Millisesse ilmakaarde üks või teine toalill paigutada?

kodus.ee
Paradiisilinnulill on valgusnõudlik. | Shutterstock

Kõiki taimi kasvama panev jõud on valgus. Valguse mõjul toimub rohelistes taimedes fotosüntees – õhus leiduvast süsihappegaasist ja kastmisveest moodustub taimedele eluks vajalik orgaaniline aine ja eraldub hapnik.

Eriti valgusnõudlikud toataimed võiks paigutada lõunapoolsele aknalauale. Need on kõrbekaktused (sammas-, näsa-, viigi-, siil- ja siilikkaktused jt), ratsuritähed, pelargoonid, paradiisilinnulilled, tääkliiliad, hallika kirmega kaetud (soomuslehik), karvase lehepinnaga (sarvikkalanhoe) või ogalised turdtaimed (tutt-paksjalg) jmt.

Ida- või läänepoolse akna alla sobivaid poolvarjutaimi on toataimede seas kõige rohkem. Sellisel kasvukohal on vastavalt kas hommiku või õhtupäike, kõrvalasuvate taimede kerge vari. Poolvarjulembesed toataimed on tiigerlehikud, tõlvlehikud, viigipuud, flamingolilled, kuningbegooniad, fuksiad, diifenbahhiad, aglaoneemad jmt.

Valguse suhtes vähenõudlikud varjutaimed kasvavad meeleldi põhjapoolsel aknal. Nende hulka kuuluvad nefroleebid, säntpooliad, kliiviad, sulgvõhad, filodendronite ja havisabade liigid jmt.

Sobiva valguse tagamiseks tuleb teinekord toataime pöörata. Eriti püüavad valguse poole tumedate seintega ruumis kasvavad taimed. Lehtdekoratiivseid taimi (viigipuud, ebakrootonid) on paar-kolm korda aastas vaja pöörata proportsionaalse kuju tagamiseks. Pööramise suhtes on tundlikud õiepungadega toataimed, seda tuleks vältida.

Toataimede kasvule ja arengule avaldab mõju ka temperatuuri ja valguse seos. Eriti tuleb seda silmas pidada talvekuudel, kui loomulikku valgust napib. Liiga soojas (üle +20°) vähese valgusega ruumis taim venib ja jääb nõrgaks, kahjuritele kergemini rünnatavaks. Talvekuudel vajavad troopilise päritoluga toataimed (nt poolvarjutaimed) ja ka talvel õitsejad (nt alpikannid, asalead, kallad) lisavalgustust. Selleks müüakse Eesti suuremates lillepoodides spetsiaalseid taimelampe.

Allikas: Kodu&Aed Aiavihik "Toataimed"

Sarnased artiklid