Mugulad ja juured välja! Kuidas 13 kaunist lille talvituma panna
Inese Käspri
Kauneid ja värvilisi kallasid ei tohi kindlasti jätta peenrasse, sest nad ei talvitu. | Shutterstock

Sügis on aeg, mil tuleb mõned lilled peenralt üles kaevata ja karmi talve eest keldrisse või mõnda sobivasse ruumi hoiule viia. Aeg-ajalt võiks üle vaadata, kuidas talvituvatel mugulatel läheb.

Taimede väljakaevamiseks tuleb valida soojem päikseline ja vihmavaba päev. Väljakaevamisel jälgi, et juured, risoomid, sibulad või mugulad viga ei saaks. Ülesvõetud lillesordid oleks tark sortida, kirjutada lipikule liik, sort, kuupäev. Ületalve ei ole mõtet hoida haigustunnustega ja vigastatud taimi.
Hoiuruumis vältida temperatuuri suuri kõikumisi. Liigne niiskus ja väga kuiv õhk võivad taimedele saatuslikuks saada.  Kuidas siis täpsemalt mõnede lilledega toimetada?
 

Mugulbegoonia

Ülesvõetud mugulbegooniad puhastatakse suuremast mullast ning lõigatakse tagasi varred umbes 10 cm kõrguselt. Kuivatatakse paar nädalat, puhastatakse veel ja eemaldatakse kuivanud varretüükad.
Säilitatakse saepuru sees või keskmiselt niiske turbaga täidetud kastides jahedas ruumis või keldris. Säilitustemperatuur on ideaalne +2 kuni +10 ºC.
Uued sordid, mille keramugul on väga väike, võib jätta potti või keerata ajalehte koos mullaga, nii on taim kuivamise eest kaitstud.


Kapriissed daaliad

Kuigi daaliad on populaarsed mugullilled, on nendega enne talve pisut jändamist. Lillemugulad võetakse üles pärast esimest kerget öökülma, mil lehed on mustad ja õievarred longu vajunud.
Pealsed lõigatakse tagasi, alles jäetakse 15–25 cm pikk varrejupp.  Kui ruum on jahe ning temperatuur ei lange seal alla 0 kraadi ja ei tõuse ka üle 10 °C , siis on kõik korras. Hästi puhastatud ja kuivatatud, korralikult kastides mugulad tunnevad end ületalve suurepäraselt.
Oluline on jälgida õhuniiskust, mis võiks olla umbes 70–80%. Vältida tuleks liigniisket hoiuruumi. Kui õhk on üsna kuiv, siis mugulad kaetakse kuiva liiva või kergelt niiske turbaga.

Probleemid algavad siis, kui ei ole sobivat kohta, kuhu daaliaid hoiule panna, näiteks soojas korteris. Üks võimalus on puhastatud mugulate parafiiniga katmine, kuid ka seal on omad nipid ning kuuma vahaga tuleb tegutseda väga ettevaatlikult.
Parim nendes tingimustes on toimida nii, et puhtad kuivatatud mugulad panna kilekotti puhaste laastudega (soovitatavalt okaspuu) või turbaga. Koti nurk keerata kinni, kuid ei tohi umbselt kinni siduda. Nii saab ka mugulad säilitada kuni kevadeni.


Külmaõrn freesia

Külmaõrnad freesia mugulsibulad kaevatakse üles enne külmasid. Erinevalt teiste lillede sibulatest vajavad freesiad soojust ka talvel.  Hästi kuivanud ja puhastatud mugulsibulad laotatakse kastidesse või kottidesse, äär keeratakse kinni, kuid kinni ei seota. Õhuringluseks võib kotile teha auke. Hoitakse temperatuuril +25 kuni  +30 °C  pimedas. On tähtis, et temperatuur ei lange alla +20 °C.

 

Pelargoonid

Pea igas kodus leidub pelargoone. Nad on üsna vähenõudlikud, veidi vaeva ja nad rõõmustavad meid oma hiilgusega. Pelargoonid tuleks ruumidesse tuua enne öökülma. Kenasti talvituvad valges ja jahedas ruumis temperatuuril +12...+15 ºC. Talvel võib neid toas aknalaual edasi kasvatada nagu tavalisi toataimi. Toas kasvanud taimed hakkavad õitsema varem. Et põõsas oleks kohevam, lõigatakse see veebruaris tagasi. Jämedamad ja küpsemad võrsed saab panna juurduma.
Pelargoone saab ka puhkama  sundida. Selleks viia taim jahedasse ruumi, +5...+8 ºC juures saavad nad hakkama minimaalse valgusega. Selliste tingimuste juures tuleb neid kasta äärmiselt tagasihoidlikult – piisab, kui seda teha kord kuus või harvemgi.
 

