas kodus puruneb.

 

Ava kohe aknad
 

Terviseameti mürgistusteabekeskuse õde-konsultant Ruth Kastanje sõnul valmistab helistajatele enim muret see, mida teha katkisest termomeetrist põrandale valgunud elavhõbedaga.

"Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamise, elavhõbeda kokkukorjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki, pudelisse või kindlalt suletavasse soonkinnisega kilekotti," selgitab Ruth Kastanje.

Tõsisemat mürgistust põhjustavad elavhõbedaaurud, mis imenduvad hingamisteedest, seetõttu tuleks vältida lahtise elavhõbeda seisma jäämist ruumidesse, eriti selle sattumist sooja keskkonda. "Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada mürgise kontsentratsiooni.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.