Mineviku puudutusega korter
Kersti Pikk
Kalasabaparkett seob voolavad ruumid üheks. Söögilauakomplekt on BoConcepti valikust, valgusti Airwave Laterna Magica salongist. | Terje Ugandi

Sisearhitektide Taso Mähari, Karin Kitse ja Johanna-Lisette Allingu (Arhitektuuribüroo Emil Urbel) kujundatud korteris Kadriorus on ajastu hõngu doseeritud täpselt parajas koguses.

Raua, Kreutzwaldi ja Faehlmanni tänavate ala Kadriorus on hinnas mitmekesise ja väärtusliku keskkonnana, kus on esindatud omamoodi läbilõige Eesti 1920.–1930. aastate arhitektuuriloost. 1920. aastatel oli Raua asum veel kesklinna ääreala, kuid järgneval kümnendil kasvas see esinduslikuks piirkonnaks, kuhu moodsaid kivihooneid kavandasid Eesti tollased tipparhitektid.

Peale uute materjalide, nagu teras, betoon ja klaas, näitas elumajade uuenduslikkust ka moodne ja funktsionalistlik üldilme. Esinduslikele kortermajadele oli enamjaolt omane kõrge ehituskvaliteet, avarad ja valgusküllased korterid, sanitaartingimuste paranemine ja kvaliteetsed viimistlusmaterjalid.

Jutuks olev korter asub 1937. aastal valminud elumajas, mille arhitekt oli tolleaegse Eesti kodanluse lemmik Elmar Lohk ja omanik ettevõtja Voldemar Kilkmees. Neljakorruselise avarate trepikodadega üürimaja alumisel korrusel avanes tänavale kumerate klaasidega vitriinaknaga populaarne väikekauplus Oma, kõrval tegutsesid juukselõikusäri ja puuviljapood.

Teisel korrusel asuva korteri näol on tegemist omaaegse tagasihoidlikumat tüüpi korteriga, kus 70 ruutmeetril oli kolm tuba.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.
Artikli märksõnad