Inglitrompet

Kui inglitrompet aegsasti enne näpistavaid öökülmasid sooja ruumi tuua, võib ta õitseda isegi novembris. Piisavalt peaks  valgust olema.  Kui lill on kasvanud potis, tuleks selle võrseid kärpida kolmandiku võrra. Talvitumiseks sobib jahe (+8 kuni +12 ºC) ja valge ruum. Ületalve hoides  taime ei kasteta.
Kui lill on kasvanud peenras ja tema juurepall on suur, siis tuleks juurepall terava labidaga väiksemaks lõigata ja taime ennast põhjalikult kärpida.Taimed asetatakse kastidesse või suurtesse plastist pottidesse või alla keeratud äärtega turbakottidesse ning pannakse talvituma.

Selleks, et taim järgmisel hooajal õigel ajal õitseks, tuleks juba veebruaris-märtsis  istutada potti ning alustada järk-järgult kastmist ja seejärel ka väetamist.
Et uued võrsed oleksid  tugevad ja terved, peaks olema piisavalt valgust. Hämaras valguses tärganud võrsed on nõrgad ja välja veninud ning rikkalik õitsemine ei õnnestu.
 

Kannad

Kannad on üsna vastupidavad a kannatlikud lilled. Pärast väljakaevamist lõigatakse pealsed tagasi ja jäetakse vaid 20–25 cm pikkune tüügas.  Risoomid tuleks asetada kergelt niiskesse turba segusse. Talvitumiseks on parim kuiv ja soe kelder, kus temperatuur püsib +6 kuni +10 °C.
Jahedamas, niiskes keldris ei ela risoomid talve üle, soojemas tükivad aga risoomid kasvama minema. Liigniiskus soodustab risoomide mädanemist, liigne kuivus vähendab aga nende elujõudu.


Gladioolid  ja kaeralilled

Need lilled võetakse üles enne öökülmasid. Pealsed lõigatakse maha, alles jäetakse vaid väike tüügas. Lõigatakse tagasi 10 cm pealt ning säilitatakse liiva-turba segus.
Kui need lilledel sügisel välja kaevates on mullast ja muudest jäänustest põhjalikult puhastatud ja korralikult kuivatatud, säilivad mugulsibulad sobivates tingimustes päris hästi.
Need lilled on väga rahul kui talvitustemperatuur on +2 kuni +6 °C. Lõhnava gladiooli temperatuur peaks aga olema tunduvalt soojem: +15...+17 ºC. Mõni kuu enne õue istutamist  tuleks sibulad asetada sooja kohta, et taimed üles ärkaksid.
Kui peate mugulaid hoidma soojemas ruumis, siis toimige nagu daaliatega, asetage need kuiva turba või okaspuulaastudega kotti.
Soojas, kui temperatuur tõuseb üle 10 °C, hakkab tegutsema mugulate suurim vaenlane – ripslane, mis imeb mugul sibulatelt mahla.  Muidugi saab teha ka ripslaste tõrjet. Sibul töödeldakse mõne sobiva insektitsiidiga.
 

Aasia tulikas ja kroonülane

Need lilled veedavad talve kindlamini siseruumides. Väikesed, mullast puhastatud mugulad asetatakse kastidesse või kottidesse,  kaetakse saelaastuga või kuiva turbaga ning säilitatakse jahedas (+6...+8 ºC) ja pimedas ruumis.

 

Kallad  kindlasti talvituma

Kauneid ja värvilisi kallasid ei  tohi kindlasti jätta peenrasse, sest nad ei talvitu. Kui kallad on istutatud peenrasse, siis tuleks nad koos juurepalliga asetada potti, konteinerisse või tühja turba kotti ning ääred keerata alla.
Kui kallad on kasvanud pottides,  siis koos potiga tuleks talveks tõsta  jahedasse ruumi ning mitte kasta. Kui ruum on soe, siis peaks veidi kasta, kuid minimaalselt, et päris ära ei kuivaks. Kevade poole, kui on hakanud ilmuma rohelised ninakesed, võib istutada teise nõusse.


Tuttliilia ehk ananasslill

Need sibulad võib säilitada nii puhastatuna mullast  kastides või ajalehte keeratult. Kui lill on kasvanud potis, võib ta ka jätta potti. Lihtsalt tuleks asetada jahedasse kohta ning mitte kasta.

Sarnased artiklid