Mida teha purunenud kraadiklaasiga?

Siiri Lelumees
Kodutohter
09.10.2018
Elavhõbe moodustab alati veeremisvõimelised kuulikesed ja neist tekib pinnale metallivärvi plekk. | Shutterstock

Purunenud kraadiklaasi elavhõbedaaurud on tervisele ohtlikud. Mida teha, kui vana kooli kraadiklaas põrandale kildudeks kukub?

Elavhõbe on mürgine aine, mida võib leida metüülelavhõbeda kujul kalades, mereandides ja mujal eluslooduses ning ökosüsteemides. See kujutab ohtu inimeste ja loomade tervisele, kusjuures kõige ohtlikum on, kui elavhõbe satub organismi auruna.

Kunagi kasutati elavhõbedat ka kraadiklaasides. Kuigi selliseid enam ei müüda, kasutavad paljud meist külmetushaiguste hooajal kehatemperatuuri kontrollimiseks kunagi soetatud termomeetrit, mis sisaldab kuni kaks grammi elavhõbedat. Vanad asjad on teadagi kerged purunema – sel aastal on terviseameti mürgistusteabe infoliinile korduvalt helistatud just selliste kraadiklaaside purunemise tõttu.
Külmetushaiguste aeg on meid ees ootamas, seega tuleb meelde tuletada põhitõed juhuks, kui selline tervisele ohtlikku elavhõbedat sisaldav kraadiklaas kodus puruneb.

 

Ava kohe aknad
 

Terviseameti mürgistusteabekeskuse õde-konsultant Ruth Kastanje sõnul valmistab helistajatele enim muret see, mida teha katkisest termomeetrist põrandale valgunud elavhõbedaga.

"Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamise, elavhõbeda kokkukorjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki, pudelisse või kindlalt suletavasse soonkinnisega kilekotti," selgitab Ruth Kastanje.

Tõsisemat mürgistust põhjustavad elavhõbedaaurud, mis imenduvad hingamisteedest, seetõttu tuleks vältida lahtise elavhõbeda seisma jäämist ruumidesse, eriti selle sattumist sooja keskkonda. "Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada mürgise kontsentratsiooni. Seetõttu tuleks elavhõbeda aurustumise takistamiseks välja lülitada põrandaküte ning mitte lubada lapsi purunenud elavhõbedaga saastunud tuppa. Sisse tuleks lülitada ka ventilatsioon või avada aknad."

 

Ära kasuta tolmuimejat!
 

Kindlasti ei tohiks elavhõbedat kokku korjata tolmuimejaga, sest nii pihustub aurustunud elavhõbe tolmuimejasse ja kandub sealt pikema aja jooksul väljalaskeava kaudu ruumiõhku laiali. Elavhõbedaaur on õhust raskem ning seetõttu on lapsed võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras, kuna nende hingamisala asetseb maapinnale lähemal.
 

Mida aga teha, kui laps neelab elavhõbedakuulikese alla?

"Allaneelamisel on termomeetris sisalduv elavhõbe suhteliselt ohutu: kogusest imendub vaid 0,01 protsenti, mis tervisekahjustust ei põhjusta. Imendumist võib suurendada aga soolekäärudesse pidama jäämine. Kui on kahtlus, et laps on kogu termomeetris sisalduva elavhõbeda alla neelanud, tuleks olukorra hindamiseks teha röntgenipilt," leiab mürgistusteabekeskuse õde.

Kui inimene pole kindel purunenud termomeetri tüübis, on abiks teadmine, et elavhõbe moodustab alati veeremisvõimelised kuulikesed ja neist tekib pinnale metallivärvi plekk.

Praegu apteekides müüdavad keskkonnahoidlikud termomeetrid sisaldavad metallisegu, mis koosneb galliumist, indiumist ja tinast. Sellises koguses on termomeetris sisalduv metallisegu inimesele ohutu.

 

Kuidas elavhõbedat kokku korjata

 

Vajalikud vahendid:

* kaanega purk või pudel või kindlalt sulguv soonkinnisega kilekott,
* paber,
* paberrätikud,
* silmatilkade pipett,
* toruteip või habemeajamisvaht ja väike pintsel,
* taskulamp.

Tee nii

1. Korja klaasikillud kokku ja aseta kogumisnõusse, sest need tuleb viia ohtlike jäätmete kogumise kohta.

2. Korja paberiserva või pipeti abil nähtavad elavhõbedakuulid kokku. Elavhõbe ei imendu läbi naha, seega on ohutu, kui koristamise käigus satub elavhõbe nahale. Elavhõbedakuulid on äärmiselt liikuvad ning võivad sattuda ka teistesse ruumidesse, mistõttu on oluline väga tähelepanelik kontroll.

3. Et leida kõik osad, ka väikesed elavhõbedakuulikesed, võib neid kokku korjata hämaras või täiesti pimedas ruumis taskulambi valgusel (elavhõbe on valgusvihus nähtav) silmatilkade pipeti abil.

* Väga väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada toruteipi: sellega ettevaatlikult üle põranda tõmmates või patsutades jäävad kuulikesed teibi külge kinni.

* Pihusta pintslile habemeajamisvahtu ja tõmba üle kuulikeste. Pintslit saab vahu sees olevatest elavhõbedakuulikestest puhastada paberrätikuga.

4. Tähtis on pärast edukat elavhõbeda kokkukorjamist tube vähemalt 24 tundi tuulutada. Kokkukorjatud elavhõbe ning kõik kasutatud vahendid tuleb kindlalt sulgeda plastkotti ja/või osaliselt veega täidetud ning korgiga suletavasse pudelisse-purki või soonkinnisega kilekotti ning viia lähimasse ohtlike jäätmete kogumise kohta.

Allikas: terviseamet

 

Sarnased artiklid