Millised taimed on parimad stressimaandajad?

Tiina Tammet
Tassike rahustava taimeteega | A-Lehdet pildiarhiiv

Taimede lõhnamaailm mõjub meie meeltele salapäraselt ja märkamatult. Lõhnade mõju ja toimet on uuritud juba aastatuhandeid ning seda on võimalik teadlikult suunata.

Taimed on paljude meeldivate, aga ka ebameeldivate lõhnade allikaks. Meid ümbritsevad lõhnad mõjutavad isu, meeleolu ja tervist. Taimedest saadav ning inimese organismi mitmel moel mõjutav eeterlik õli on aluseks aroomiteraapiale. Aroomiteraapias kasutatakse eeterlike õlide mitmekülgset toimet nii massaaži, vannide, saunaprotseduuride kui ka sissehingamise näol.

Magamistuba on kui une tempel, kus veedetud aeg taastab meie energia järgmise päeva ettevõtmisteks. Seega on väga tähtis, et uni tuleks hea, kosutaks nii keha kui ka vaimu. Magamistoas on sobiv kasutada meeleolu loomiseks ning rahuliku une soodustamiseks lõhnalampe ja -küünlaid või lisada pesukappi meeldivat hõngu lõhnavate taimekotikestega. Lavendlikotikeste mõnus suvine lõhn püsib kauem, kui lisada neile paar tilka eeterlikku lavendliõli.

Elavad lilled

Suvel on hea võimalus magamistuba värskete taimedega lõhnastada. Elavate lillede, näiteks rooside või piibelehtedega vaas mõjub lisaks aroomile ka silmapaitavalt romantiliselt. Liiga intensiivsed lõhnad aga magamistuppa ei sobi, kuigi nende meeldivus ja taluvus on inimestel väga erinev. Tugevalõhnalised lilled, nagu hüatsint või liilia, panevad mõnel pea valutama, kuid mõjuvad teisele hoopis lõõgastavalt.

Eeterlikud õlid

Eeterlike õlide kasutamine nõuab pisut eelteadmisi. Enamasti lahjendatakse massaaži või vanni jaoks kasutatavad eeterlikud õlid baasõlis. Aroomilambi eeterlikud õlid lisatakse lambivette loetud tilkadena, samuti tehakse inhalatsiooniks ning sauna leilivees kasutatavate õlidega. Eeterlikku õli võib lisada ka nn aroomikividele ning asetada need kohta, kus aroomimolekulid soojuse toimel eralduvad.

Stressi maandavad eeterlikud õlid: apelsin, bergamott, jasmiin, kummel, lavendel, mandariin, pelargoon, roos, vanill, viirukipuu

Und soodustavad eeterlikud õlid: humal, jasmiin, kummel, lavendel, majoraan, sandlipuu, palderjan, ilang-ilang (e lõhnav kananga)

Hea une tee

Kuigi tavalise tee ja kohvi joomist peetakse pigem ergutavaks, siis hubaselt rahuliku õhtu ja hea une toovad ka teatud taimede teed. Siiski tasub enne nende joomist tutvuda taimede mõju nüanssidega ning olla teadlik vajalikest kogustest.

Rahustavad ja lõõgastavad taimeteed: humalakäbid, monardaürt (taime maapealne osa), naistepunaürt, nurmenukuõied, nõmm-liivateeürt, palderjanijuured, punemeürt, melissiürt, veiste-südamerohuürt, viirpuuõied

 

 

 

Sarnased artiklid